Dla mediów

W 2021 roku Instytut Adama Mickiewicza kontynuuje misję popularyzacji dorobku Mieczysława Wajnberga na całym świecie. Powstała pierwsza monografia w języku rosyjskim poświęcona życiu i twórczości kompozytora,
a także płyta zatytułowana „Light in darkness: Mieczysław Weinberg” z mistrzowskimi dziełami kameralnymi.

Pobierz materiały (40.81 KB, docx)

W najbliższą niedzielę, 28 listopada, w mediach społecznościowych Instytutu Adama Mickiewicza, JAZZ FORUM oraz Centrum Kultury Koreańskiej będzie można posłuchać wyjątkowego koncertu w wykonaniu muzyków zespołu Jazz Forum Talents z towarzyszeniem koreańskiej perkusistki Sun-Mi Hong. Jest to specjalny projekt, który powstał w wyniku współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z partnerami. 

Pobierz materiały (41.55 KB, docx)

Instytut Adama Mickiewicza już po raz dziesiąty jest organizatorem polskiego stoiska na targach WOMEX - Worldwide Music Expo.
Na koncercie showcase’owym w portugalskim Porto wystąpi zespół Kosy, a polska delegacja składać się będzie z dziesięciorga przedstawicieli kilkunastu zespołów i projektów muzycznych, firm producenckich
i festiwali.

Pobierz materiały (40.93 KB, docx)

Instytut Adama Mickiewicza ogłasza Joy & Devotion – nowy coroczny festiwal polskiej muzyki sakralnej w Wielkiej Brytanii, pod kierownictwem artystycznym kompozytora i dyrygenta Pawła Łukaszewskiego. Powstałe na przestrzeni ośmiuset lat kompozycje religijne  usłyszymy w wykonaniu  wybitnych zespołów The Gesualdo Six, Tenebrae oraz Echo. Brytyjska publiczność wysłucha koncertów w Londynie, w kościele anglikańskim,
St Martin-in-the-Fields, od 2 do 5 listopada.

Pobierz materiały (42.64 KB, docx)

Wśród prac tegorocznego XIII Biennale Sztuki we Florencji znajduje się neowitraż Piotra Barszczowskiego zatytułowany „Ostatnia wieczerza XXI”. To pierwszy pokaz artysty za granicą.

Pobierz materiały (41.81 KB, docx)

W Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z AkwinuAngelicum od 22 października mieszkańcy i pielgrzymi będą mogli oglądać wystawę pt. „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka”. Składa się na nią ponad 60 prac autora nazywanego osobistym fotografem św. Jana Pawła II.

Pobierz materiały (41.07 KB, docx)

Z okazji 230. rocznicy  uchwalenia Konstytucji 3 maja i aktu Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów w 1791 roku, 19 października w  Wilnie zostanie otwarta międzynarodowa wystawa będąca efektem współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z Muzeum Narodowym – Pałacem Wielkich Książąt Litewskich oraz Zamkiem Królewskim w Warszawie. Patronat nad wystawą objęli prezydenci Polski i Litwy. Andrzej Duda i Gitanas Nausėdazapowiedzieli udział w wernisażu.

Pobierz materiały (47.61 KB, docx)

Instytut Adama Mickiewicza i fundacja M for Culture ogłaszają konkurs dla twórców filmów związanych z tańcem, które wezmą udział w projekcie „Mov(i)e Flow - Polish Dance Film Showcase & Mentoring”. W ramach open call można przesyłać filmy taneczne z ostatnich dwóch lat, które zostaną potem ocenione przez jury złożone z profesjonalistów. Najlepsze produkcje będą rozwijane pod okiem profesjonalistów a następnie promowane na międzynarodowych festiwalach filmów tanecznych.

„Messages To A Post-Human Earth” to interaktywny projekt inspirowany koncepcją Stanisława Lema zakodowania informacji o składowaniu niebezpiecznych odpadów nuklearnych w DNA roślin. Wydarzenie jest efektem współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z brytyjskim studiem Anagram. Jego premiera odbędzie się w Krakowie 8 października, podczas Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab a następnie prezentowany będzie
w Londynie i Amsterdamie.

Pobierz materiały (41.44 KB, docx)

Przez ściany i fasady Kunsthalle w Bratysławie słychać masowy śmiech tysiecy kobiet i mężczyzn z całego świata. To akustyczna rzeźba zatytuowana „To jeszcze nie noc“ autorstwa polskiej artystki Katarzyny Krakowiak, z którą Instytut Adama Mickiewicza współpracuje już po raz kolejny.

Pobierz materiały (40.38 KB, docx)

Strony