Festiwal Polskiego Jazzu w Tel Awiwie i w internecie

W czwartek, 27 sierpnia, rozpoczyna się Festiwal Polskiego Jazzu w Tel Awiwie. Startuje… w Warszawie. Ze względu na trwającą epidemię wydarzenie zostało przeniesione do internetu, a izraelska, polska i światowa publiczność będzie mogła słuchać koncertów online. Zorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Tel Awiwie i stowarzyszenie Jazz Fun Club z Izraela Festiwal potrwa
do 17 września.

„Polski jazz przeżywa rozkwit, jest doceniany na świecie za łączenie świeżości
i nowatorstwa z tradycją i duchowością. Chcemy wydobyć i pokazać te atuty izraelskiej publiczności nie tylko poprzez samą muzykę, ale również atmosferę polskich klubów jazzowych. To niesamowite wyzwanie w zdalnym formacie Festiwalu. Z jednej strony można powiedzieć, że nie mieliśmy innego wyjścia,
z drugiej jednak jest to szansa na dotarcie do nowej publiczności” – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

 

Wydarzenie, pod kierownictwem artystycznym Baraka Weissa (wieloletniego dyrektora artystycznego Festiwalu Jazzu w Tel Awiwie, Red Sea Festiwalu Jazzowego w Eilacie), potrwa cztery tygodnie od 27 sierpnia do 17 września.
W tym czasie odbędą się koncerty transmitowane na żywo w internecie, spotkania online z muzykami oraz wykłady muzyczne. Festiwal pierwotnie zaplanowany na żywo na czerwiec 2020 roku w Tel Awiwie ze względu na sytuację pandemiczną został przesunięty na koniec lata i będzie transmitowany online na Facebooku Festiwalu (https://www.facebook.com/polishjazzfest/)
i kanałach partnerów polskich i izraelskich. Retransmisje koncertów izraelska publiczność będzie mogła usłyszeć w Radiu Kan.

 

Polscy muzycy zagrają w najważniejszych polskich klubach muzycznych, takich jak SPATiF, Jassmine czy Alchemia, a izraelscy jazzmani zaprezentują się
w Terminal 4, jednym z najlepszych klubów w Tel Awiwie. Dzięki transmisji online, izraelscy miłośnicy jazzu nie tylko będą mogli posłuchać muzyki, ale także zetknąć się z jazzową mapą Polski. 

 

Polski jazz ma bardzo silną pozycję na międzynarodowej arenie muzycznej.
Już w końcówce lat 50. był w Polsce symbolem pragnienia wolności. Od tego czasu Polska jest jednym z czołowych przedstawicieli gatunku. Rodzima scena jazzowa jest jedną z najlepiej rozpoznawanych marek polskiej kultury, a polscy muzycy z sukcesami występują na niemal wszystkich festiwalach i scenach jazzowych świata. Mimo to, mieszkający w Izraelu fani gatunku mieli dotychczas rzadki kontakt z polskim jazzem, a zwłaszcza z jego współczesnym wydaniem.

 

Organizatorzy Festiwalu Polskiego Jazzu w Tel Awiwie chcą to zmienić, dlatego publiczność usłyszy przede wszystkim współczesny polski jazz. Wydarzenie rozpocznie się mocnym akcentem - koncertem Marcin Wasilewski Trio. Tydzień później zaprezentuje się żeński O.N.E. Quintet, łączący nowoczesny jazz
z elementami polskiej muzyki ludowej. Na zakończenie festiwalu wystąpi podbijające światowe sceny Kuba Więcek Trio. Polski akcent pojawi się także
w repertuarze zespołów izraelskich, które zagrają powstałe specjalnie na Festiwal jazzowe aranżacje kompozycji Fryderyka Chopina. Koncertom towarzyszyć będą spotkania online między festiwalowymi artystami z Polski i Izraela
oraz publicznością, a także wykład ekspercki poświęcony historii jazzu wygłoszony przez Piotra Schmidta z Akademii Muzycznej w Katowicach.

 

Harmonogram koncertów: 

 

27 sierpnia – Marcin Wasilewski Trio, streaming z Klubu SPATiF, Warszawa, start: 19:00 (godz. 20:00 czasu izraelskiego). Koncert otwierający.

 

3 września – O.N.E. Quintet, streaming z Klubu Jassmine, Warszawa,
start: 19:00 (godz. 20:00 czasu izraelskiego).

 

9 września – Maraton Chopinowski: Tom Oren (fortepian solo), Hila Kulikand Hadar Neuberg (duet fortepianowo-fletowy), Guy MintosTrio, Uriel Herman-Maya Beleitzman-Ehud Aton (fortepian-kontrabas-wiolonczela), streaming z klubu Terminal 4, Tel Awiw, start: 19:00 (godz. 20:00 czasu izraelskiego).

 

17 września - Kuba Więcek Trio, streaming z Klubu Alchemia, Kraków, start: 19:00 (godz. 20:00 czasu izraelskiego).

 

Organizatorzy:

 

- Instytut Adama Mickiewicza - jest narodową instytucją kultury podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa RP, której misją jest wzmacnianie polskiej kultury poprzez aktywny udział w międzynarodowych wymianach kulturowych. Instytut zarządza projektami kulturalnymi w siedemdziesięciu krajach. Od 2000 roku IAM zorganizował ponad sześć tysięcy wydarzeń, które przyciągnęły ponad 57 milionów widzów i słuchaczy na pięciu kontynentach.

 

- Instytut Polski w Tel Awiwie - jest publiczną instytucją funkcjonującą w ramach Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, która prowadzi wydarzenia kulturalne, artystyczne i edukacyjne. Celem jej działalności jest prezentacja współczesnej polskiej kultury izraelskiej publiczności. Instytut inicjuje spotkania i projekty polskich i izraelskich artystów oraz działaczy kultury, tak aby umożliwić wielokulturowy dyskurs i zbliżyć oba społeczeństwa w oparciu o wzajemne rozumienie wspólnej przeszłości.

 

- Jazz Fun Club - jest stowarzyszeniem około 2000 entuzjastów jazzu w Izraelu. Swoją działalność rozpoczął 4 lata temu i stara się zaspokoić potrzeby miłośników jazzu, wykraczające poza te oferowane w ramach izraelskich festiwali jazzowych czy innych standardowych występów komercyjnych. W ciągu czterech lat swojej działalności Jazz Fun Club zaprosił do kraju dziesiątki światowej klasy muzyków jazzowych. Ponadto organizuje wieczorne koncerty z najlepszymi izraelskimi artystami tego gatunku, a także wykłady o jazzie oraz spotkania z międzynarodowymi artystami jazzowymi.

 

 

Kontakt dla mediów:

 

Marek Pogorzelski

[email protected]

+48 667 801 632

Pobierz materiały