Już 1 sierpnia 2025 roku w Edynburgu rozpocznie się 78. edycja Edinburgh International Festival – jednego z najbardziej renomowanych i najstarszych festiwali w Wielkiej Brytanii. Tegoroczny program, realizowany pod hasłem „The Truth We Seek”, po raz pierwszy w historii festiwalu wzbogaci się o Focus on Poland – wyjątkową sekcję poświęconą polskiej muzyce. W trwającym od 9 do 18 sierpnia programie znajdą się występy wybitnych polskich artystów i artystek – Piotra Anderszewskiego, grupy VOŁOSI, NFM Orkiestry Leopoldinum oraz Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, a także interpretacje ikonicznych dzieł polskich kompozytorek i kompozytorów w wykonaniu nagradzanej skrzypaczki Bomsori Kim oraz znakomitego młodego pianisty Ryana Wanga.
Polska obecność na legendarnym festiwalu jest częścią trwającego właśnie UK/Poland Season 2025, który przybliża publiczności w Wielkiej Brytanii i Polsce najcenniejsze aspekty obu kultur poprzez serię koncertów, wystaw, spektakli i innych wydarzeń artystycznych. Sezon, zaplanowany do listopada 2025 roku, stanowi doskonały przykład długofalowej współpracy między Polską a Wielką Brytanią, umacniając wzajemne więzi kulturalne.
Focus on Poland na Edinburgh International Festival organizowany jest we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Instytutem Kultury Polskiej w Londynie, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Edinburgh International Festival: The Truth We Seek
Edinburgh International Festival od 1947 roku stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie. Co roku prezentuje najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie muzyki, opery, teatru i tańca. Tegoroczna edycja (1–24 sierpnia) odbywa się pod hasłem „The Truth We Seek", zapraszając do refleksji nad pojęciem prawdy – zarówno w sztuce, jak i życiu społecznym.
W tym kontekście Focus on Poland zyskuje szczególne znaczenie, pokazując, jak polscy artyści i artystki interpretują uniwersalne wartości w muzyce, budując mosty między kulturami i tworząc przestrzeń do dialogu. Z perspektywy relacji polsko-brytyjskich tegoroczna obecność polskich twórców i twórczyń na Edinburgh International Festival jest szczególnie ważna. Festiwal odbywa się bowiem w ramach UK/Poland Season 2025 – programu kulturalnego o bezprecedensowej skali, obejmującego blisko 100 wydarzeń w kilkudziesięciu miastach Polski i Wielkiej Brytanii, które organizują Instytut Adama Mickiewicza przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, British Council i Instytut Kultury Polskiej w Londynie wraz z partnerami po obu stronach Kanału La Manche.
Focus on Poland działa jak soczewka – ma koncentrować uwagę na polskiej kulturze i wzmacniać jej oddziaływanie na arenie międzynarodowej. Ten program to efekt głębokiego dialogu i dobrego partnerstwa z Edinburgh International Festival, opartego na wzajemnym zrozumieniu. Pracowaliśmy wspólnie, słuchając z uwagą swoich perspektyw i potrzeb. Festiwal wnosi doskonałą znajomość swojej publiczności, a my – wiedzę o naszych artystkach i artystach i ich unikalnym spojrzeniu. Połączenie tych dwóch kreatywnych perspektyw pozwala odkrywać nowe wartości i możliwości wymiany kulturalnej. Polski program na tym wyjątkowym festiwalu jest częścią UK/Poland Season 2025 i nie wyobrażam sobie lepszego momentu na tę współpracę. Choć nasze kraje nie są już częścią jednej wspólnoty politycznej w ramach Unii Europejskiej, nasze więzi kulturalne pozostają niezwykle silne, stanowiąc fundament dobrych relacji i wzajemnych inspiracji – mówi Olga Brzezińska, Wicedyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.
W programie Focus on Poland wystąpią:
- Vołosi – polski kwintet smyczkowy założony w 2007 roku, który łączy muzyków folkowych z Beskidu Śląskiego z artystami klasycznymi. Wspólnie tworzą energetyczną fuzję gatunków, obejmującą karpacki folklor, muzykę bałkańską, cygańską oraz orientalną.
