London Design Biennale 2025 – ostatnie dni na zgłoszenia

Instytut Adama Mickiewicza (IAM) prowadzi nabór do konkursu otwartego dla kuratorów i zespołów kuratorskich na autorską koncepcję wystawy lub instalacji do prezentacji w Polskim Pawilonie podczas London Design Biennale 2025. Na zgłoszenia czekamy do 15 lipca 2024 roku. 

 

Już po raz czwarty Instytut Adama Mickiewicza bierze udział w London Design Biennale i promuje polskich kuratorów, projektantów i wizjonerów sztuki. Podczas edycji 2023 Polski Pawilon z wystawą „Poetyka konieczności” został uhonorowany prestiżowym London Design Biennale Medal za całościowo najbardziej wyróżniającą się pracę. Na arenie międzynarodowej to wielki sukces IAM i twórców: Zofii Jaworowskiej, Petro Vladimirova i Michała Sikorskiego. 

 

Tematem piątej edycji, która odbędzie się w 2025 roku, jest „Surface Reflections”, czyli poszukiwanie odpowiedzi na pytanie jak osobiste historie wpływają na samych twórców i ich projekty artystyczne. IAM szuka doświadczonych kuratorów lub zespołów kuratorskich, którzy poprzez koncepcję i innowacyjne projekty wpiszą się w jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych odbywających się w stolicy światowego designu. 

 

„Medal na ubiegłorocznym London Design Biennale to wysoko zawieszona poprzeczka dla przyszłych reprezentantów Polski. Jednocześnie jest to doskonały przykład uznania jakości i kreatywności polskiego designu na świecie.” podkreśla dr Olga Wysocka, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza. 

 

Projekty konkursowe należy zgłaszać do poniedziałku 15 lipca 2024 roku, do godz. 16:00 w siedzibie IAM (ul. Mokotowska 25 w Warszawie). Projekty zostaną poddane ocenie kapituły w składzie:

•             Victoria Broackes, dyrektorka London Design Biennale, 

•             Ivan Blasi, kurator nagrody im. Miesa van der Rohego, 

•             Anja Radović, dyrektorka programowa Biennale Designu w Lublanie, 

•             Iwo Zmyślony, antropolog designu i wykładowca, 

•             Aleksandra Kędziorek, historyczka sztuki, kuratorka i redaktorka, 

•             przedstawiciel Instytutu Adama Mickiewicza. 

 

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 10 września 2024. Jury wybierze kuratorski projekt, który zostanie zrealizowany i zaprezentowany w Pawilonie Polskim na London Design Biennale w dniach 5-29 czerwca 2025 roku. 

 

Jak dodaje Olga Wysocka, dyrektorka IAM „London Design Biennale to jedno z trzech najważniejszych branżowych wydarzeń na świecie. Pomysłowość, oryginalność i profesjonalizm polskich artystów, który będzie tam prezentowany, to doskonała forma upowszechniania polskiej kultury i zaproszenie do dalszego, międzynarodowego dialogu”.

 

Regulamin konkursu na opracowanie kuratorskiego projektu wystawy lub instalacji do realizacji w Pawilonie Polskim podczas London Design Biennale 2025 dostępny jest na stronie IAM pod linkiem: https://iam.pl/pl/konkursldb25.

Pobierz materiały