For Press

Pobierz materiały (15.84 KB, docx)

Eric Guo, zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historyczny, zagra w Japonii trzy koncerty, wieńcząc tym swoje światowe tournée. Ostatni z nich odbędzie się 30 stycznia z udziałem legendarnej japońskiej orkiestry, specjalizującej się w wykonawstwie na instrumentach historycznych – Bach Collegium Japan pod batutą maestro Masato Suzukiego.

Pobierz materiały (44.26 KB, docx)

Mimo trwającej od niemal dwóch lat wojny, życie kulturalne w Ukrainie nie zamarło i cały czas wspierają je także polscy twórcy. Opera „Album rodzinny”, do której muzykę napisał Jerzy Kornowicz, a libretto Michał Rusinek, jest tego kolejnym dowodem. W dniach 8 i 10 grudnia 2023 roku operę zobaczy publiczność w Kijowie i Lwowie. Współorganizatorem ukraińskiej premiery jest Instytut Adama Mickiewicza.

Pobierz materiały (101.57 KB, pdf)

Instytut Adama Mickiewicza zaprasza na cykl warsztatów online organizowanych przez ARS Baltica, PA Culture i CCI Contact Desk. 

Pobierz materiały (94.66 KB, pdf)

O Powstaniu Warszawskim w Hiroszimie

Od 16 listopada 2023 roku w Hiroszimie będzie można zwiedzić wystawę „Warszawa. Feniks z popiołów”, która opowiada losy stolicy Polski pod okupacją niemiecką, w czasie Powstania Warszawskiego oraz powojennej odbudowy. Ekspozycja została zorganizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z Instytutem Polskim w Tokio oraz Urzędem Miasta Hiroszima.

Pobierz materiały (994.63 KB, docx)

W dniach 14- 19 listopada na zaproszenie Joe Lovano zespół Marcin Wasilewski Trio zagra w legendarnym nowojorskim klubie Village Vanguard w Nowym Jorku. Wydarzenie jest współorganizowane przez Instytut Adama Mickiewicza. 

W dniach 9 i 11 listopada br. na deskach jednego z najważniejszych teatrów operowych na świecie, Teatro Real w Madrycie, wykonana zostanie koncertowa wersja Halki Stanisława Moniuszki. Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza.

Pobierz materiały (41.85 KB, docx)

Od 7 listopada w mediolańskiej Galerii Oxilia będzie można zobaczyć wystawę ,,Foul Air’’. Prace Aleksandry Liput eksplorują temat ,,morowego powietrza’’ – a dokładnie skupionego wokół niego zespołu wierzeń oraz problematykę lęku i traumy, powiązanych z duchowością i myśleniem magicznym. Współorganizatorem wystawy jest Instytut Adama Mickiewicza.

Pobierz materiały (14.25 KB, docx)

Wieloaspektowa twórczość polsko-amerykańskiej kompozytorki Łucji Długoszewskiej (1925-2000) przeżywa renesans. Klangforum Wien nagrało właśnie pierwszy kompleksowy portret dźwiękowy wszechstronnej artystki z wykorzystaniem techniki col legno, wydany jako podwójny album 20 października 2023 roku. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.

Instytut Adama Mickiewicza zaprasza do zwiedzania instalacji „Moonaris”, prezentowanej na Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab w Krakowie w dniach 19-22 października. 

Ekspozycję przygotowano z okazji 550. rocznicy urodzin wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika oraz obchodzonej dwa lata temu setnej rocznicy urodzin pisarza i futurologa Stanisława Lema. Nawiązuje do kopernikańskiej idei obserwacji nieboskłonu, eksploracji przestrzeni kosmicznej oraz, idąc za Lemem, do wyobrażenia tego, co niewyobrażalne.

Pobierz materiały (43.29 KB, docx)

Strony