Opublikowano: 2024.12.11 14:43
Aktualizacja: 2024.12.13 13:06
Autor: Magdalena Bagińska
Wprowadzenie: Magdalena Bagińska

Zagraniczny program kulturalny polskiej prezydencji

Zagraniczny program kulturalny polskiej prezydencji w Radzie UE, który przypada na pierwszą połowę 2025 roku, jest niezwykłą okazją do zaprezentowania międzynarodowej publiczności bogactwa polskiej sceny artystycznej. Instytut Adama Mickiewicza przygotował program kulturalny, który będzie platformą do promocji polskich twórców i twórczyń. Intencją programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie UE jest prezentacja projektów najwyższej jakości artystycznej, merytorycznej oraz podniesienie kompetencji relacyjnych w oparciu o priorytety którymi są: solidarność, wspólnotowość i wspieranie młodych artystów.

Traktując je jako punkty odniesienia, Instytut Adama Mickiewicza wspólnie z polskimi i zagranicznymi partnerami opracował program, którego koncepcja prezentuje różnorodność i wielodyscyplinarność polskiej sceny artystycznej. W okresie od stycznia do czerwca 2025 roku zagraniczna publiczność w 20 krajach będzie mogła zobaczyć wystawy, spektakle teatralne, choreografie, koncerty, produkcje filmowe, a także porozmawiać z polskimi twórcami podczas międzynarodowych paneli dyskusyjnych i debat. Program kulturalny polskiej prezydencji będzie również dostępny online.

Dzięki licznym wydarzeniom artystycznym i wizytom studyjnym program będzie okazją do przyjrzenia się na nowo europejskiej historii i tożsamości. To także niepowtarzalna szansa na budowanie mostów między obywatelami różnych krajów UE.

Zagraniczny program kulturalny polskiej prezydencji w Radzie UE będzie realizowany z naciskiem na wydarzenia w Belgii oraz w państwach kandydujących do UE.

Szczegółowe informacje dostępne będą na stronie poland2025eu.culture.pl.