25 września 2024 roku rozpoczyna się 6. edycja Polskiego Festiwalu Filmowego w Seulu. W tym roku tematem festiwalu jest retrospektywa Agnieszki Holland i inne filmy współczesnych polskich reżyserek. Pokazom odbywającym się w kinie studyjnym Cinematheque Seoul Art Cinema towarzyszyć będą spotkania z gościem specjalnym. Festiwal jest częścią polskiego programu kulturalnego w Korei 2024 z okazji 35. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych.
Polski Festiwal Filmowy – kolejne wydarzenie na mapie obchodów 35-lecia stosunków dyplomatycznych Polski i Korei
Od pierwszej edycji Polskiego Festiwalu Filmowego mija 5 lat. Projekt ten zainaugurowany został jako część programu kulturalnego z okazji 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Koreą. Festiwal stawia sobie za cel prezentowanie koreańskiej publiczności bogactwa polskiej kinematografii oraz twórczości najwybitniejszych polskich reżyserek i reżyserów.
W tym roku Polski Festiwal Filmowy znów stał się częścią obchodów kolejnej okrągłej rocznicy nawiązania polsko-koreańskich stosunków dyplomatycznych. Program kulturalny z okazji 35-lecia stosunków dyplomatycznych Polski i Korei rozpoczął się w sierpniu 2024 roku i trwać będzie do stycznia 2025 roku.
Współczesne kino kobiet na Polskim Festiwalu Filmowym w Seulu
W bogatym repertuarze Polskiego Festiwalu Filmowego znalazły się zarówno klasyki Agnieszki Holland z lat 70. i 80., jak i jej współczesne obrazy. Obok jej twórczości koreańska publiczność będzie mogła zobaczyć filmy innych uznanych reżyserek: Jagody Szelc, Małgorzaty Szumowskiej, Anny Kazejak, Anny Zameckiej oraz Agnieszki Smoczyńskiej.
W programie:
- Aktorzy prowincjonalni / Provincial Actors (1979), reż. Agnieszka Holland
- Gorączka / Fever (1981), reż. Agnieszka Holland
- Kobieta samotna / A Woman Alone (1987), reż. Agnieszka Holland
- W ciemnosci / In Darkness(2011), reż. Agnieszka Holland
- Pokot / Spoor (2017), reż. Agnieszka Holland
- Zielona granica / Grenn Border (2022, reż. Agnieszka Holland
- Monument (2018), reż. Jagoda Szelc
- Wieża. Jasny Dzień/ Tower. A Bright Day (2017), reż. Jagoda Szelc
- Kobieta z… / Woman of...(2023), reż. Małgorzata Szumowska
- Fucking Bornholm (2022), reż. Anna Kazejak
- Komunia / Communion (2016, reż. Anna Zamecka
- Silent Twins (2022), reż. Agnieszka Smoczyńska
28 i 29 września 2024 roku odbędą się spotkania z gościem specjalnym – Jagodą Szelc, reżyserką dwóch filmów prezentowanych na tegorocznej edycji.
Festiwal trwa od 25 września 2024 roku do 6 października 2024 roku i jest częścią polskiego programu kulturalnego w Korei 2024 z okazji 35. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych. Organizowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Ambasadą RP w Seulu i Cinematheque Seoul Art Cinema.