Promocja polskiego designu w listopadzie - relacje z wystaw

Let’s Play! W Izmirze dzieci spotykają się z polskim designem!

Wystawa LET’S PLAY! Kids Design from Poland prezentująca polskie wzornictwo dla dzieci rozpoczęła się 31 października w Izmirze i potrwa do końca listopada. To pierwsza tak obszerna prezentacja designu dla najmłodszych zorganizowana przez Culture.pl.

Wystawa LET’S PLAY! prezentuje najciekawsze przykłady polskiego designu dla dzieci w atrakcyjnej dla nich formie. Dzięki współpracy Culture.pl z Izmir Metropolitan Municipality oraz Izmir Mediterranean Academy, tureckie dzieci oraz ich opiekunowie mają okazję obejrzeć i pobawić się najciekawszymi przykładami polskich zabawek, zobaczyć pięknie ilustrowane wydania książek i przetestować elementy wyposażenia wnętrz stworzonych specjalnie dla dzieci. A nad tym wszystkim czuwa kolorowy symbol wystawy – polski bocian, który na zimę leci do… Turcji!

W otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych Izmiru, miejscowa telewizja oraz lokalna prasa. Obecni byli także polscy dziennikarze. Nie zabrakło też najważniejszych gości – na otwarcie wystawy Let’s Play! przyjechało ponad 100 dzieci z miejscowych szkół. Animatorzy wraz z kuratorką Ewa Solarz oprowadzili je po wystawie, która pomyślana została na kształt gry interaktywnej zręcznie łączącej zwiedzanie z zabawą. Aranżacja zaprojektowana przez Tatemono oraz graficzki z Baobaby Studio okazała się strzałem w dziesiątkę. Dzieci poruszały się po labiryncie podążając pomarańczowymi śladami bociana, odpowiadały na pytania dotyczące pokazywanych przedmiotów i wykonywały określone zadania wchodząc w interakcje z obiektami.

Oprócz tego „aktywnego” zwiedzania, odbyły się warsztaty – dzieci stworzyły woreczki z wyjątkowym logotypem wystawy,  rysowały na specjalnie przygotowanej mapie flagi Polski  i Turcji i wyznaczyli trasę lotu bociana. Wystawie towarzyszy także bawialnia, w której dzieci mogą zrelaksować się na wygodnych siedziskach, pograć w gry polskich producentów, poczytać pięknie wydane książki  i przetestować nowe zabawki.

Na wystawie pokazano prace projektantów i producentów: A Good Start, Bajo, Bambaks, Boomini, Robert Czajka, Agnieszka Czop, Drache&Bär, Esy Magnesy, Granna, Szymon Hanczar, Integra Toys, Kafti Design, Klaudia Kuhn, Laboratoryart, Malafor, Minimetry, Miuki, Muc Muc, odRzeczy, Pani Jurek, Panpepe, Plich, Poor Design, Protein Design, Alicja Patanowska, Joanna Rusin, Smaga Projektanci, Trzy Myszy, UAU dla Brambla, Wooden Story, Woodszczęścia, XYstudio, Zieta Prozessdesign, Zuzu Toys; oraz wydawnictw: Dwie Siostry, Czerwony Konik, Ezop, kultura gniewu, Wytwórnia. Wszystkie produkty prezentowane podczas wystawy są dostępne w sprzedaży.

Wystawę można oglądać do 30 listopada. Zapraszamy!

Wystawa LET’S PLAY! Kids design from Poland zrealizowana jest w ramach programu kulturalnego obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych w 2014 roku oraz stanowi część programu promocji polskiego designu organizowanego przez Culture.pl.

Więcej o wystawie: http://culture.pl/pl/wydarzenie/lets-play-kids-design-w-turcji

 

Let's Play! Kids design from Poland 

31 października – 30 listopada

Kurator: Ewa Solarz

Miejsce: Historical  Old Gas Factory

Partner: Izmir Mediterranean Academy

Projekt aranzacji: Tatemono

Projekt graficzny: Baobaby Studio

Galeria zdjęć: lets_play_culture.pl_1.zip


Polska In Between – wspólna historia, wspólna przyszłość

W pierwszy weekend listopada otwarto wyjątkową wystawę polskiego designu w ramach programu wydarzeń towarzyszących 2nd Istanbul Design Biennial.

