Artists in Arms: kultura i sztuka na szlaku Armii Andersa 1941-1945

Artyści i wojna – to połączenie nikogo już nie dziwi. Jednak powstała 80 lat temu Armia Andersa do dziś jest fenomenem. Z okazji okrągłej rocznicy założenia tej niezwykłej formacji Instytut Adama Mickiewicza zaprasza w multimedialną podróż - Artists in Arms  
(www.artistsinarms.pl). To opowieść o artystach i ludziach kultury, ich wojennym szlaku od rosyjskiego Buzułuku, po Monte Cassino i dalej – Paryż, Londyn, Rzym.

W skład Armii Andersa weszli obywatele II Rzeczypospolitej: dawni żołnierze Wojska Polskiego, więźniowie gułagów, cywile, wśród nich liczne grono artystów i ludzi kultury. Udziałem wielu z nich stał się los uchodźców, trauma straty bliskich, trudy wojennego szlaku oraz powojenna tułaczka, a wreszcie życie z dala od ojczyzny.

„W niezwykłej historii Armii Andersa fascynującą  rolę odgrywały kultura i sztuka, konfrontowane z kryzysem ludzkich wartości. W tej wielowątkowej opowieści śledzimy, jak w tych ekstremalnych warunkach kultura i sztuka niosły nadzieję, pocieszenie, dawały wytchnienie i rozrywkę, pokazywały inny, lepszy świat” – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.  

Bohaterami na tym szlaku stają się: poszukujący swoich kolegów „na nieludzkiej ziemi” Józef Czapski, angażująca się w ratowanie dzieci Hanna Ordonówna, poeci Władysław Broniewski i Marian Czuchnowski, pisarze i publicyści Melchior Wańkowicz, Gustaw Herling-Grudziński i Jerzy Giedroyc, filmowiec Michał Waszyński, jeden z ojców polskiego jazzu Henryk Wars. A także cała plejada malarzy i rysowników, aktorek i piosenkarek, kompozytorów i muzyków, reporterek i dziennikarzy aktywnie włączających się w walkę o ludzkie wartości.

Projekt www.artistsinarms.pl, kierowany do międzynarodowej publiczności, poprzez kulturę i sztukę upowszechnia wiedzę o historii Polski i Polaków w czasach II Wojny Światowej. Użytkownicy mają do wyboru trzy wersje językowe – polską, angielską i rosyjską. Wykorzystano w nim unikatowe materiały archiwalne ze zbiorów Instytutu Sikorskiego w Londynie, a szata graficzna, stworzona przez studio Rzeczyobrazkowe, łączy przedwojenną estetykę kolażu z nowoczesnym dizajnem.

www.artistsinarms.pl

Opublikowano: 2021.08.23 14:30
Aktualizacja: 2021.08.23 14:30
Autor: Anonim
Wprowadzenie: Anonim