Dla mediów

Czarno-biała fotografia Tomasza Stańki

11 lipca obchodziliśmy 80. rocznicę urodzin Tomasza Stańki, trębacza i kompozytora jazzowego. Instytut Adama Mickiewicza celebrować ją będzie, współorganizując koncerty w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej i Wielkiej Brytanii. Zaplanowane jest także wydanie płyty z nieznanymi dotąd nagraniami muzyka.  

plakat szary z kolorowymi kształtami geometrycznymi

Premiera utworów zamówionych wspólnie przez Instytut Adama Mickiewicza oraz „Warszawską Jesień” – 65. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej. Tegoroczny festiwal „Warszawska Jesień” odbędzie się pod hasłem „Połączenia”, wzywając do działania zespołowego, jednoczenia sił oraz okazywania solidarności. Usłyszeć będzie można trzy nowe kompozycje uznanych artystów zamówione przez Instytut Adama Mickiewicza oraz „Warszawską Jesień”. Festiwal potrwa od 16 do 24 września.

Pobierz materiały (41.84 KB, docx)

plakat napisy skały szare logo instytucji

Instalacja multimedialna „The Romantic”, której kuratorem jest Mikołaj Baliszewski, pojawiła się w przestrzeni miejskiej stolicy Francji. Oficjalnej inauguracji, która odbędzie się 9 września, towarzyszyć będzie czytanie aktorskie wybranych utworów Adama Mickiewicza. Wideoinstalację zobaczyć można w Galerie Celal w Paryżu w dniach 7–17 września. Współorganizatorem projektu jest Instytut Polski w Paryżu.

Pobierz materiały (41.94 KB, docx)

plakat wydarzenia napisy po polsku i koreańsku wiewiórka drzewo

14 września w Korei rozpoczął się cykl wydarzeń multidyscyplinarnego programu kulturalnego współorganizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Koreańska publiczność będzie miała okazję posłuchać na żywo polskiej muzyki oraz po raz pierwszy w historii obejrzeć wystawę prezentującą mistrzów polskiej ilustracji dziecięcej.

Pobierz materiały (43.56 KB, docx)

plakat wystawy informacje białe tło logo

31 sierpnia w przestrzeni miejskiej Berlina pojawią się efekty polsko-ukraińskiej współpracy artystycznej. Jej celem jest wyrażanie solidarności z Ukrainą w czasie rosyjskiej agresji oraz wsparcie ukraińskich artystów. Wystawa, której pomysłodawcą i organizatorem jest Instytut Adama Mickiewicza, powstała we współpracy z polskimi instytucjami kultury i galeriami sztuki oraz przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej otwarcie odbędzie się w Instytucie Polskim w Berlinie.

Pobierz materiały (42.9 KB, docx)

plakat tłum pod brama stoczni cztery kolory logo

30 sierpnia w Instytucie Pileckiego w Berlinie zostanie otwarta wystawa „Solidarność. Pomoc. Wolność”. Choć jej głównym tematem jest historia NSZZ „Solidarność”, to pojawi się także wątek towarzyszący – solidarność z Ukrainą.

29 sierpnia w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza. Dotyczyła ona projektów Instytutu stworzonych we współpracy z ukraińskimi artystami oraz projektów podejmujące temat solidarności z Ukrainą.

Pobierz materiały (43.86 KB, docx)

koncert na scenie trzy skrzypaczki z instrumentami

21 sierpnia w Lusławicach i 23 sierpnia w Warszawie będzie można wysłuchać koncertów Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej (EUYO). Wśród 111 członków Orkiestry obecnych jest także pięcioro młodych muzyków z Polski. W programie EUYO znalazły się m. in. neoromantyczne kompozycje Mieczysława Karłowicza, które nawiązują do trwającego Roku Romantyzmu Polskiego.

Pobierz materiały (42.81 KB, docx)

Ballady i romanse na jazzowo

W 200. rocznicę wydania „Ballad i romansów” jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów i aranżerów młodego pokolenia Nikola Kołodziejczyk zaprezentuje zupełnie nowe spojrzenie na jedno z najważniejszych dzieł Adama Mickiewicza. Premierowe wykonanie utworów odbędzie się 13 sierpnia podczas międzynarodowego Nišville Jazz Festival w Serbii. Następnie kompozycje będzie można usłyszeć w Budapest Music Center na Węgrzech. Do skomponowania jazzowej suity artystę zaprosił Instytut Adama Mickiewicza.

Pobierz materiały (20.88 MB, zip)

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Adama Mickiewicza będą promować polski taniec podczas jednego z najważniejszych na świecie międzynarodowych wydarzeń tanecznych tego roku. Dzięki stronie polanddances.pl zagraniczni producenci i promotorzy tańca  dowiedzą się o działalności tanecznych instytucji, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i artystów indywidualnych w Polsce.

Pobierz materiały (29.61 KB, docx)

Strony