Instytut Adama Mickiewicza od początku swojej działalności realizuje projekty mające na celu prezentację polskiego designu na arenie międzynarodowej. Design służy jako platforma do zaprezentowania współczesnej polskiej kultury, inspirowania dorobkiem polskiej myśli projektowej zagranicznej publiczności i twórców oraz promocji polskiej kreatywności i innowacyjności. Aby budować i umacniać renomę polskiego wzornictwa na arenie międzynarodowej, Program Polska Design stale współpracuje z wiodącymi polskimi projektantami i kuratorami oraz organizuje wystawy polskiego designu na najważniejszych wydarzeniach branżowych za granicą. Od 2014 realizowany jest projekt Wystawiajmy się!, który umożliwia udział polskich projektantów na targach i festiwalach na świecie.
Dotychczas zrealizowane zostały liczne projekty z dziedziny designu, w tym m.in. historyczna wystawa Back to Front w La Triennale w Mediolanie, nagrodzona A Matter of Things podczas London Design Biennale 2018, MYKOsystem w ramach XXII Triennale di Milano. Od 2011 roku Instytut wydał serię książek na temat polskiego projektowania, m. in. Out of the Oridinary (2011), Polish Design Uncut (2013), nagradzane VeryGraphic. Polish Designers of the 20th Century (2015) i The ABCs of Polish Design (2017) oraz multimedialny przewodnik po historii polskiego designu.
Od 2017 roku Program Polska Design rozwija projekty w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, m.in. wystawa Elementarz Polskiego Designu prezentowana na najważniejszych festiwalach designu w regionie, oraz wzmacnia stałą obecność polskiego projektowania na kluczowych międzynarodowych wydarzeniach targowych i festiwalach.
Kluczem do sukcesu Programu Polska Design jest współpraca z partnerami, takimi jak: London Design Festival, Milan Design Week, Vienna Design Week, WantedDesign, London Design Biennale, DesignBlok,Budapest Design Week, Dutch Design Week oraz La Triennale di Milano.
Nowym obszarem, intensywnie rozwijanym w ramach Programu Polska Design jest komunikacja polskiej mody za granicą. Działania inicjujące i wspierające pozycję polskich projektantów mody na arenie międzynarodowej prowadzone są wielotorowo - od udziału w kluczowych wydarzeniach jak London Fashion Week, czy paryski Who’s Next po inspirowanie indywidualnych projektów interdyscyplinarnej współpracy.
Obok działań z zakresu projektowania graficznego, produktu i mody rozwijane są wydarzenia związane z architekturą, m.in. wsparcie publikacji poświęconych historii polskiej architektury czy prezentacje wystawiennicze takie jak Patchwork. The Architecture of Jadwiga Grabowska – Hawrylak w Center for Architecture w Nowym Jorku.