Spotkanie Rady IAM

5 października 2018 roku odbyło się posiedzenie Rady Instytutu Adama Mickiewicza, w składzie:

  • prof. Zdzisław Krasnodębski – wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, przewodniczący rady

oraz członkowie:

  • Jarosław Sellin - sekretarz stanu MKiDN,
  • dr Artur Szklener - dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina,
  • Joanna Wnuk-Nazarowa - była minister MKiDN
  • prof. Jack Lohman CBE - dyrektor Royal British Columbia Museum
  • prof. Jacek Purchla.

W spotkaniu Rady uczestniczył prof. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa  narodowego, który otworzył obrady i wręczył akty nominacji członkom Rady Instytutu Adama Mickiewicza prof. Jackowi Lohmanowi oraz prof. Jackowi Purchli.

Prof. Jack Lohman - historyk sztuki i architekt, naczelny dyrektor Royal British Columbia Museum w Kanadzie, wiceprezes Stowarzyszenia Muzeów Kanadyjskich, członek Rady Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Miasta Stołecznego Warszawy.

Prof. Jacek Purchla - historyk sztuki i ekonomista, specjalista z zakresu dziedzictwa kulturowego i historii miast, założyciel oraz w latach 1991–2018 dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Gośćmi spotkania byli także: Urszula Ślązak – dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą MKiDN, Łukasz Lutostański – dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ, Grzegorz Burzyński – doradca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rada zapoznała się z prezentacją poświęconą działalności Instytutu w latach 2017 – 2018, w tym współpracy Instytutu Adama Mickiewicza i Instytutów Polskich,  oraz dyskutowała na temat planów programowych i kierunków rozwoju Instytutu  na najbliższe lata przedstawionych przez dr. Krzysztofa Olendzkiego, dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza. W swojej uchwala Rada ocenia realizację ww.  zadań pozytywnie i wysoko.

 

Ustalono, że posiedzenia Rady będą się odbywały dwa razy w roku. Kolejne spotkanie Rady Instytutu Adama Mickiewicza zaplanowano wstępnie na koniec marca 2019 roku.