- NFM Orkiestra Leopoldinum – założony w 1978 roku zespół ceniony jest za niesamowitą ekspresję i indywidualne podejście do muzyki. Orkiestra regularnie występuje na prestiżowych międzynarodowych festiwalach i współpracuje z wybitnymi dyrygentami oraz solistami. Na festiwalu wystąpi dwukrotnie: najpierw z programem, który obejmuje dzieła Bacewicz, Straussa, Kilara oraz Bizeta w aranżacji Shchedrina, następnie wykona wyjątkowy koncert z udziałem Nicoli Benedetti, Dyrektor Artystycznej Festiwalu w Edynburgu, zatytułowany Tribute to Menuhin – w programie którego znajdą się dzieła Elgara, Bacha i Bartóka.
- Piotr Anderszewski – uznany polski pianista, który ma na swoim koncie bogatą dyskografię, liczne nagrody oraz szereg koncertów z wybitnymi muzykami z całego świata. Wystąpi z recitalem fortepianowym, prezentując późne utwory Brahmsa oraz Bartóka.
- Bomsori Kim – wybitna południowokoreańska skrzypaczka, od 2021 roku współpracująca z Deutsche Grammophon. Laureatka II miejsca na XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W swoim wszechstronnym repertuarze posiada zarówno klasyczne arcydzieła, jak utwory muzyki współczesnej. Kim wystąpi we wspólnym recitalu z Thomasem Hoppe – niemieckim pianistą kameralnym, współzałożycielem ATOS Trio. Razem zinterpretują utwory m.in. Szymanowskiego, Bacewicz i Wieniawskiego.
- Wrocławska Orkiestra Barokowa – zespół pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka przybliży publiczności monumentalne dzieło barokowego kompozytora Mikołaja Zieleńskiego Offertoria et communiones totius anni. Założona w 2012 roku grupa specjalizuje się w historycznym wykonawstwie muzyki dawnej, koncentrując się na polskich kompozytorach barokowych i mniej znanym repertuarze Europy Środkowej.
- Ryan Wang – kanadyjski pianista ceniony za swoją dojrzałość artystyczną i wyjątkową technikę. Zwycięzca tytułu BBC Young Musician of the Year 2024, ma na swoim koncie występy w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie. Wykona bogaty program poświęcony Chopinowi.
Program Focus on Poland na Edinburgh International Festival:
- 9 sierpnia 2025 – koncert VOŁOSI, The Hub
- 10 sierpnia 2025 – koncert Leopoldinum Orkiestra NFM, Usher Hall
- Bacewicz Koncert na orkiestrę smyczkową
- Strauss Metamorfozy
- Kilar Orawa
- Bizet w aranżacji Rodiona Shchedrina Suita Carmen na smyczki i perkusję
- 11 sierpnia 2025 – koncert Piotra Anderszewskiego, The Queen’s Hall
- Brahms wybór utworów:
- Fantazje op. 116
- Trzy Intermezza op. 117
- Sześć utworów na fortepian op. 118
- Cztery utworów na fortepian op. 119
- Bartók 14 Bagatel, op. 6
- Brahms wybór utworów:
- 11 sierpnia 2025 – koncert Leopoldinum Orkiestra NFM Tribute to Menuhin, Usher Hall
- Elgar Serenada na orkiestrę smyczkową e-moll op. 20
- Panufnik Koncert skrzypcowy
- Bach Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043
- Bartók Divertimento na orkiestrę smyczkową Sz. 113
- 14 sierpnia 2025 – koncert Bomsori Kim i Thomasa Hoppe, The Queen’s Hall
- Fauré Sonata skrzypcowa nr 1 A-dur op. 13
- Szymanowski Nokturn i Taranetlla op. 28
- Bacewicz Kaprys Polski na skrzypce solo
- Paderewski Sonata skrzypcowa a-moll op. 13
- Wieniawski Fantazja na tematy z opery Faust op. 20
- 16 sierpnia 2025 – koncert Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, The Queen’s Hall
- Zieleński Offertoria et Communions Totius Anni
- Marcin Józef Żebrowski Vesperae in Visitatione Beatae Mariae Virginis
- 18 sierpnia 2025 – koncert Ryana Wanga, The Queen’s Hall
- Chopin
- 24 Preludia op. 28
- Mazurki op. 59
- Sonata b-moll op. 35 nr 2
- Wariacje na temat ‘La ci darem la mano’ op. 2
- Chopin
Więcej informacji: https://www.eif.co.uk/profile/focus-on-poland
UK/Poland Season 2025 to program kulturalny o bezprecedensowej skali, obejmujący kilkadziesiąt wydarzeń w wielu miastach Polski i Wielkiej Brytanii. Sezon, który potrwa do listopada 2025 roku, otwiera nowy rozdział współpracy, ożywiając dialog kulturalny i wzmacniając istniejące relacje. Dla mieszkańców i mieszkanek obu państw to niepowtarzalna okazja do poznania najciekawszych zjawisk na scenach artystycznych obu krajów – od filmu, przez teatr i sztuki wizualne, po design i muzykę. Wydarzenia w Polsce organizowane są przez British Council, a w Wielkiej Brytanii – przez Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Kultury Polskiej i British Council. Organizację Sezonu w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce.
