EXPO 2025 w Osace: Instytut Adama Mickiewicza ogłasza pierwsze wydarzenia programu kulturalnego

13 kwietnia w Osace zostanie zainaugurowana Wystawa Światowa EXPO 2025, której gospodarzem już po raz trzeci będzie Japonia. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wyjątkowy program kulturalny pod hasłem Po!land ランドorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, który wyjdzie poza przestrzeń pawilonów narodowych, by zaistnieć w samym sercu miasta. Instytut ogłosił właśnie pierwsze wydarzenia programu, który potrwa do października 2025 roku. 

Hasło programu kulturalnego Po!land ポ!ランド inspirowane jest japońską onomatopeją „Po!”, która wyraża moment olśnienia i pozytywnego zaskoczenia. To radosne „Po!” nawiązuje również do Polonu – pierwiastka odkrytego przez Marię Skłodowską-Curie, symbolizującego innowacyjność, naukę i przekraczanie granic. W zestawieniu z „ランド” (rando), zapożyczonym z angielskiego „land”, Po!land staje się przestrzenią wymiany idei, spotkania kultur i wzajemnych inspiracji.

Program prezentacji polskiej kultury w Japonii jest efektem wieloletniego, konsekwentnego budowania relacji z partnerami w regionie Kansai. Jak podkreślają organizatorzy – nie przybywamy do Osaki jako goście, lecz jako współtwórcy. Nasza obecność w Kansai to nie jednorazowy projekt, lecz kolejny rozdział we wspólnej historii opartej na dialogu i współpracy.

Od 31 maja w domu towarowym Daimaru będzie można zobaczyć wystawę Wearable Art – Unseen Threads autorstwa Joanny Hawrot. To spektakularna instalacja rozpięta na ośmiu piętrach, składająca się z modowych obiektów, artystycznych tkanin i nowych mediów. Projekt łączy polską tradycję tkaniny artystycznej z japońską estetyką, tworząc transkulturową opowieść o tożsamości i widzialności.

W czerwcu w prestiżowym Osaka City Central Public Hall zaprezentowany zostanie projekt jednej z najciekawszych japońskich artystek młodego pokolenia — Yuriko Sasaoki. Instalacja Polonia x Skłodowska-Curie’s Magic Lab. The Power of Migration, przygotowana we współpracy z polskimi twórcami, opowiada na nowo historię Marii Skłodowskiej-Curie — jako symbolu migracji idei i wiedzy.

W programie znajdą się również koncerty polskiej muzyki jazzowej i alternatywnej. Jesienią, na tętniącym życiem Placu Namba — jednym z centralnych punktów Osaki — wystąpią m.in. Kinga Głyk oraz zespół Małe Instrumenty razem z zaproszonymi do współpracy artystami i artystkami japońskimi.

Łącząc artystów i artystki z Polski i Japonii, tworzymy przestrzeń do poszukiwań, eksperymentów i odkrywania nowych znaczeń w sztuce, nauce i miejskim krajobrazie Osaki. Chcemy, by program współtworzony z japońskimi partnerami i środowiskiem artystycznym stał się podstawą dalszej długofalowej współpracy w regionie — mówi Olga Wysocka, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.

Pełny program wydarzeń zostanie ogłoszony 15 kwietnia 2025 roku.  


Spotkanie z dziennikarzami zapowiadające polską obecność na EXPO 2025, 31 marca 2025 r. Fot. Danuta Matloch/MKiDN
  • 31 maja – 24 czerwca: Wystawa HAWROT: Wereable Art – Unseen Threads, Daimaru Shinsaibashi, Osaka

