Culture.pl przekroczył 8 milionów czytelników

W 2020 roku Culture.pl odnotowało znaczące wzrosty. Liczba czytelników portalu o polskiej kulturze prowadzonego przez Instytut Adama Mickiewicza wzrosła o milion użytkowników. 

W 2020 roku (dane na 17.12.2020) odnotowano 11,1 miliona sesji, których dokonało ponad 8,2 miliona użytkowników. Łączna liczba odsłon wyniosła 14,4 milionów. W porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku wzrost liczby użytkowników oraz sesji wyniósł ponad 18%, a odsłon - blisko 11%. Największy kanał pozyskań, jakim stanowi ruch organiczny (odpowiadający za niecałe 72% ruchu), zanotował wzrost o blisko 24%. Znaczący wzrost, bo aż o 48%, w kanałach pozyskań zanotowały również odesłania z witryn zewnętrznych, takich jak: Google classroom, Librus, Genially oraz gov.pl. Wynik wskazuje na wykorzystywania portalu Culture.pl jako źródła wiedzy, ale i pomocy dydaktycznej przy nauczaniu zdalnym. 

Treści prezentowane na Culture.pl trafiły do odbiorców na całym świecie - aż 45% użytkowników (3,7 miliona) pochodziło z zagranicy. Najwięcej z USA (niecałe 11% wszystkich użytkowników), Rosji (6,5%), Ukrainy (niecałe 6%) oraz Wielkiej Brytanii (4%). Ogólny ruch wszystkich użytkowników z zagranicy wzrósł o blisko 13%, co przekłada się na liczbę 3,6 miliona. Portal trafia przede wszystkim do użytkowników urządzeń mobilnych. W ten sposób czyta treści Culture.pl prawie 60% osób. Ponad 38% korzysta z portalu na komputerze. 

Portal Culture.pl to serwis Instytutu Adama Mickiewicza, wydawany w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i polskiej. Wybrane treści Culture.pl dostępne są również po ukraińsku, chińsku, koreańsku i japońsku. Portal informuje o najważniejszych zjawiskach w kulturze polskiej oraz o wydarzeniach kulturalnych organizowanych w Polsce i za granicą. Częścią portalu jest indeks o twórcach i ich dziełach (ponad 51 tysięcy artykułów, biogramów, opisów instytucji, wydarzeń i in., podzielonych według dziedzin: architektura, design, film, literatura, muzyka, kuchnia, kultura cyfrowa i sztuki wizualne), cykl anglojęzycznych podcastów „Stories from The Eastern West” oraz produkcje specjalne, takie jak Multimedialne przewodniki „Multimedia Guides to Polish Culture” czy „Where is Poland?”. Redaktorem prowadzącym wersji angielskiej jest Adam Żuławski, rosyjskiej – Anna Mirkes-Radziwon, a polskiej od października 2019 roku – Marcin Pieszczyk. 

 

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Mitrovič

[email protected]

+48 601 800 268