Dziedzictwo Kantora w Szkocji – nabór otwarty!

DZIEDZICTWO KANTORA W SZKOCJI – NABÓR OTWARTY!

Rok 2015 to „Rok Kantora” przypadający w stulecie jego urodzin. Podobnie jak w przypadku kilku innych wschodnioeuropejskich artystów, Tadeusz Kantor zdobył międzynarodową reputację dzięki swojej współpracy z Richardem Demarco (na trzech Festiwalach Edynburskich w 1972, 1973 i 1976 r.). Badacze z Uniwersytetu Dundee prowadzący prace w części Archiwum Demarco należącej do szkockiej Galerii Narodowej odkryli dotychczas nieznany film (wyjątkowo wysokiej jakości) stanowiący zapis pełnego spektaklu „Kurki wodnej” (1972 r.) z dodatkowymi zdjęciami zrealizowanymi przed i po spektaklu, w tym rozmowę Demarco z Kantorem. Jest to jedyny istniejący zapis całego przedstawienia „Kurki wodnej”.

RSA przedstawi premierę wspomnianego filmu w Royal Scottish Academy w ramach Festiwalu Edynburskiego w 2015 r.

Royal Scottish Academy of Art & Architecture będzie kuratorem programu obejmującego performance polskich i szkockich artystów na festiwalu Hidden Doors http://hiddendoorblog.org/ (muzyka, teatr i sztuki wizualne) w maju 2015 r. Jest to otwarte zaproszenie do składania propozycji, które nie ogranicza się wyłącznie do prac nawiązujących do twórczości Tadeusza Kantora.

Zaproszenie dotyczy propozycji autorstwa polskich artystów (pracujących w Polsce), którzy mogą stworzyć performance nadający się do sfilmowania i archiwizacji. Performance w ramach festiwalu Hidden Doors odbędą się w Edynburgu w niedzielę 24 i/lub poniedziałek 25 maja 2015 r. Filmowy zapis performance’ów wraz z ich dokumentacją towarzyszyć będzie prezentacji filmu Kantora w RSA (lipiec – wrzesień 2015 r.).

Termin składania propozycji: piątek, 20 marca 2015 r.

Propozycje powinny obejmować życiorys artysty, pisemny opis performance’u, czas trwania i wymogi techniczne oraz w miarę możliwości link internetowy do zapisu filmowego danego performance’u LUB niedawnego performance’u autorstwa artysty.

Wybrani polscy artyści otrzymają kwotę 1000 GBP z przeznaczeniem na pokrycie kosztów podróży, zakwaterowania, niezbędnego wyposażenia i honorarium artysty.

Więcej informacji na stronie www.royalscottishacademy.org oraz https://www.facebook.com/pages/Royal-Scottish-Academy-RSA/257767550223

Wnioski (w języku angielskim) należy składać na adres: [email protected]

Wystawie w RSA towarzyszyć będzie konferencja pt. „Dziedzictwo Kantora w Szkocji” oraz dwujęzyczna publikacja opisująca całość projektu.

 

Dziedzictwo Kantora w Szkocji to projekt prowadzony przez Royal Scottish Academy of Art & Architecture i Uniwersytet Dundee we współpracy z National Galleries of Scotland, the Demarco Archive, Culture.pl (Warszawa), Konsulem Generalnym RP w Edynburgu, festiwalem Hidden Doors oraz Cricoteką (Kraków). Projekt wspiera Henry Moore Foundation.