W roku 2014 obchodzimy 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską
a Turcją. Rocznica ta stanowi punkt wyjścia nie tylko dla przypomnienia historycznych kontaktów obu krajów, lecz także okazję dla Turków i Polaków by poznać nowoczesne oblicze swoich krajów. 1 listopada w Stambule otwarta została prezentacja Polska In Between. The Polish Design Presention, która ukazuje owoce współpracy polskich i tureckich artystów oraz wyjątkową wystawę polskiego designu. Całość organizowana jest przez Culture.pl.

Wystawa Polska In Between to szeroka prezentacja współczesnego polskiego projektowania obejmującą produkt, grafikę, usługi (design thinking), przestrzeń publiczną, food design i działania konceptualne. Wystawa składa się z czterech części – trzy z nich prezentują efekty warsztatów polskich i tureckich projektantów, które odbyły się tego lata w Polsce i w Turcji: Craft: Old for New, Word: Feast of Words, Food: Cook for Book. Czwarta część, Connecting, to wystawa współczesnego polskiego projektowania prezentująca bardzo różne od siebie obiekty. Kluczem do tej wystawy jest hasło „connecting” – „łączenie”.  Wszystkie obiekty skupione są wokół tego pojęcia, rozumianego jako łączenie kultur, ludzi, materiałów, technologii, czy też stylów. Kuratorkami wystawy są Magda Kochanowska,  niezależna konsultantka, wykładowczyni i kuratorka licznych projektów wystawienniczych promujących wzornictwo oraz Czesława Frejlich, krytyczka designu, autorka i redaktorka licznych książek oraz redaktor naczelna ogólnopolskiego kwartalnika projektowego „2+3D".

Polska in Between prezentowana jest jako wydarzenie towarzyszące 2. edycji Istanbul Design Biennial w ogromnej, postindustrialnej przestrzeni Antrepo 7. Położona w miejscu centralnym, każdy zwiedzający Antrepo będzie miał okazję obejrzeć wystawę.

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem wystawy dla publiczności, turecka i międzynarodowa prasa miała okazję zwiedzić wystawę z kuratorkami. Dziennikarze byli żywo zainteresowani wystawą i spędzili dużo czasu na rozmowach z kuratorkami i artystami. O wystawie już ukazały się liczne artykuły zarówno w polskiej jak i tureckiej prasie.

W weekend otwarcia odbyły się także wyjątkowe warsztaty dla publiczności. 1 listopada Czesława Frejlich, Magda Kochanowska oraz Zuzanna Skalska, znana trendwatcherka, zaprosiły do rozmowy na temat rozwoju i przemian w polskim designie w przeciągu ostatniej dekady. 2 listopada odbyły się prezentacje warsztatów polsko-tureckich. O warszatach rzemieśliniczych Craft: Old for New, o pracy i podróżach z rzemieślnikami oraz o inspiracjach projektantów opowiedzieli artyście biorący udział w tych warsztatach: Anna Kaleta, Ewa Gołębiewska, Agnieszka Bar, Szymon Sławiec i Şule Koç. O warsztatach kaligraficznych Word: Feast of Words opowiedział kurator warsztatów Marek Cecuła z Modus Design oraz artystki Barbara Bodziorny i Ewa Landowska. Z kolei o spektakularnych warsztatach kulinarnych Food: Cook for Book, podczas których polscy i tureccy szefowie kuchni wspólnie stworzyli wyjątkowe przepisy fusion, opowiedzieli Ewa Voelkel Krokowicz i Justyna Lach z Concordia Design oraz szefowie kuchni Didem Senol, Maksut Askar, Semi Hakim oraz Tomasz Trąbski. Odbyło się również spotkanie dotyczące procedur eksportu wystaw w oparciu o metodę design thinking, które poprowadziła Lubomira Trojan.

Wystawa jest do obejrzenia w przestrzeni Antrepo 7 jako wydarzenie towarzyszące 2. edycji Istanbul Design Biennial do 14 grudnia.

Polska In Between. The Polish Design Presentation.

