Art House Rezydencje Online: Oswajając nową normalność

„Art House” to program online’owych rezydencji artystycznych skierowany do polskich twórców sztuk cyfrowych i wizualnych. Artyści we współpracy ze światowej klasy kuratorami będą rozwijać koncepcje nowych prac. Wybrane dzieła zostaną zaprezentowane podczas konferencji Digital Cultures - Imagined Futures. Instytut Adama Mickiewicza właśnie ogłosił nabór do udziału w programie.„W czasie pandemii artyści i kuratorzy w stopniu większym niż pracownicy innych sektorów zostali skazani na izolację. »Art House - oswajając nową normalność« to program, który będzie łączyć polskich twórców z kuratorami czołowych instytucji kultury na świecie. To niezwykła okazja do networkingu i transferu wiedzy, tak kluczowych dla rozwoju sztuki. Inicjowanie współpracy międzynarodowej jest jednym z celów statutowych Instytutu – w tej chwili możemy to robić jedynie w sieci. Wirtualne rezydencje są odpowiedzią na tę sytuację.”- mówi Barbara Schabowska, p.o. dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza

„Nie wiadomo, kiedy uda się powrócić do dawnego formatu działań twórczych i wystaw. Liczne organizacje przeniosły swoje ekspozycje do Internetu. Chcąc jednak wspierać autentyczność sztuki, niejednokrotnie tracącej swoją siłę przekazu w przestrzeni online’owej, postanowiliśmy pójść o krok dalej i skupić się na potrzebach samych twórców.”- dodaje Joseph Cutts, artysta i jeden z kuratorów projektu.  

Udział w dwumiesięcznym międzynarodowym programie „Art House - oswajając nową normalność” da szansę aż 20 artystom z Polski rozwijać nowe projekty w dziedzinie sztuki cyfrowej i wizualnej. Mentorzy, którzy na co dzień współpracują z takimi instytucjami, jak Serpentine Gallery czy Victoria & Albert Museum, będą towarzyszyć twórcom w drodze od koncepcji do prototypu, na bieżąco konsultując postęp prac. Wśród mentorów znaleźli się: Sandra Gaudenzi (University of Westminster), Julia Kaganskiy, Hussain Currimbhoy, Janina Prudentko, Maya Dvash (Design Museum Holon), Kay Watson (Serpentine Gallery), Katharina Meissner (MUTEK), Christopher Turner (Victoria & Albert Museum), Bregje Benecke (International Film Festival Rotterdam), czy Katrin Bucher Trantow (Kunsthaus Graz).

Projekt skierowany jest do twórców z takich dziedzin jak: sztuka wideo, animacja, audio art, performance, wideo 360°, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, projekty internetowe, gry komputerowe, komiks animowany, malarstwo, grafika, rzeźba, design oraz grafika użytkowa. 

Uczestnicy otrzymają stypendium na zakup niezbędnych materiałów i honorarium w wysokości 7800,00 zł brutto. 

Partnerem merytorycznym programu jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

 

Termin składania aplikacji upływa 31 maja 2020.

Wyniki naboru do rezydencji „Art House” ogłoszone zostaną 10 czerwca 2020.

Szczegółowe informacje pod adresem: https://iam.pl/pl/open-call-art-house-rezydencje-online

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Mitrovič

[email protected]

+48 601 800 268

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której misją jest budowa i komunikacja wymiaru kulturalnego marki Polska poprzez aktywny udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów.