Od 10 grudnia 2024 r. publiczność w Tokio będzie miała okazję zapoznać się z dorobkiem artystycznym jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów, zdobywcy Oscara – Andrzeja Wajdy. Poświęconej reżyserowi monograficznej wystawie „Wajda”, towarzyszyć będzie przegląd wybranych filmów, który potrwa do 26 grudnia 2024 r. Obydwa wydarzenia odbędą się w Narodowym Archiwum Filmowym Japonii w Tokio i są efektem współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Muzeum Manggha w Krakowie.
Projekt „Krótkie wakacje” Katarzyny Roj zwyciężył w konkursie na wystawę w Pawilonie Polskim na Triennale w Mediolanie 2025 organizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza. Przedmiotem wystawy jest idea sanatorium dziennego, które łączy rozmaite funkcje i odpowiada potrzebom wielokulturowej społeczności. Pawilon Polski zmieni się w kameralną komnatę inspirowaną tepidarium – pomieszczeniem, które w starożytnych rzymskich łaźniach, służyło do odpoczynku i rozgrzewania ciała. Przestrzeń, w której znajdzie się legowisko, zaoferuje osobom zwiedzającym doświadczenie spokoju pośród zgiełku wydarzenia, jednocześnie angażując wszystkie zmysły poprzez działania artystyczne.
Z okazji 35. rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Republiką Korei, Instytut Adama Mickiewicza przygotował program popularyzujący Polską kulturę. To wydarzenie daje możliwość zaprezentowania koreańskiej publiczności polskich artystów z dziedziny muzyki poważnej, jazzu, folku, sztuk wizualnych, filmu czy animacji.
Sinfonia Varsovia wyjeżdża w tournée do Azji wschodniej od 26 listopada do 1 grudnia 2024 r. W Korei Południowej warszawska orkiestra wystąpi w okazji 35.lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Republiką Korei i będzie częścią programu kulturalnego, który wraz z partnerami zorganizował Instytut Adama Mickiewicza. Druga część podróży muzycznej odbędzie się do Hongkongu w ramach prestiżowego festiwalu Musicus Fest.
LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą współczesny jazz i XV-wieczną polifonię tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia 2024.
„Identity Crisis Network” to projekt, który łączy, wspiera i promuje wspólne praktyki artystyczne, dyskursy i problemy pojawiające się wśród młodego pokolenia praktyków kultury w Europie Środkowo-Wschodniej. W okresie 19 listopada - 5 grudnia 2024 r. odbędzie się szereg webinarów online w języku angielskim, których podsumowaniem będzie konferencja w Zagrzebiu w 2025 r.
Jak twórczość Adama Mickiewicza wpłynęła na światową literaturę i świat, w którym żyjemy? Nowy projekt Instytutu Adama Mickiewicza przybliża historię globalnego oddziaływania polskiego twórcy, odkrywając jego mniej znane oblicze. Specjalna podstrona Culture.pl będzie dostępna od 6 listopada.
„Joy & Devotion”, czyli coroczny festiwal polskiej muzyki sakralnej w Londynie, będzie miał swoją czwartą edycję w listopadzie 2024 roku. W wyjątkowej scenerii St James’s Piccadilly - dźwięcznego XVII-wiecznego kościołaDzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, polskiej organizacji kulturalnej pragnącej przybliżyć międzynarodowej publiczności bogactwo polskiej kultury, festiwal zaprasza do wysłuchania wielowiekowej, pięknej muzyki w wykonaniu najlepszych brytyjskich chórów.
29 października 2024 w Muzeum Narodowym - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie odbył się wernisaż wystawy pt.: „Pacowie. Lilie w Ogrodzie Historii” prezentującej około 300 eksponatów z Litwy, Polski i Ukrainy, które opowiadają o rodzie Paców - jednej z najwybitniejszych rodzin magnackich Wielkiego Księstwa Litewskiego. Instytut Adama Mickiewicza był jednym z organizatorów wydarzenia.
Na początku listopada 2024 w Niemczech zostaną otwarte dwie duże wystawy poświęcone polskiej sztuce współczesnej. 6 listopada w Staatliche Kunstsammlungen Dresden zostanie otwarta przekrojowa wystawa „Zmiana, która nadejdzie” poświęcona zaangażowaniu w polskiej sztuce na przestrzeni ostatnich 80 lat. 8 listopada w Galerie für Zeitgenössische Kunst w Lipsku zostanie otwarta pierwsza międzynarodowa wystawa poświęcona pionierce polskiej sztuki feministycznej Marii Pinińskiej-Bereś.