Głos Lema w sercu Wiednia

Głos Lema w sercu Wiednia

Obchody setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema nie mogły ominąć Wiednia, miasta, w którym w latach osiemdziesiątych pisarz mieszkał i tworzył. W stolicy Austrii wybitni muzycy i tancerze zachęcą publiczność do refleksji nad możliwością komunikacji z „Obcym”. Organizatorem Festiwalu Lema jest Instytut Adama Mickiewicza, wydarzenie powstało we współpracy z festiwalem ImPulsTanz oraz z zespołem Klangforum Wien.

W setną rocznicę urodzin pisarza oraz po lądowaniu łazika na Marsie pytanie o komunikację z „Obcym” staje się ponownie priorytetowym problemem naszej cywilizacji. Za oczywiste uznajemy, że kwestia ta jest w kręgu zainteresowania polskiej nauki – dosyć wspomnieć, że to nasi studenci od lat święcą sukcesy w zawodach łazików marsjańskich, a europejska edycja takich zawodów (ERC) odbywa się co roku właśnie nad Wisłą. Teraz również polska kultura podzieli się refleksją na ten temat – tym razem z wiedeńską publicznością.

„Twórczość Stanisława Lema stała się inspiracją dla choreografów, tancerzy, kompozytorów muzyki współczesnej. Z myślą o wiedeńskiej publiczności postawiliśmy przed nimi ambitne zadanie połączenia tych odległych pozornie dziedzin, pokazania uniwersalnych wartości twórczości wielkiego pisarza. Towarzyszy im Klangforum Wien, jeden z najbardziej renomowanych zespołów muzyki współczesnej na świecie, z którym współpracujemy już dziesięć lat” – mówi Urszula Penczek, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.

Jednym z najważniejszych punktów obchodów Roku Lema jest światowa prapremiera nowych utworów Mikołaja Laskowskiego i Żanety Rydzewskiej, polskich kompozytorów, zeszłorocznych laureatów konkursu „The Science of Fiction” organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Artyści wzięli udział w rezydencjach kompozytorskich z Klangforum Wien, podczas których stworzyli utwory inspirowane twórczością autora „Solaris”. Kompozycje „Fiasko”  Laskowskiego i „To my stars” Rydzewskiej zostaną zaprezentowane publiczności 30 lipca na specjalnym koncercie w Teatrze Odeon w Wiedniu.

W programie koncertu znajdzie się także kompozycja Cezarego Duchnowskiego „Welovelive” oraz nowy utwór Aleksandra Nowaka „Lo firgai (Maska)” skomponowany na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza na podstawie opowiadania Stanisława Lema pod tym samym tytułem.

„Nauka to, używając nomenklatury górniczej, przodek dzisiejszych działań. Sztuczna inteligencja, neuroobrazowanie mózgu, badania nad świadomością to absolutnie fascynujące dziedziny. Muzyka ma tu wiele do powiedzenia” – wyjaśnia Aleksander Nowak w wywiadzie dla Culture.pl.

Klangforum Wien poprowadzi dyrygent Johannes Kalitzke, a solistką będzie Agata Zubel. Dodatkowo Klangforum Wien wykona utwory Allessandro Botticciego i Rafała Zalecha.

Choreograficzna część Festiwalu Lema w Wiedniu to dwa spektakle taneczne. Pierwszy, przygotowany przez Karola Tymińskiego z muzyką Wojciecha Blecharza i z wykorzystaniem dzieł Barbary Buczek, został oparty na ostatniej, napisanej w Wiedniu powieści Lema „Fiasko”. Drugi spektakl przygotowała austriacka artystka Malika Fankha, która zaprosiła do współpracy kompozytora Mikołaja Laskowskiego, filmowca Timotheusa Tomicka oraz artystkę Anę Rajcevic. Podczas obu spektakli artystom towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez zespół Klangforum Wien. Spektakle –  powstałe we współpracy z festiwalem ImPulsTanz oraz Klangforum Wien – zostaną zaprezentowane 29 oraz 31 lipca w Ehemaliges Gustinus-Ambrosi-Museum.

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Mitrovič

+48 601 800 268

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Opublikowano: 2021.07.28 17:10
Aktualizacja: 2021.07.28 17:10
Autor: Anonim
Wprowadzenie: Anonim