Premiera "VeryGraphic" po polsku!

Kto z trzydziestolatków nie pamięta wciąż znaku Centrali Produktów Naftowych CPN, z czterdziestolatków – plakatu „Solidarności” W samo południe z Garym Cooperem, z pięćdziesięciolatków – kolorowych okładek z serii Klubu Interesującej Książki PIWu, z sześćdziesięciolatków – tygodnika „Perspektywy” czy miesięcznika „Ty i Ja”… Te rozpoznawalne, jak i mniej znane projekty można znaleźć w książce Piękni XX-wieczni, która przedstawia wybranych polskich grafików z minionego stulecia.

Na książkę składa się 57 rozdziałów prezentujących dorobek 64 grafików oraz wstępy autorstwa Piotra Rypsona, Krzysztofa Lenka i Agaty Szydłowskiej do każdej z trzech wyodrębnionych części. Opisują one projektowanie graficzne danego okresu w szerszym kontekście kultury materialnej oraz zmian technologicznych, społecznych i politycznych.

Z Pięknych XX-wiecznych dowiedzieć się można m.in. kto jest autorem polskich znaków drogowych, banknotów, informacji w warszawskim metrze, znanych serii książkowych i najciekawszych periodyków XX wieku, czy chociażby opakowań na przetwory warzywno-owocowe Krakus albo napoje Frugo.

Polecamy wszystkim zainteresowanym historią projektowania, wybitnymi twórcami, szeroko rozumianą kulturą materialną oraz szukającym inspiracji graficznych.

Zapraszamy na spotkanie z autorami i współtwórcami książki Jackiem Mrowczykiem, Piotrem Rypsonem, Agatą Szydłowską i Kubą Sowińskim. Rozmowę poprowadzi Bogna Świątkowska (Fundacja Bęc Zmiana).

Piękni XX-wieczni. Premiera książki i rozmowa o "2+3D".
4 marca sobota w godzinach 19:00–20:30
barStudio
Plac Defilad 1, 00-901 Śródmieście (Warszawa)

Część spotkania będzie poświęcona wydawanemu do tego roku kwartalnikowi „2+3D”. Po spotkaniu zagrają Wszyscy Muzycy to Graficy.

 

Opublikowano: 2017.03.02 14:44
Aktualizacja: 2017.03.02 14:44
Autor: Karolina Babij
Wprowadzenie: Karolina Babij