80. rocznica urodzin Tomasza Stańki – koncerty i nowa płyta.

Informacja prasowa, 19.09.2022.

 

80. rocznica urodzin Tomasza Stańki – koncerty i nowa płyta

11 lipca obchodziliśmy 80. rocznicę urodzin Tomasza Stańki, trębacza i kompozytora jazzowego. Instytut Adama Mickiewicza celebrować ją będzie, współorganizując koncerty w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej i Wielkiej Brytanii. Zaplanowane jest także wydanie płyty z nieznanymi dotąd nagraniami muzyka.  

Pierwszy z serii koncertów odbył się 18 września w centrum sztuk performatywnych Roulette w Nowym Jorku – mieście niezwykle ważnym dla Tomasza Stańki, które niejednokrotnie stanowiło inspiracje dla jego twórczości. To właśnie w tym mieście w 2012 roku sformował się i nagrał swój debiutancki album kwartet Stańki – New York Quartet.

Podczas koncertu zagrają przyjaciele artysty i mistrzowie współczesnego jazzu: Wadada Leo Smith, Craig Taborn, Ravi Coltrane, Amborse Akinmusire. Usłyszeć będzie można również nowojorski kwartet: pianistę Davida Virellesa, perkusistę Geralda Cleavera i kontrabasistę Reubena Rodgersa oraz Marcina Wasilewskiego, Sławomira Kurkiewicza i Michała Miśkiewicza, którzy przez lata tworzyli kwartet Stańki.  

2 października koncert inspirowany twórczością kompozytora zagra zespół EABS podczas festiwalu Jarasum Jazz na wyspie Jara niedaleko Seulu w Korei Południowej. Ostatni z serii koncertów odbędzie się 16 listopada podczas EFG London Jazz Festival w Southbank Centre w Londynie. Zaprezentowana zostanie muzyka filmowa Tomasza Stańki w aranżacji Krzysztofa Herdzina. Wykona ją kwartet jazzowy Marcin Wasilewski Trio oraz Avishai Cohen. Koncert uświetni obecność BBC Concert Orchestra.  

Zwieńczeniem celebracji rocznicy urodzin Tomasza Stańki będzie album płytowy zawierający archiwalne nagrania koncertowe artysty powstałe podczas występów kwintetu trębacza w Bremie i Hamburgu w 1972 roku. Do płyty dołączone będą wspomnienia współpracowników artysty oraz menedżerów, którzy przyczynili się do powstania tych nagrań oraz – pośrednio – do zbudowania międzynarodowej pozycji Tomasza Stańki. Wydawcą będzie wiodący obecnie polski wydawca o zasięgu międzynarodowym – Astigmatic Records.

Partnerem merytorycznym projektu jest Fundacja im. Tomasza Stańko prowadzona przez córkę artysty Annę Stańko.

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Kontakt dla mediów

Marta Sadurska

[email protected]

Opublikowano: 2022.09.19 15:00
Aktualizacja: 2022.09.19 15:00
Autor: Jerzy Ziemacki
Wprowadzenie: Jerzy Ziemacki