Program EEPAP

East European Performing Arts Platform (EEPAP) działa na rzecz rozwoju sztuk performatywnych w Europie Środkowej i Wschodniej. Platforma inicjuje i wspiera wymianę wiedzy, informacji i doświadczeń między twórcami i specjalistami w dziedzinie teatru i tańca działającymi w tym regionie Europy, a także łączy artystów, kuratorów i teoretyków z regionu Europy Środkowej i Wschodniej i ułatwia im kontakty z przedstawicielami i ekspertami w zakresie sztuk performatywnych z całego świata.

W 2016 roku w ramach projektu EEPAP rozpoczęło swoje funkcjonowanie Centrum Performatywne. Jest to międzynarodowe laboratorium z innowacyjnym, autorskim programem, łączące działania badawcze i artystyczne w kontekście współczesnego teatru i tańca. Jednym z podstawowych zadań Centrum jest budowanie i rozwijanie dyskursu wokół współczesnych praktyk choreograficznych i performatywnych. Centrum oferuje czas na rozwijanie własnych praktyk artystycznych i badawczych, tworzy możliwość wymiany doświadczeń i wspiera rozwój refleksji na temat współczesnych praktyk performatywnych.

EEPAP adresowany jest przede wszystkim do niezależnych twórców performatywnych, kuratorów, krytyków, teoretyków oraz osób prowadzących ośrodki teatralne, taneczne i festiwale z 18 państw – Polski, Białorusi, Ukrainy, Armenii, Azerbejdżanu, Mołdawii, Gruzji, Czech, Węgier, Słowacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Słowenii, Bułgarii, Kosowa, Macedonii, Rumunii i Chorwacji.

Projekt jest realizowany we współpracy z Miastem Lublin, a swoją siedzibę ma w Centrum Kultury w Lublinie.

Działania platformy EEPAP realizowane są przy współpracy z renomowanymi partnerami z państw regionu oraz całego świata, takimi jak: Institute for Contemporary Art in Yerevan, Azerbaijan State University of Arts and Culture, International Theater Festival MESS, Art and Theatre Institute in Prague, Bouillon Group, Nomad Dance Academy Macedonia, Institute of Applied Theatre Studies in Giessen, ColectivA, International Dance Festival BITEF, Bunker, Art Workshop Drabyna Association, Balkan Express, IETM International Network for Contemporary Performing Arts.

Dotychczas w ramach platformy zrealizowane zostały liczne projekty, w tym m.in. letnia szkoła dla kuratorów Desant; międzynarodowa platforma badań teoretycznych i artystycznych w dziedzinie tańca współczesnego Identity! Move; linia programowa „Kultura dla rozwoju” podczas Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej w Lublinie; a także liczne rezydencje artystyczne i kuratorskie.

W 2017 roku w ramach działań Centrum Performatywnego zostanie zrealizowany m.in. cykl warsztatów z najwybitniejszymi twórcami i kuratorami, rozwijana będzie współpraca z innymi sieciami działającymi w obszarze sztuk performatywnych. Planujemy także obecność podczas festiwalu Regionalne Biennale Choreograficzne w Bukareszcie.

Przejdź na stronę projektu

Marta Szymańska

Koordynator EEPAP

+48 81 466 61 18

Aktualności

 • 1lis'16
  6lis'16
  Plakat Regionalnego Biennle Choreograficznego

  Spektakl Agaty Sinarskiej w Bukareszcie

  Podczas Regionalnego Biennale Choreograficznego “RE//Dance" zaprezentowany zostanie spektakl "Mother of Steel" polskiej choreografki Agaty Siniarskiej, który współtworzy z rumuńską artystką Mădăliną Dan. Więcej Taniec
 • Marta Keil: Jakiego teatru chcemy?[wywiad]

  Pojawił się w ważnym momencie, w którym artyści coraz wyraźniej artykułują bunt wobec warunków pracy. O Centrum Performatywnym EEPAP kuratorka Marta Keil opowiada w rozmowie z Culture.pl Więcej Teatr
 • Centrum Performaytwne EEPAP, fot. materiały prasowe

  Otwarcie Centrum Performatywnego EEPAP

  Ma być wolną przestrzenią dla wolnej pracy artystycznej, międzynarodowym laboratorium łączącym naukę, sztukę i performans. 10 października 2016 w Lublinie rusza Centrum Performatywne EEPAP. Więcej Teatr
 • Nowy cykl felietonów EEPAP

  Prowadzona przez IAM Europejska Platforma Sztuk Performatywnych publikuje felietony poświęcone scenie teatralnej i sztuk performatywnych w 18 krajach zaangażowanych w EEPAP. Więcej Teatr

Zobacz inne projekty Instytutu

Opublikowano: 2016.08.23 12:32
Aktualizacja: 2017.09.07 18:55
Autor: Karolina Babij
Wprowadzenie: Karolina Babij