1 listopada – 14 grudnia 2014

Sali Pazari Antrepo 7

Stambuł, Turcja

Więcej o wystawie: http://turkiye.culture.pl/pl/wydarzenie/polska-in-between-w-stambule

 

Partnerzy:

Concordia Design

Modus Design

Zamek Cieszyn

IKSV.

Więcej informacji o projektach Culture.pl w Turcji: turkiye.culture.pl

Galeria zdjęć: polska_in_between_wybor_zdjec.zip


Polski Design w Sztokholmie

Culture.pl już po raz drugi prezentuje wystawę „Las i Łąka”. Po sukcesie ubiegłorocznej prezentacji w Danii, wystawa prezentowana jest w renomowanej Designgalleriet Stefana Nillsona w Sztokholmie.

Motywem przewodnim i spoiwem wystawy Las i Łąka są projektowe fascynacje polską naturą, leśno-łąkowymi krajobrazami, światem zwierząt i roślin, a także zwyczajami i tradycjami, głęboko zakorzenionymi w polskiej świadomości, a wywodzącymi się ze związku człowieka z przyrodą.. Wystawa opowiada o „przyrodniczych” inspiracjach projektantów i poszukiwaniu własnej tożsamości. Buduje narrację wokół  naszej odmienności kulturowej, pokazuje jak ważne jest, w obecnym, globalnym świecie, zachowanie odrębności i unikalności. Autorzy prezentowanych na wystawie przedmiotów czerpią inspirację z polskich tradycji, przyzwyczajeń, lokalnych zwyczajów i wierzeń. Wykorzystują motywy zdobnicze, proste techniki rękodzielnicze, naturalne materiały.

Wystawa prezentowana jest obecnie w Designgalleriet w Sztokholmie. Jej właściciel Stefan Nilsson, wypatrzył Las i łąkę podczas ubiegłorocznej edycji Design Trade Copenhagen, gdzie była pokazywana po raz pierwszy i zapragnął by pokazać ją w swojej galerii położonej w samym sercu Sztokholmu. Nilsson to jeden z najbardziej wpływowych skandynawskich ekspertów designu.

 

– Jestem zachwycony designem od naszego sąsiada. Śledzę polski design już od dłuższego czasu i prezentowałem nieraz prace Oskara Zięty w swoich poprzednich wystawach. Teraz nie mogę się doczekać by zaprezentować współczesne projektowanie z poetyckim i zrównoważonym nastawieniem – tłumaczy Stefan Nilsson.

 

Prezentacja w sztokholmskiej galerii to ogromne wyróżnienie dla polskich projektantów. Skandynawia to bardzo wymagający rynek, z bogatą tradycją projektowania – często trudno zostać tu zauważonym i docenionym. Tym bardziej cieszy fakt, że wystawa została zauważona i ściągnięta do Sztokholmu przez samego Nilssona.

Na otwarcie wystawy przybyli ludzie ze świata designu, kuratorzy, obserwatorzy trendów i kolekcjonerzy, a także szwedzcy dziennikarze z lokalnej pracy i mediów branżowych. W sumie pojawiło niemal 300 osób. Już podczas pierwszego dnia wystawy sprzedano 5 obiektów, co niewątpliwie świadczy o dużym zainteresowaniu projektami z Polski.

Aranżacja wystawy – m.in. użycie naturalnej kory drzew – w połączeniu z obiektami  wykorzystującymi naturalne surowce i nawet żywe rośliny, stworzyła  niepowtarzalny klimat – zapach drzew i kwiatów otacza zwiedzających w centrum jesiennego i deszczowego Sztokholmu.

Na wystawie prezentowane są prace projektantów: Agnieszka Bar, Apdizajn, Katarzyna Bogucka, Dizeno Creative, Bongo Design, Endesign, Maciek Gąsienica Giewont, Maria Jeglińska, Halina Kamińska, Kosmos Project, Lightovo, Malafor, Mono, Monomoka, Karina Marusińska, Pani Jurek, Alicja Patanowska, Tabanda, Undesign, Wzorowo.

Wystawę można oglądać w Designgalleriet do 28 listopada.

