Design to nasz wspólny język - interwencje miejskie w Bukareszcie i Łodzi

W ramach Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025, Romanian Design Week oraz Łódź Design Festival zaprezentują projekt „Design is our shared language” („Design to nasz wspólny język”) – inicjatywę, która zamienia przestrzeń publiczną w miejsce spotkań, rozmów i wspólnego doświadczenia. Od 16 do 25 maja 2025 w Łodzi i w Bukareszcie pojawią się interwencje miejskie przygotowane przez polskich i rumuńskich architektów.

Dwie instalacje artystyczne, dwa miasta, jedno przesłanie

W maju tego roku mieszkańcy Bukaresztu i Łodzi będą mieli okazję spotkać na ulicach swoich miast interwencje miejskie, zaprojektowane z myślą o stworzeniu przestrzeni do spotkań w sercach miejskich organizmów. Projekt, opracowany wspólnie przez rumuńskich i polskich architektów, ma na celu wyrażenie wspólnego przesłania, że przestrzeń publiczna powinna pełnić aktywną rolę w tworzeniu poczucia przynależności mieszkańców do miast, w których żyją.

Design to uniwersalny język łączący miasta, kultury i społeczności. Stąd też projekt „Design is our shared language” opiera się na trzech filarach: wspieraniu współpracy międzykulturowej, promowaniu wzajemnego zrozumienia kulturowego oraz rewitalizacji przestrzeni publicznej. Dwie pracownie architektoniczne wspólnie opracowały projekty instalacji dla każdego z miast.

Interwencje projektowe „Design is our shared language” w przestrzeni publicznej

W Bukareszcie instalacja stanie na Calea Victoriei, jednej z najważniejszych alei, która w weekendy przekształca się w tętniącą życiem strefę pieszą. W Łodzi natomiast interwencja zostanie umieszczona na odnowionym placu przy skrzyżowaniu ulic Ogrodowej i Zachodniej – miejscu, które odzwierciedla trwający proces rewitalizacji miasta. Obie instalacje powstały z uwzględnieniem kontekstu i specyfiki miejsca ekspozycji, ale mają wspólne przesłanie i podejście.

Interwencje miejskie uzupełnią treści edytorskie oraz wystawy informacyjne, dzięki którym odwiedzający będą mieli okazję poznać kulturę, dziedzictwo oraz krajobraz miejski miasta partnerskiego. Poprzez przekształcenie codziennych przestrzeni miejskich w kolorowe, dynamiczne i interaktywne środowiska, projekt udowadnia, jak design może sprzyjać spontanicznym połączeniom i zaangażowaniu społecznemu. To także zaproszenie do budowania więzi między mieszkańcami dwóch europejskich miast poprzez wspólne miejsca i interakcje.

BAZA. Deschidem orașul – instalacja oparta na idei krzesła

Rumuńska pracownia BAZA. Deschidem orașul przedstawi interwencję miejską, która traktuje krzesło nie tylko jako przedmiot designu, ale także jako narzędzie do gromadzenia ludzi, zabawy i budowania poczucia przynależności w przestrzeni publicznej. Instalacja to w istocie badanie roli krzesła w przestrzeni publicznej. Poprzez skalowanie i przekształcanie architekci reinterpretują je stopniowo tworząc nowy element architektoniczny. Krzesło, zachowując swoją podstawową funkcję, staje się jednostką konstrukcyjną — zabawną, otwartą formą, która zaprasza do interakcji. W miarę jak rośnie i mnoży się, generuje nowe sposoby użytkowania i przestrzenne doświadczenia. Instalacja zostanie zaprezentowana na Calea Victoriei w Bukareszcie.

Jednocześnie w Łodzi, równoległa struktura, stworzona przez polską pracownię 2x3 Creative Studio, będzie eksponowana, tworząc międzykulturowy dialog przez koncepcję, kolor i funkcję. Więcej informacji jest dostępnych na stronach organizatorów: Romanian Design Week i Łódź Design Festval. „Design is our shared language” stanowi część Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 i także odzwierciedla misję bilateralnego programu: wzmacnianie więzi między oboma krajami poprzez sztukę, design i owocną współpracę. Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Polskiego Instytutu w Bukareszcie, Ministerstwa Kultury Rumunii i Rumuńskiego Instytutu Kultury.