„Difficult Pasts. Connected Worlds” - wystawa w Tallinie

W jaki sposób sztuka wspiera empatię i ułatwia zrozumienie trudnej przeszłości? Na to pytanie próbują odpowiedzieć kuratorki na wystawie „Difficult Pasts. Connected Worlds” w pawilonie Lasnamäe w Tallinn Art Hall. Ekspozycję można oglądać od 9 sierpnia do 20 października 2024.

„Difficult Pasts. Connected Worlds” – historia Europy okiem artystów

Wystawa „Difficult Pasts. Connected Worlds”, której kuratorkami są Margaret Tali i Ieva Astahovska, zgłębia tematykę solidarności, empatii i traumy historycznej. Zaprezentowane prace odnoszą się do wydarzeń z przeszłości krajów bałtyckich i Europy, o których mało się mówi, jak i do emocjonalnego ciężaru, przez który tragedie z przeszłości nadal żyją w kolejnych pokoleniach. Artyści nawiązują między innymi do Hołodomoru, reżimów totalitarnych, masowych deportacji, zsyłek na Syberię czy procesów kolonialnych.

Historie narodowe z podręczników szkolnych, z wygładzonymi i linearnymi narracjami, często pomijają mnogie i chaotyczne mikrohistorie, którymi członkowie rodzin czy znajomi dzielą się w życiu codziennym. Trudna przeszłość ponownie stała się tematem aktualnym w ostatnich latach w wyniku wojen i zagrożeń, które dotknęły Europę Środkową. Na pytania o niepewną równowagę między sposobami przetrwania i współpracy, jak i specyfikę społeczeństw poradzieckich radzących sobie z cieniami przeszłości starają się odpowiedzieć artyści.

baner wystawy difficult pasts

Zuzanna Hertzberg na wystawie w Tallinie

Na wystawie „Difficult Pasts. Connected Worlds” znajdują się prace artystów z Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Polski, Finlandii, Norwegii, Niemiec i Holandii. Polskę reprezentuje Zuzanna Hertzberg - artystka interdyscyplinarna, malarka, performerka i kolażystką. W czasie weekendu otwarcia wystąpi z performancem słownym 10 sierpnia 2024 o godzinie 17:30. W katalogu wystawy znalazły się jej dwie prace:

  • Volunteers for Freedom – w ośmiu drewnianych pudełkach umeszczono portrety i kolaże biograficzne upamiętniające Polki i Łotyszki – Żydówki, wojowniczki i wolontariuszki, które walczyły w Brygadach Międzynarodowych przeciwko żołnierzom generała Franco w czasie hiszpańskiej wojny domowej w latach 1936–39.
  • Nomadic memory - banery, tablica marmurowa, trójkolorowy wieniec kwiatowy, fotografie to dokumentacja interwencji w przestrzeni publicznej, która wskazuje podobieństwa międzynarodowych batalionów z przeszłości do teraźniejszych walczących w Ukrainie.

Ekspozycja w Estonii o trudnych doświadczeniach przeszłości

Wśród zaproszonych artystów znaleźli się także:

  • Lia Dostlieva i Andri Dostliev (UA/PL),
  • Family Connection (NL/Curaçao),
  • Vika Eksta (LV),
  • Jaana Kokko (FI),
  • Paulina Pukyte (LT),
  • Yaniya Mikhalina (NO/ru),
  • Eleonore de Montesquiou (FR/EE),
  • Tanel Rander (EE).

Artyści w „Difficult Pasts. Connected Worlds” opowiadają o trudnych doświadczeniach poprzez indywidualne historie, ale przez to też badają sposoby uzdrawiania traum inspirowane przeszłością. Wystawa była wcześniej prezentowana w Łotewskim Narodowym Muzeum Sztuki w Rydze w 2020 r. oraz w Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie w 2022 r. Jej ekspozycja w pawilonie Lasnamäe w Tallinn Art Hall potrwa od 9 sierpnia do 20 października 2024.


Praca „Volunteers for Freedom” Zuzanny Hertzberg
Fot. Gintarė Grigėnaitė

Instytut Adama Mickiewicza jest współorganizatorem wystawy Zuzanny Hertzberg razem z Fundacją Sihtasutus Kunstihoone. Wystawę „Difficult Pasts. Connected Worlds” wspierają: British Council, Departament Kultury i Sportu w Tallinie, Nordic Culture Point, Litewska Rada Kultury, Łotewska Państwowa Fundacja Stolicy Kultury, Cultural Endowment of Estonia, Norweskie Biuro Sztuki Współczesnej, Frame Contemporary Art Finland, Duńska Rada Sztuki, Instytut Adama Mickiewicza, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Tallinie, Ambasada Republiki Łotewskiej w Republice Estońskiej, Ambasada Ukrainy w Republice Estońskiej.

Zapraszamy!