W ramach sezonu, odbędzie się szereg wydarzeń muzycznych:
- 17-20 lipca – Focus on Poland podczas Edinburgh Jazz & Blues Festival (St Bride’s Centre, The Jazz Bar, The Famous Spiegeltent na St Andrew Square, Edynburg).
- 9-18 sierpnia – Focus on Poland podczas Edinburgh International Festival (Usher Hall, Queen’s Hall, The Hub, Edynburg).
- 28 września – koncert prezentujący muzykę Zbigniewa Preisnera z udziałem Lisy Gerrard (Barbican Centre, Londyn).
- 25 października – Scotland and Poland: A Celebration. Panufnik w interpretacji Royal Scottish National Orchestra (Glasgow Concert Hall, Glasgow).
- 29 października – Selenografia lub Opisanie Ksieżyca – koncert Marcina Maseckiego w Oksfordzie, współpraca z Bodleian Libraries i Oxford Science and Ideas Festival (University Church of St Mary The Virgin, Oksford).
- 23 listopada – London Sinfonietta na Huddersfield Contemporary Music Festival (Londyn).
- 15-16 listopada – polska reprezentacja podczas EFG London Jazz Festival (Barbican Centre, Purcell, Vortex, Londyn).
Kontakt dla mediów:
Klaudia Gniady (Instytut Adama Mickiewicza)
[email protected]
tel. +48 609 092 949
Instytut Adama Mickiewicza (IAM) łączy polską kulturę z ludźmi na całym świecie. Jako instytucja państwowa, tworzymy trwałe zainteresowanie polską kulturą i sztuką, wzmacniając obecność polskich artystek i artystów na globalnej scenie. Inicjujemy innowacyjne projekty, wspieramy międzynarodową współpracę oraz wymianę kulturalną. Promujemy twórczość zarówno uznanych, jak i obiecujących twórców, ukazując różnorodność i bogactwo naszej kultury. IAM prowadzi także portale CULTURE.pl, który stanowi obszerne internetowe źródło wiedzy o polskiej kulturze.
Instytut Kultury Polskiej w Londynie zajmuje się promocją polskiej kultury i dziedzictwa w Wielkiej Brytanii oraz inicjuje współpracę z instytucjami kulturalnymi i akademickimi obu krajów. Dzięki budowaniu relacji, udostępnianiu zasobów oraz wsparciu finansowemu, skutecznie prezentuje brytyjskiej publiczności najlepsze przykłady polskiej sztuki, filmu, teatru, muzyki, literatury, nauki i dziedzictwa narodowego.
British Council jest organizacją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zaresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Wspiera pokój i dobrobyt, budując więzi, zrozumienie i zaufanie między ludźmi w Wielkiej Brytanii i krajach na całym świecie. Prowadzi aktywność w dziedzinach kultury, sztuki, edukacji i nauczania języka angielskiego. Działa w ponad 200 krajach i terytoriach, będąc stacjonarnie w przeszło 100 z nich. W latach 2022–2023 British Council dotarło do 600 milionów osób.