55. Festiwal Santarcangelo we Włoszech - „Not yet”

Kem - Dragana Bar, © Mayra Wallraff

We włoskim Santarcangelo di Romagna od 4 do 13 lipca 2025 roku, odbędzie się 55. edycja prestiżowego Festiwalu Santarcangelo poświęconego współczesnym sztukom performatywnym w Europie. Tegoroczne hasło festiwalu brzmi „not yet” („jeszcze nie”). Instytut Adama Mickiewicza współpracuje z Festiwalem Santarcangelo już po raz trzeci.

„not yet” - Festiwal Santarcangelo 2025

55. edycja interdyscyplinarnego Festiwalu Santarcangelo będzie poruszać się wśród zagadnień strachu, niepewności i momentu przejściowego, jakim jest stan not yet” („jeszcze nie”). „Not yet” to świadome świętowanie sprzeciwu i oporu wobec zamkniętych narracji historycznych i politycznych, które próbują ograniczać te alternatywne. Artyści obecni na festiwalu, nierzadko w sposób radykalny, będą kwestionować panujące narracje, utrwalone obrazy i schematy kształtujące nasze życie społeczne. Festiwal postawi przed widzami pytania o możliwość zwolnienia tempa, wspólnego oddechu i marzenia z szerokiej, międzynarodowej perspektywy, splatając ze sobą artystyczne i polityczne potrzeby naszej epoki – przeżywane poprzez ciało, głos i myśl krytyczną.

Już po raz czwarty kuratorem festiwalu będzie Tomasz Kireńczuk – polski dramaturg, krytyk i kurator. Przez dziesięć dni średniowieczne miasteczko Santarcangelo di Romagna (Rimini) zamieni się w żywe „miasto festiwalowe”, a spektakle, instalacje i performanse wypełnią ulice, dziedzińce, teatry i nietypowe przestrzenie. Program Festiwalu Santarcangelo 2025 będzie zróżnicowany zarówno pod względem formy, jak i treści. Dominować w nim będą projekty interdyscyplinarne oraz działania wykorzystujące środki teatralne, choreograficzne, instalacyjne i artystyczne interwencje – wszystkie połączone badaniem relacji na styku sztuk performatywnych i zmian społecznych.

Polscy artyści na 55. Festiwalu Santarcangelo we Włoszech

Festiwal Santarcangelo 2025 to będzie również przestrzeń, w której polscy artyści mają szansę nawiązywać bezpośredni kontakt z międzynarodową publicznością i twórcami. Przed włoskimi widzami, w ramach 'Focus on Poland,' będą mieli okazję zaprezentować się m.in.:

  • Hana UmedaRapeflower
    Poruszające i wymagające dzieło mierzące się z trudnymi, lecz koniecznymi tematami społecznymi.
  • Wojciech GrudzińskiThreesome
    Choreograficzna refleksja nad współczesnymi relacjami i tożsamością, opowiedziana oryginalnym językiem ruchu.
  • Ewa DziarnowskaThis resting, patience
    Introspektywna, kontemplacyjna praca o wytrwałości, ciszy i kondycji ludzkiej.
  • Alex Baczyński-JenkinsMalign Junction (Goodbye Berlin)
    Poetyckie i polityczne badanie choreografii społecznych, queerowości i wspólnoty – uznane na arenie międzynarodowej.
  • KEM Dragana Bar
    Trzy wieczory immersyjnych doświadczeń na styku performatywności, gościnności i kultury queer w przestrzeni Imbosco.

Dokładny program dostępny jest na stronie Santarcangelo Festival

Instytut Adama Mickiewicza po raz trzeci współpracuje z Santarcangelo promując innowacje, otwarty dialog i zaangażowaną twórczość.