Instytut Adama Mickiewicza od 2000 roku z dumą pokazuje bogactwo i różnorodność polskiej kultury na świecie, rozwija międzynarodową współpracę kulturalną i promuje polskie artystki i artystów za granicą. Jako państwowa instytucja kultury, podległa pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kształtuje pozytywny wizerunek państwa na arenie międzynarodowej i prowadzi promocję atrakcyjnej marki Polski.
Misją Instytutu Adama Mickiewicza jest wzmacnianie obecności Polski w międzynarodowym dialogu kulturalnym poprzez innowacyjne programy, inicjatywy artystyczne oraz partnerstwa kulturalne, które podkreślają wkład Polek i Polaków w światową sztukę i dziedzictwo humanistyczne. IAM dąży do bycia ambasadorem polskiej kultury, wzbogacając globalny krajobraz kulturowy o prezentację bogatego dziedzictwa artystycznego, jak i nowych idei współczesnych, obiecujących twórców. Poprzez projekty i realizowane inicjatywy współtworzony jest świat, w którym wymiana kulturalna sprzyja wzajemnemu zrozumieniu i współpracy, łącząc społeczności ponad podziałami. Działania te mają prowadzić do dialogu i stawiania czoła wyzwaniom geopolitycznym, klimatycznym, technologicznym, kreując zrównoważoną przyszłość dla nas wszystkich.
Cele strategiczne Instytutu Adama Mickiewicza to:
- Popularyzacja polskiej kultury za granicą.
- Budowanie i rozwój relacji i partnerstw.
- Gromadzenie i dzielenie się wiedzą.
- Angażowanie odbiorców.
- Zrównoważony rozwój.
Działania Instytutu Adama Mickiewicza skupiają się wokół wartości: innowacyjności, integralności, inkluzywności, współpracy, jakości i elastyczności. Przyświecają one celowi kreowania obrazu Polski jako kraju odważnego, świadomego swoich wartości i potencjału, z jasno określonymi celami i aspiracją do działania, otwartego na inne kultury, czerpiącego inspiracje z różnorodności, jak i ceniącego bogactwo swoich dokonań. Wśród działań wspieranych przez IAM znajduje się szeroki wachlarz form wyrazu artystycznego: spektakle teatralne, pokazy filmowe, performanse, koncerty, wystawy, instalacje artystyczne, wydawnictwa. Działania te wzmacnia obecność na ważnych międzynarodowych festiwalach i imprezach artystycznych, czy prowadzone portale i strony internetowe o artystach zjawiskach zachodzących w polskiej kulturze, który w tym szeroko ceniony Culture.pl.
Instytut Adama Mickiewicza realizuje marzenie, by dzięki kulturze tworzyć przyszłość pełną dialogu, zrozumienia i piękna.