Finał rezydencji choreograficznych „Romantic New Stage!”

Finał rezydencji choreograficznych „Romantic New Stage!”: premiera performance’u tanecznego Zuzanny Kasprzyk-Molendy oraz widowiska Piotra Mateusza Wacha

Efekty programu rezydencji online, które odbyły się w 2021 roku - „Romantic New Stage!” zostaną zaprezentowane w formie dwóch dzieł performatywnych – „Zjawy” Zuzanny Kasprzyk-Molendy będzie można zobaczyć na deskach Sali Ratuszowej Instytutu Polskiego w Wilnie już 15 czerwca, natomiast „Król Duch” Piotra Mateusza Wacha zostanie pokazany na Festiwalu Kultury Polskiej w Münster w Niemczech w listopadzie tego roku.

„Romantic New Stage!” to autorski program Instytutu Adama Mickiewicza. Nabór do niego ogłoszony został w czerwcu 2021 roku i skierowany był do artystów teatru tańca, którzy w swoich dziełach sięgają do romantycznych źródeł polskiej kultury. Sześcioro tancerzy i choreografów, którzy zostali wybrani do uczestniczenia w programie, rozwijało swoje pomysły artystyczne we współpracy ze światowej klasy mentorami. Dwa z tych pomysłów rozwinęły się w projekt sceniczny – solo tańca współczesnego Zuzanny Kasprzyk-Molendy oraz spektakl taneczny Piotra Mateusza Wacha.

„Zjawy” to performance autorstwa Zuzanny Kasprzyk-Molendy w formie tańca solo, nad którym artystka pracowała wspólnie z Colleen Thomas Young. Widowisko podejmuje niezwykle nośny dziś temat relacji międzykulturowych i obrazu współczesnej Białorusi. Zuzanna Kasprzyk-Molenda patrzy na utwory romantyków przez pryzmat współczesnych pojęć sprawiedliwości i solidarności.

Spektakl zaprezentowany zostanie na Litwie dzięki współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie oraz Festiwalem Vides Deja.

Piotr Mateusz Wach przekłada natomiast na język współczesnego teatru tańca utwór Juliusza Słowackiego „Król Duch”. Nad projektem tym pracował wspólnie z Vinicussem Salles’em. Jego dzieło jest próbą interpretacji tekstu Słowackiego w kontekście współczesnych definicji narodu, bohaterstwa, a także podjęcia dialogu nie tylko z „Królem Duchem”, lecz także z samą epoką romantyzmu. Swoje spojrzenie na romantyzm zaprezentuje on za pomocą performance’u i choreografii.

Partnerami projektu są: Bodytalk – zespół teatru tańca w Münster w Niemczech oraz Pumpenhaus Münster – Centrum Sztuk Performatywnych w Münster.

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kontakt dla mediów

Marta Sadurska

[email protected]