Pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia rusza 21 czerwca 2024.

Przed nami 17 miesięcy wspólnego świętowania, po raz pierwszy w historii Polskę i Rumunię połączy Sezon Kulturalny. Od czerwca 2024 do października 2025 Polacy i Rumuni pod wspólnym hasłem „Mamy wspólny język” będą mieli okazję do wzajemnego poznawania swojego dziedzictwa i kultury. 

Sezon zainauguruje wernisaż wystawy „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski”, który odbędzie się 21 czerwca 2021 r. w Muzeum Brukenthal w Sybinie. W uroczystości weźmie udział Hanna Wróblewska Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dr Olga Wysocka Dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza. 

Za oficjalną datę początku stosunków dyplomatycznych między Polską a Rumunią uznaje się 22 czerwca 1919 roku, kiedy to hrabia Aleksander Skrzyński przedstawił królowi Rumunii Ferdynandowi I listy uwierzytelniające. Trzy lata później podpisano pierwszy sojusz obronny i na pamiątkę tego wydarzenia 3 marca obchodzimy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. 

W okresie międzywojennym dzieliliśmy wspólną granicę, poznawaliśmy nasze kultury, a słynące z winobrań przygraniczne Zaleszczyki były równie popularne, jak nadczarnomorski port Konstanca. We wrześniu 1939 roku Rumuni przyjęli polskich uchodźców i pomagali w ukryciu rezerw polskiego złota i wawelskich arrasów. Z kolei po trzęsieniu ziemi w 1977 roku Polacy wybudowali w Bukareszcie Szpital im. Marii Skłodowskiej-Curie, jeden z najważniejszych szpitali dziecięcych w kraju. Dziś Polska i Rumunia są członkami UE, a polsko-rumuńska solidarność przejawia się na wielu płaszczyznach. Pasmo Karpat łączy Polskę i Rumunię, podobnie jak artystów, którzy natchnienie czerpią z pejzaży górskich. To, co łączy twórców wystawy „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski”, to przede wszystkim widzenie gór, wynikające z własnych doświadczeń, doznań i przeżyć. 

Hasło Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 to „Mamy wspólny język”. Język kultury jest językiem uniwersalnym, ponadnarodowym łącznikiem i płaszczyzną budowania relacji między artystami a publicznością. 

Identyfikacja wizualna sezonu została stworzona przez polskich i rumuńskich studentów, z wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem ich pracy jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Wraz z hasłem „Mamy wspólny język”, odwołują się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi, w różnorodności form, środków wyrazu i tradycji. 

Za przygotowanie i realizację programu Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 odpowiadają polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, oraz rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury. Bukareszt, Sybin, Kluż-Napoka, Garana i Jassy połączą się kulturalnym pomostem z Warszawą, Gdańskiem, Łodzią, Krakowem, Wrocławiem, Białymstokiem i Bydgoszczą. 

Więcej informacji w załączonych informacjach prasowych.