Culture.pl udostępnia 3. serię podcastów Stories From The Eastern West

Nieznane historie o niezwykłych miejscach opowiedziane
przez zwyczajnych ludzi 

 

Culture.pl udostępnia 3. serię podcastów Stories From The Eastern West 

 

Trzeci sezon podcastów Stories From The Eastern West zabierze słuchaczy w niezwykłą podróż po Europie Środkowo-Wschodniej. Rozpoczynając od okrytej złą sławą strefy wykluczenia w Czarnobylu, przez Stocznię Gdańską, będącą kolebką demokratycznej rewolucji lat 80., odbiorcy będą mogli dotrzeć aż do Nowej Zelandii i poznać nieznaną historię tamtejszej Polonii. Pierwsze dwa odcinki nowej serii podcastów dostępne już 31 sierpnia na Culture.pl, portalu Instytutu Adama Mickiewicza.

 

Stories From The Eastern West (SFTEW) to przygotowana przez redakcję Culture.pl, anglojęzyczna seria słuchowisk, która przybliża zagranicznym odbiorcom opowieść o tym, czym jest Polska i Europa Środkowo-Wschodnia – jaki jest jej charakter, tożsamość i kim są jej mieszkańcy. 

 

„Dotarcie do międzynarodowego odbiorcy z opowieścią o Polsce i naszym regionie to duże wyzwanie. Podcasty zyskują coraz większą popularność na świecie, są łatwo dostępne, mogą towarzyszyć odbiorcy przy innych czynnościach. Dzięki temu formatowi narracje zyskują z kolei naturalną, atrakcyjną i unikalną oprawę. Taka formuła umożliwiają odbiorcy wysłuchanie indywidulanych wspomnień, zawsze uwikłanych w historyczne przemiany społeczne i kulturowe” - mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

 

Pierwszy odcinek trzeciego sezonu Stories From The Eastern West przybliży słuchaczom historię Stoczni Gdańskiej oraz tamtejszych historycznych zdarzeń z 1980 r. Drugi epizod to opowieść o awarii elektrowni w Czarnobylu, a przede wszystkim znaczeniu tej katastrofy dla zwykłych mieszkańców tego miasta. 

 

W dalszej części trzeciego sezonu autorzy odwiedzają grupę polskich sierot wojennych, które los rzucił aż do Nowej Zelandii, opowiadają historię największej produkcji w historii polskiego kina, która nigdy nie została ukończona ("Na srebrnym globie" Andrzeja Żuławskiego), rozmawiają z jedną z najstarszych ocalonych więźniarek Auschwitz, opowiadają o znaczeniu pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i pokazują historię Mistrza Nama, którego burzliwa młodość rzuciła z jednego końca komunistycznego świata na drugi – z Wietnamu do Polski. 

 

Premiera pierwszej serii SFTEW odbyła się w 2017 roku. Od tej pory podcasty docierają do coraz liczniejszego grona międzynarodowych słuchaczy. Oryginalną produkcję doceniają także profesjonaliści – podcasty aż cztery razy pojawiły się na stronie głównej uznanej aplikacji Stitcher, zdobyły wyróżnienia w aplikacjach Castbox i Radio Public oraz na prestiżowej amerykańskiej platformie NPROne. Odcinki SFTEW były prezentowane w takich radiostacjach jak WBUR (główna rozgłośnia w Bostonie), Radio New Zealand, Radio Romania International, lokalnych rozgłośniach w USA od Puerto Rico po Alaskę a także w wielu krajach europejskich.  

 

Każdy epizod to mała historia, która ma uświadomić odbiorcom coś bardzo istotnego o historii wielkiej. Temat słynnego gestu Kozakiewicza stał się punktem wyjścia do opowieści o zmaganiach Polski z zależnością od ZSRR, spotkanie ze Zbigniewem Bujakiem opowiada o tym, jak wyglądała działalność Solidarności podziemnej w czasach stanu wojennego, a wizyta w grupie Thomasa Richardsa o rewolucji, jaką w teatrze przeprowadził Jerzy Grotowski. 

 

 

Gdzie posłuchać?

 

Podcast jest dostępny na Culture.pl oraz we wszystkich aplikacjach oferujących podcasty: Spotify, Apple Podcasts, Stitcher, Castbox, Radio Public, Overcast itd. 

www: https://culture.pl/en/stories-from-the-eastern-west

Apple Podcasts: https://podcasts.apple.com/us/podcast/stories-from-the-eastern-west/id1276110446?mt=2

Spotify: https://open.spotify.com/show/09JsYwD7m6fRY96pQqCwII

Stitcher: https://www.stitcher.com/podcast/culturepl/stories-from-the-eastern-west

Castbox: https://castbox.fm/channel/Stories-From-The-Eastern-West%7D-id1019167

 

 

Kontakt dla mediów:

 

Marek Pogorzelski

[email protected]

+48 667 801 632

Pobierz materiały