W prestiżowym domu towarowym Daimaru Shinsaibashi będącym jednym z historycznych symboli regionu Kansai zaprezentowana zostanie wystawa Joanny Hawrot – projekt na styku mody, sztuki i opowieści o współczesnej tożsamości. Znajdą się na niej autorskie obiekty i tkaniny, nawiązujące do twórczości Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Sadleya i Angeliki Markul. Artystka wybrała 12 kobiet z Polski i Japonii i odwzorowała w swoich kreacjach ich osobiste historie. W efekcie powstało dwanaście unikalnych kreacji, inspirowanych jūnihitoe (dosłownie „dwanaście warstw”), tradycyjnym strojem dworskim z okresu Heian. Artystka zaprosiła do współpracy osoby starsze, transpłciowe i społecznie wykluczone, zwracając uwagę na grupy rzadko reprezentowane w świecie mody. Osobiste doświadczenia uczestniczek, ukryte w tkaninie, układają się w wielogłosową narrację o tym, co widzialne i niewidoczne – zarówno w modzie, jak i kulturze. Partnerem projektu jest Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

  • 14 czerwca – 5 lipca 2025: Wystawa Yuriko Sasaoki: Polonia x Skłodowska-Curie’s Magic Lab – The Power of Migration, Osaka City Central Public Hall 

Jednym z kluczowych punktów programu będzie przygotowana na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza multimedialna instalacja autorstwa Yuriko Sasaoki, którą będzie można zobaczyć od 14 czerwca w Osaka City Central Public Hall. Instalacja nawiązuje do postaci Marii Skłodowskiej-Curie i jest swoistym hołdem dla wszystkich kobiet nauki. Ukazuje także złożoność pojęcia migracji, która może dotyczyć nie tylko ludzi, ale również idei. Praca Sasaoki skłania do refleksji na temat tego, jak ruch i wymiana myśli wpływają na kształtowanie tożsamości oraz postrzeganie własnych korzeni. Artystka zaprosiła do współpracy polskich twórców: Tomasza Koszewnika i Daniela Koniusza, umacniając relacje polsko-japońskie. 

  • 3–4 października 2025: Koncerty muzyki alternatywnej i jazzowej, Namba Square, Osaka 

Jesienią na placu Namba Square zabrzmią koncerty polskich artystów alternatywnych i jazzowych, m.in. Kingi Głyk i Małych Instrumentów we współpracy z artystami i artystkami z Japonii. Będzie to okazja do nawiązania dialogu muzycznego pomiędzy Polską a Japonią, a także zaprezentowania niekonwencjonalnej, poszukującej i energetycznej polskiej sceny muzycznej. Zespół Małe Instrumenty przeprowadzi warsztaty muzyczne przybliżające twórczość Fryderyka Chopina, grając jego utwory na instrumencie toy-piano.  

Wydarzenia realizowane są w ramach programu promocji kultury polskiej towarzyszącego Wystawie Światowej EXPO 2025 Osaka, Kansai. Partnerem projektu jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu, odpowiedzialna za organizację Pawilonu Polski. Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  • Pierwsza restrospektywna wystawa Kojiego Kamojiego w Japonii

Równolegle z wydarzeniami towarzyszącymi Wystawie Światowej EXPO, polska kultura zagości również w Tokio. Już 8 kwietnia w Muzeum Sztuki Współczesnej Watari WATARI-UM otwarta zostanie wystawa By rzeczy zbędne nie przysłoniły całości (Don’t Let the Unnecessary Overshadow the Whole / 不必要なもので全体が混乱しないように) prezentująca twórczość Koji Kamojiego. To wyjątkowa okazja do zapoznania się z twórczością jednego z najważniejszych polskich artystów współczesnych. Retrospektywna wystawa obejmuje prace Kamojiego od lat 60. po najnowsze realizacje, przedstawiając minimalistyczne dzieła inspirowane filozofią zen oraz ideą prostoty i harmonii. Wydarzenie współorganizowane jest przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki oraz Instytut Adama Mickiewicza. Wsparcie komunikacyjne projektu zapewnia Polska Agencja Inwestycji i Handlu, organizator udziału Polski w Wystawie Światowej EXPO 2025 Osaka, Kansai.

 

Więcej informacji: www.iam.pl  

 

Kontakt dla mediów: 

Joanna Andruszko
e-mail: [email protected]
tel.: +48 693 974 686