ROK TADEUSZA KANTORA

Decyzją UNESCO, rok 2015 został ogłoszony Rokiem Tadeusza Kantora – 6 kwietnia obchodziliśmy 100. rocznicę jego urodzin. W ramach popularyzacji wiedzy o Kantorze i jego twórczości, Culture.pl planuje serię wydarzeń na całym świecie. Bogaty program obejmie różnorodne działania: od wystaw, spektakli, pokazów filmowych, warsztatów teatralnych, po konferencje naukowe oraz współpracę z prestiżowymi ośrodkami akademickimi na całym świecie.

W Edynburgu wraz z Royal Scottish Academy of Arts and Architecture zaprezentowany zostanie cykl wydarzeń „Dziedzictwo Kantora w Szkocji”. Flagowy przykład polsko-amerykańskiej koprodukcji, multimedialny spektakl Larsa Hanrika Jana „TIMe-Instytut Pamięci”, został zinspirowany kantorowską koncepcją przemijania i pamięci. Jego światowa premiera odbędzie się w maju w Los Angeles. Przekrojowa, monograficzna retrospektywa dzieł Kantora prezentowana w Săo Paulo, w prestiżowym centrum kultury – Sesc Consolação, będzie pierwszym tak obszernym, zagranicznym podsumowaniem dorobku artysty. Projekty realizowane w ramach programu obchodów 100. rocznicy urodzin artysty to z jednej strony sentymentalna podroż po świecie Tadeusza Kantora, retrospektywa jego twórczości. Z drugiej zaś - podjęcie dyskusji o ideach jego dzieł, które mogą znaleźć zastosowanie w dzisiejszej sztuce.

Współorganizatorami zagranicznego programu obchodów 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora są Culture.pl, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka oraz Fundacja im. Tadeusza Kantora oraz partnerzy w kraju i za granicą.

Opublikowano: 2015.06.23 14:53
Aktualizacja: 2015.06.23 14:57
Autor: Nitzan Reisner
Wprowadzenie: Nitzan Reisner