Projekt Brazylia

Prezentacja polskiej kultury w Brazylii w 2016 roku jest pierwszym kompleksowym projektem realizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza w Ameryce Południowej. Punktem wyjścia do zbudowania programu było odwołanie się do wspólnego polsko-brazylijskiego dziedzictwa zrodzonego dzięki związkom wybitnych przedstawicieli obu kultur. Wśród Polaków, którzy pozostawili trwały ślad w brazylijskiej kulturze należy wymienić tworzących w Brazylii Zbigniewa Ziembińskiego, Yankę Rudzką, Lucjana Korngolda oraz Jorge Zalszupina. W kontekście wymiany inspiracji nie można nie wspomnieć o twórczości Jerzego Grotowskiego, Tadeusza Kantora czy Krzysztofa Kieślowskego. Historia pokazuje, że zetknięcie odległych sobie światów może dać efekty niezwykłe, do dziś pełne świeżości i mocy oczarowywania odbiorcy. W roku 2016 pragniemy stworzyć okazje do kolejnych spotkań, które dadzą nowy impuls relacjom polsko-brazylijskim i umożliwią dalszą wymianę inspiracji.

Projekt Brazylia, obejmujący działania z różnych dziedzin sztuki i projekty interdyscyplinarne powstał we współpracy z m. in. Sesc São Paulo, Instituto Tomie Ohtake, Centro Cultural São Paulo, Casa do Povo, Mostra Internacional de Teatro de São Paulo (MITsp), VIVADANÇA Festival Internacional w Salvador da Bahia, Tempo_Festival w Rio de Janeiro, Museu de Arte Moderna w Rio de Janeiro, Ambasada RP w Brasilii.

W 2014 roku Instytut Adama Mickiewicza wsparł udział polskich artystów w Biennale Sztuki w São Paulo, a w 2015 prezentował obszerną wystawę z okazji setnej rocznicy urodzin Tadeusza Kantora wspólnie z Sesc São Paulo.

Kluczowe wydarzenia w 2016 roku to m.in. pokazy (A)pollonii w reż. Krzysztofa Warlikowskiego na MITsp; projekt Yanka Rudzka: Zaczyn na VIVADANÇA Festival Internacional; program filmowy Wajda Turns 90 w CineSesc; udział Izy Tarasewicz w Biennale Sztuki w São Paulo; projekt Bom Retiro Jakuba Szczęsnego w Casa do Povo; wspólne koncerty Mitch&Mitch (PL) i Orquestra Imperial (BR); Focus na polski teatr na Tempo_Festival w Rio de Janeiro oraz retrospektywa Krzysztofa Kieślowskiego w CineSesc.

Opublikowano: 2017.01.10 16:51
Aktualizacja: 2017.02.21 16:19
Autor: Instytut Adama Mickiewicza
Wprowadzenie: Bartosz Świetlicki