Nowa definicja przestrzeni publicznej

Architekt Jakub Szczęsny we współpracy z izraelską artystką Hadas Tuval stworzyli instalację artystyczną na dachu Liebling Haus w Tel Awiwie. Redefiniuje ona przestrzeń publiczną, w której mieszkańcy miasta mają szansę stworzyć wspólnotę i nawiązać nowe relacje pod tymczasowym miejscem schronienia. Instytut Adama Mickiewicza jest współorganizatorem projektu.

Telawiwski Liebling Haus to nowe centrum kultury mieszczące się w modernistycznym budynku mieszkalnym z lat ’30 XX wieku usytuowanym na terenie architektonicznego kompleksu „Białego Miasta”. Projekt Jakuba Szczęsnego i Hadas Tuval inauguruje cykl wydarzeń pod hasłem „Re_Public”, w którym artyści z całego świata będą tworzyli nowe definicje przestrzeni publicznej.

"Przestrzeń publiczna i prywatna jest definiowana na nowo, kurczy się i rozszerza w rytm zmieniających się przepisów i wymogów, przekracza granice naszych fizycznych i umysłowych możliwości. Staraliśmy się znaleźć odpowiedni moment pomiędzy lockdownami i na nowo zdefiniować budynek jako kapsułę czasu i przestrzeni publicznej. Dzięki temu tworzymy dodatkowe perspektywy na przestrzeń publiczną dla nas jako jednostek i obywateli"– mówi kuratorka Shira Levy-Benyemini.

Zaprojektowana przez Jakuba Szczęsnego i Hadas Tuval instalacja „The Fifth Space” to lekko zadaszona przestrzeń, hybryda żagla i namiotu. Zaprasza ona odwiedzających do określenia cienkiej linii oddzielającej poczucie przynależności od miejsca odosobnienia. Metalowe kable, które Szczęsny rozciągnął na dachu, stanowią osnowę dla tkaniny utkanej z poddanych recyklingowi worków, które ułożyła Tuvala. W architekturze modernistycznej dach traktowany był jako „piąta fasada” ze względu na potencjał tej przestrzeni wspólnej, otwartej dla mieszkańców budynku. Jednak w ostatnich latach nastąpiło odwrócenie tego trendu poprzez zawłaszczanie przestrzeni oraz celową izolację mieszkańców.

„Przygotowana przez Jakuba Szczęsnego i Hadas Tuval instalacja ma za zadanie na nowo zbliżyć sąsiadów – Liebling Haus i otaczające go budynki, mieszkańców i gości, tworzy nowe powiązania i buduje relacje. The Fifth Space to także przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturalnych” – dodaje Barbara Krzeska, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.

Wydarzenia odbywające się w Liebling Haus można śledzić online: https://www.welcometotherepublic.org/_en/index.php/work/1219/

Projekt „The Fifth Space” otwiera się 6 maja i potrwa do jesieni.

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Mitrovič

[email protected]

+48 601 800 268

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Opublikowano: 2021.05.05 13:24
Aktualizacja: 2021.05.05 13:26
Autor: Anonim
Wprowadzenie: Anonim