Więcej o wystawie: http://culture.pl/pl/wydarzenie/las-i-laka-w-sztokholmie

 

Las i łąka

7-28 listopada 2014

Organizator: Culture.pl

Kurator: Ewa Solarz

Miejsce: Designgalleriet, Sztokholm

Partner: Instytut Polski w Sztokholmie

Galeria zdjęć: las_i_laka_wybor_zdjec.zip


Otwarcie wystawy THE SPIRIT OF POLAND w Brasilii.

Druga już z tegorocznych wystaw The Spirit of Poland w Brazylii została otwarta 4 listopada w stolicy kraju - Brasilii. Polskie wzornictwo gości w prestiżowym Museu Nacional do Conjunto Cultural da República, w budynku projektu Oscara Niemeyera, uznawanym za jedną z ikon architektury modernistycznej na świecie.

W trakcie oficjalnego otwarcia, licznie przybyłych gości przywitał Andrzej Maria Braiter, Ambasador Polski w Brazylii. O wystawie i inicjatywie The Spirit of Poland opowiedziały kuratorka oraz koordynatorki The Spirit of Poland - Dorota Kabała, Monika Brauntsch, Weronika Rochacka-Gagliardi. Zarówno prezentowane produkty, jak i projekt wystawienniczy spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony naszych gości: dyplomatów, prasy, osób związanych z projektowaniem i edukacją projektową. Dobór produktów pozwolił nam pokazać polską kulturę materialną, która rozwijając się w szybkim tempie nabiera bardzo świeżego i nowoczesnego oblicza. Mamy nadzieję, że wyrażone już podczas otwarcia duże zainteresowanie poszczególnymi produktami i całą wystawą przełożą się zarówno na wizerunek Polski w Brazylii, jak i dalsze działania prezentowanych firm.

Międzynarodowy charakter Muzeum oraz sąsiedztwo otwartej tam ekspozycji duńskiego designu dodatkowo zwiększają naszą szansę na szerszy, międzynarodowy zasięg oddziaływania wystawy The Spirit of Poland. Cieszy nas, że już na wernisażu mogliśmy gościć przedstawicieli świata dyplomacji wielu krajów m.in. Singapuru, Delegacji Komisji Unii Europejskiej, Ambasadora Izraela, a także dziekana oraz kadrę Uniwersytetu w Brasilii. Tym bardziej doceniamy przybycie wszystkich gości, gdyż otwarcie poprzedzone było ulewą, co prawda charakterystyczną dla regionu, ale niezwykle intensywną.

W ramach wystawy, pokazanej w Galerii Terreo Muzeum Narodowego The Spirit of Poland zorganizowało również wykłady i prelekcje, zwłaszcza dla studentów z miejscowych szkół artystycznych i uniwersytetów. Dzięki naszemu partnerowi telewizji DOMO+ zaprezentowaliśmy film dokumentalny „Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa”, będący pokazem designu stworzonego przez polskich projektantów od początku XX wieku po czasy współczesne. W tym samym dniu odbył się również wykład Moniki Brauntsch na temat designu polskiego w branży oświetlenia. Pierwszy tydzień wystawy The Spirit of Poland w Brasilii to przede wszystkim praktyczne warsztaty dla studentów. Dorota Kabała skupiła się na projektowaniu dla sportu, a podczas jej warsztatów, prowadzona grupa koncentrowała się na produktach firm sportowych prezentowanych na wystawie - Shima i Nobile. Monika Brauntsch i Weronika Rochacka-Gagliardi poprowadziły warsztat z design management na uczelni Universidade de Brasília (UnB)

Wystawa The Spirit of Poland potrwa do 28 listopada. Serdecznie zapraszamy!

The Spirit of Poland w MUSEU NATIONAL DO CONJUNTO CULTURAL DA REPUBLICA


Godziny otwarcia:
od wtorku do niedzieli 9.00 – 18.30

Galeria Térreo – Honestino Guimarães National Museum
Setor Cultural Sul, Lote 2, Esplanada dos Ministérios, Brasília – DF

Organizatorzy: The Spirit of Poland, Culture.pl

Projekt jest realizowany w ramach programu promocji polskiego designu na świecie organizowanego przez Culture.pl Partnerem wystawy jest Ambasada Rzeczypospolitej w Brasilii.