Dla mediów

Fotograficzna, poetycka opowieść o człowieku i zarazem metafizyczny portret własny Zofii Rydet – tak można opisać wyjątkowo osobisty projekt jednej z najwybitniejszych polskich fotografek 2. poł. XX wieku, zatytułowany „Świat uczuć i wyobraźni”. To właśnie prace z tego cyklu, od 1 kwietnia, można będzie oglądać na międzynarodowej wystawie sztuki współczesnej Gwangju Biennale w Korei Południowej.

Pobierz materiały (62 KB, doc)

W pierwszą rocznicę śmierci Krzysztofa Pendereckiego, najwybitniejszego polskiego kompozytora, współczesnego i światowego autorytetu w dziedzinie muzyki klasycznej, Instytut Adama Mickiewicza zaprasza do PendereckisGarden.pl - „Ogrodu Pendereckiego”, wirtualnej przestrzeni wypełnionej muzyką, filmami i tekstami poświęconymi Mistrzowi.

Pobierz materiały (1.63 MB, zip)

W czwartek, 25 marca, w białoruskim Dniu Wolności, budynki polskich instytucji kultury rozświetliły barwy biało-czerwono-białe. W ten sposób Polacy okazali solidarność Białorusinom. Do akcji przyłączyli się także zagraniczni partnerzy Instytutu Adama Mickiewicza z takich krajów jak: Belgia, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Ukraina i Gruzja.

Pobierz materiały (6.45 MB, doc)

Akcja #LightForBelarus oraz specjalne wydanie portalu Culture.pl w trzech językach – Instytut Adama Mickiewicza włączył się w obchody Dnia Wolności Białorusi, święta nieuznawanego przez rząd Aleksandra Łukaszenki. Obchodzone jest ono przez niezależne środowiska 25 marca na pamiątkę proklamowania niepodległego państwa białoruskiego po pierwszej wojnie światowej.

Alina Szapocznikow (1926-1973), Andrzej Wajda (1926-2016) i Andrzej Wróblewski (1927-1957) należą do najwybitniejszych twórców swojego pokolenia. Łączą ich wspólne doświadczenia biograficzne, przede wszystkim młodość przeżyta w okresie II wojny światowej. Instytut Adama Mickiewicza i MO Museum w Wilnie od 20 marca zapraszają na wystawę „Trudny wiek. Szapocznikow - Wajda - Wróblewski".

Uznany za zaginiony po wojnie, odnaleziony i zrekonstruowany Koncert skrzypcowy Ludomira Różyckiego oraz Koncert skrzypcowy D-dur Piotra Czajkowskiego znalazły się na nowym albumie Janusza Wawrowskiego. Skrzypek konsekwentnie promuje polskie kompozycje wiolinistyczne zestawiając je ze znanymi na świecie utworami. Album został wydany dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. 

Pobierz materiały (63 KB, doc)

Jak przystępnie opowiedzieć historię polskiej myśli filozoficznej drugiej połowy XX wieku? Culture.pl prezentuje sylwetki dwudziestu najważniejszych polskich filozofów. Od tych najsławniejszych, jak Tatarkiewicz, Kołakowski, Bauman i Tischner, po myślicieli mniej znanych szerszemu kręgowi odbiorców, bez których jednak nie moglibyśmy mówić o filozofii analitycznej czy historii idei.

Pobierz materiały (62 KB, doc)

Dziesiątki wydarzeń i projektów artystycznych uświetnią obchody Roku Lema
w Polsce i na świecie. Podczas specjalnej konferencji zorganizowanej przez KBF i Instytut Adama Mickiewicza zaprezentowano program Roku Lema, oprawę wizualną obchodów, a także krakowski program dofinansowania działań kulturalnych związanych z twórczością pisarza i projekty wydawnicze
o tematyce lemowskiej.   

Pobierz materiały (627.72 KB, zip)

Od pierwszej publikacji Bajek robotów Stanisława Lema mija 55 lat.
W tym czasie świat znacząco się zmienił i urzeczywistnił wiele pisarskich wizji przyszłości. Czym Lem inspiruje współczesnego odbiorcę, któremu sztuczna inteligencja towarzyszy niemal na co dzień? Czy Lemowska diagnoza przyszłości może jeszcze skłonić do refleksji najmłodsze pokolenie czytelników? Na te pytania odpowiada wystawa ilustracji towarzysząca premierze pierwszego estońskiego przekładu Bajek robotów, którą od 12 lutego można będzie oglądać w Centrum Literatury Dziecięcej w Tallinie.  

Pobierz materiały (62 KB, doc)

Czy muzyce potrzebny jest parytet? Zapewne nie, broni się sama. Ale przecież warto dostrzec i podkreślić artystyczne przewagi znakomitych kompozytorek współczesnych i ich wybitnych poprzedniczek – kobiety w polskiej muzyce to głos równie osobny, co wyrazisty. Tę potrzebę dostrzegła wytwórnia ANAKLASIS, która 29 stycznia wypuszcza do sprzedaży krążek POLISH HEROINES OF MUSIC z muzyką orkiestrową Elżbiety Sikory, Hanny Kulenty, Grażyny Bacewicz i Agaty Zubel. 

Pobierz materiały (59.5 KB, doc)

Strony