Ponad sto wydarzeń z zakresu filmu, teatru, sztuk wizualnych, designu i muzyki w kilkudziesięciu miastach Polski i Wielkiej Brytanii – tak zapowiada się UK/Poland Season 2025. Rozpoczynający się w marcu program potrwa do końca listopada, inaugurując nowy rozdział w relacjach kulturalnych między oboma krajami. Jego celem jest ożywienie dialogu, pogłębienie współpracy oraz umocnienie więzi artystycznych i społecznych.
14 stycznia w Brukseli oficjalnie zainaugurowano zagraniczny program polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Od stycznia do czerwca 2025 roku, pod hasłem „Culture Sparks Unity”, w ponad 20 europejskich państwach odbędzie się blisko 100 wydarzeń kulturalnych. Program przygotowany przez Instytut Adama Mickiewicza obejmie zarówno kraje członkowskie Unii Europejskiej, jak i państwa kandydujące, przy czym najwięcej wydarzeń zaplanowano w stolicy Belgi.
W styczniu 2025 roku polska scena kulturalna znajdzie się w centrum zainteresowania całej Europy. W związku z objęciem przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, od stycznia do czerwca przyszłego roku w ponad 20 europejskich państwach odbędzie się blisko 100 wydarzeń kulturalnych: koncertów, spektakli, wystaw, pokazów filmowych i spotkań literackich. Program organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza pod hasłem „Culture sparks unity” przedstawi najciekawsze zjawiska współczesnej polskiej sceny artystycznej, na pierwszym planie stawiając nowe pokolenie. Projekty, które odbędą się zarówno w państwach należących do Unii Europejskiej jak i krajach kandydujących, mają na celu promocję idei solidarności i międzynarodowej współpracy.
Co roku w kwietniu, niemieckie miasto Brema zamienia się w europejską stolicę jazzu, przyciągając przedstawicieli świata muzyki na targi i festiwal organizowane w ramach jazzahead!. Do 13 stycznia 2025 r. trwa nabór zgłoszeń dla delegatów i delegatek, którzy mogą zgłaszać się za pośrednictwem Instytutu Adama Mickiewicza, będącego partnerem wydarzenia i organizatorem polskiego stoiska.
Od 10 grudnia 2024 r. publiczność w Tokio będzie miała okazję zapoznać się z dorobkiem artystycznym jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów, zdobywcy Oscara – Andrzeja Wajdy. Poświęconej reżyserowi monograficznej wystawie „Wajda”, towarzyszyć będzie przegląd wybranych filmów, który potrwa do 26 grudnia 2024 r. Obydwa wydarzenia odbędą się w Narodowym Archiwum Filmowym Japonii w Tokio i są efektem współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Muzeum Manggha w Krakowie.
Projekt „Krótkie wakacje” Katarzyny Roj zwyciężył w konkursie na wystawę w Pawilonie Polskim na Triennale w Mediolanie 2025 organizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza. Przedmiotem wystawy jest idea sanatorium dziennego, które łączy rozmaite funkcje i odpowiada potrzebom wielokulturowej społeczności. Pawilon Polski zmieni się w kameralną komnatę inspirowaną tepidarium – pomieszczeniem, które w starożytnych rzymskich łaźniach, służyło do odpoczynku i rozgrzewania ciała. Przestrzeń, w której znajdzie się legowisko, zaoferuje osobom zwiedzającym doświadczenie spokoju pośród zgiełku wydarzenia, jednocześnie angażując wszystkie zmysły poprzez działania artystyczne.
Z okazji 35. rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Republiką Korei, Instytut Adama Mickiewicza przygotował program popularyzujący Polską kulturę. To wydarzenie daje możliwość zaprezentowania koreańskiej publiczności polskich artystów z dziedziny muzyki poważnej, jazzu, folku, sztuk wizualnych, filmu czy animacji.
Sinfonia Varsovia wyjeżdża w tournée do Azji wschodniej od 26 listopada do 1 grudnia 2024 r. W Korei Południowej warszawska orkiestra wystąpi w okazji 35.lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Republiką Korei i będzie częścią programu kulturalnego, który wraz z partnerami zorganizował Instytut Adama Mickiewicza. Druga część podróży muzycznej odbędzie się do Hongkongu w ramach prestiżowego festiwalu Musicus Fest.
LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą współczesny jazz i XV-wieczną polifonię tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia 2024.
„Identity Crisis Network” to projekt, który łączy, wspiera i promuje wspólne praktyki artystyczne, dyskursy i problemy pojawiające się wśród młodego pokolenia praktyków kultury w Europie Środkowo-Wschodniej. W okresie 19 listopada - 5 grudnia 2024 r. odbędzie się szereg webinarów online w języku angielskim, których podsumowaniem będzie konferencja w Zagrzebiu w 2025 r.