Wystawa „Polacy nadal malują. Obrazy z Kolekcji MOCAK-u” w Wilnie

Wystawa „Polacy nadal malują. Obrazy z Kolekcji MOCAK-u” w Wilnie

6 czerwca w Pałacu Radziwiłłów w Wilnie otwarto wystawę „Polacy nadal malują. Obrazy z Kolekcji MOCAK-u”. Współorganizatorem wystawy jest Instytut Adama Mickiewicza. 

Wystawa „Polacy nadal malują. Obrazy z Kolekcji MOCAK-u” to prezentacja prac 18 artystów w Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki w Wilnie. Wystawa została podzielona na cztery tematy: Studium rzeczy i słowa, Człowiek, Sceny symboliczne, Gęstość rzeczywistości. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć ponad 50 prac najważniejszych współczesnych malarzy polskich. 

„Wśród mediów sztuki malarstwo to broń szczególnie silna (…). W Polsce jest ono wyjątkowo cenione, bo chociaż jego początki są późne i sięgają jedynie połowy XIX wieku, to potem nabrało wigoru, stworzyło wiele indywidualności i wpisało się w partnerski dialog z europejską historią sztuki” (fragment tekstu do katalogu – M.A. Potocka).

Wystawie towarzyszy litewsko-angielska publikacja, zawierająca teksty o malarstwie, reprodukcje prac wraz z ich opisami i krótkie biogramy artystów.

Kuratorki: Maria Anna Potocka 

Koordynatorzy: Mirosława Bałazy, Evaldas Stankevičius

Wernisaż: 6.6.2024, 18:00

Czas trwania wystawy: 7.6.2024–13.10.2024

Miejsce: Pałac Radziwiłłów, Litewskie Narodowe Muzeum Sztuki w Wilnie

Artyści i artystki:  Małgorzata Blamowska, TymekBorowski, Rafał Bujnowski, Edward Dwurnik, Pola Dwurnik, Paweł Książek , Kamil Kukla, Agata Kus, Marcin Maciejowski, Bartek Materka, Laura Pawela, Robert Rumas, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Beata Stankiewicz

Michał Stonawski, Paweł Susid, Jakub Julian Ziółkowski

Pobierz materiały