Program Polska Music

Program Polska Music aktywnie wspiera kulturalne wydarzenia mające na celu wzmocnienie obecności polskiej muzyki oraz polskich artystów na scenie międzynarodowej. Jest pomysłodawcą produkcji scenicznych, koncertów i wystaw, inicjatorem nowych zamówień kompozytorskich, organizuje konferencje, patronuje licznym wydawnictwom książkowym i fonograficznym, realizuje innowacyjne projekty cyfrowe.

Program powstał w 2011 roku z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza - narodowej instytucji kultury, której zadaniem jest promocja polskiej kultury na świecie i aktywny udział w międzynarodowej współpracy kulturalnej.

Polska Music koncentruje się na wspieraniu wykonań polskiej muzyki na świecie przez wybitnych artystów zagranicznych. Wystarczy wspomnieć o współpracy m.in. Bregenz Festival, City of Birmingham Symphony Orchestra, Chandos, Chicago Symphony Orchestra, Deutsche Grammophon, London Philharmonic Orchestra, London Symphony Orchestra, Los Angeles Philharmonic Orchestra, Philharmonie de Paris and RomaEuropa Festival. 

Wśród znaczących projektów w sezonie 2019/2020 należy wymienić współpracę z londyńską Wigmore Hall i obchody 100. rocznicy urodzin Mieczysława Wajnberga, natomiast sezon 2020/2021 będzie należał do wspólnego projektu z Royal Scottish National Orchestra, z którą Polska Music w ramach programu Polska Scotland i organizacją 16 koncertów podkreśli relacje łączące Polskę i Szkocję. 

Wymieniając najważniejsze osiągnięcia programu nie można pominąć inauguracji Salzburger Festspiele Pasją wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego (2018), premiery spektaklu Life is a Dream z muzyką Witolda Lutosławskiego przygotowywanego przez Rambert Dance Company, Kima Brandstrupa oraz braci Quay (2018), czy wydania dwóch albumów z muzyką Mieczysława Wajnberga, jeden symfoniczny, drugi kameralny, pod szyldem Deutsche Grammophon (2019).

Polska Music angażuje się w rozwój muzyki współczesnej zlecając nowe utwory polskim kompozytorom. Zamówienia ostatnich lat to Fireworks Agaty Zubel i Fourteen Points: Woodrow Wilson Overture Pawła Szymańskiego, które miały premierę w 2018 roku w Londynie i były transmitowane przez BBC Radio 3; Sonosphère V, Wanda Landowska na orkiestrę i gitarę elektryczną Elżbiety Sikory, której premiera odbyła się w Paryżu w 2019 r. oraz Popule meus Pawła Łukaszewskiego z premierą w Collegium Musicale w Estonii w 2019 r.

Do najnowszych zamówień należy Missa sine verbis napisana w hołdzie Janowi Pawłowi II w 100. rocznicę urodzin przez cenionego pianistę jazzowego Piotra Orzechowskiego oraz zlecenie we współpracy z Klangforum Wien skomponowania utworów na 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema przypadającą w 2021 roku. Polska Music będzie także nadal wspierać prace żyjących polskich kompozytorów na wielu festiwalach i wydarzeniach w całej Europie oraz pielęgnować przyszłe talenty zapraszając ich do udziału w warsztatach i programach kompozytorskich, takich jak London Philharmonic Orchestra Young Composer, w którym polski kompozytor przez rok kształci się w Londynie.

Wychodząc poza utarte szlaki, program Polska Music podjął się  promocji Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, instytucji – fenomenu, która była pierwszym profesjonalnym ośrodkiem muzyki elektroakustycznej w Bloku Wschodnim. Wśród projektów można wymienić publikację nieodpłatnej biblioteki sampli dla współczesnych twórców muzyki elektronicznej czy jej drugą odsłonę zawierającą atrakcyjne brzmienia Bogusława Schaeffera wybrane przez Matmos. 

Zakres działań programu poszerza się  w ostatnich latach. Szukając nowych sposobów promocji polskiej muzyki, zespół Polska Music zainicjował powstanie innowacyjnego źródła informacji – Mapy Polskich Kompozytorów, która jest dostępna bezpłatnie pod adresem mapofcomposers.pl.

Program uruchomił niedawno także Polskie Heroiny Dźwięku, nowy program, którego celem jest upowszechnienie bogatego kanonu utworów polskich kompozytorek. Polska Music wesprze współczesne kompozytorki, takie jak Agata Zubel, Elżbieta Sikora i Hanna Kulenty, poprzez zlecanie nowych utworów oraz inwestowanie w międzynarodowe występy i nagrania ich muzyki. Doceni także najważniejsze postacie historyczne polskiej muzyki, takie jak Grażyna Bacewicz i Maria Szymanowska, wydając publikacje płytowe z ich najważniejszymi dziełami. 

Przejdź na stronę programu
Opublikowano: 2013.12.19 11:28
Aktualizacja: 2020.05.15 15:42
Autor: Instytut Adama Mickiewicza
Wprowadzenie: admin