Instytut Adama Mickiewicza angażuje się w pomoc Ukrainie.

    Informacja prasowa, 1 marca 2022 r.

 

Instytut Adama Mickiewicza angażuje się w pomoc Ukrainie

 

W obliczu bezprecedensowej, rosyjskiej napaści militarnej na Ukrainę, Instytut Adama Mickiewicza solidaryzuje się z narodem ukraińskim przeciwstawiając się wojnie, agresji, dewastacji wartości demokratycznych i kulturowych budowanych w Europie.

Instytut Adama Mickiewicza został powołany 1 marca 2000 roku. W przeciągu 22 lat istnienia wielokrotnie realizował projekty z kluczowymi ukraińskim instytucjami kulturalnymi, festiwalami, artystami, menedżerami kultury, środowiskami akademickimi  – z bliskimi partnerami nie tylko ze względu na kulturową wspólnotę i sąsiedztwo. Celem tych działań jest tworzenie platformy wymiany kulturalnej poprzez projekty z obszaru filmu, sztuk wizualnych, zarządzania kulturą, sztuki nowych mediów i teatru.

Wśród zrealizowanych wydarzeń z partnerami ukraińskimi wymienić należy m.in.: wystawy "Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm lwowski" w Muzeum Narodowym im. Andrzeja Szeptyckiego we Lwowie,, wieloletni projekt „Polish Plays” popularyzujący współczesną polską dramaturgię, projekt filmowy „Watch out! Polish Filmmakers” czy międzynarodowe konferencje, takie jak: „Adaptive Reuse Forum” w Charkowie podejmująca tematykę rewitalizacji obiektów postindustrialnych, „Digital Cultures Lviv” we Lwowie, dotycząca archiwów cyfrowych. Dużą popularnością wśród publiczności Odessy i Kijowa cieszyły się wystawy prac Weroniki Gęsickiej. Z myślą o partnerach  i menedżerach kultury z krajów dawnego Partnerstwa Wschodniego, Instytut przygotował elektroniczny informator „Partnerzy w kulturze” o programach edukacyjnych i źródłach finansowania projektów kulturalnych i społecznych,  dostępny również w języku ukraińskim.

Prowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza portal Culture.pl wraz z  jego redakcją rosyjską - przygotował list potępiający atak Rosji na Ukrainę, wyrażając w ten sposób solidarność z narodem ukraińskim i wspierając go w walce o prawo do pokoju, wolności i samostanowienia.

Link do oświadczenia: https://culture.pl/pl/artykul/oswiadczenie-sekcji-rosyjskiej-culturepl

Dyrekcja i pracownicy Instytutu Adama Mickiewicza także angażują się w pomoc Ukrainie. W siedzibie Instytutu, Pałacyku Cukrowników, ruszyła wewnętrzna zbiórka dla potrzebujących uchodźców oraz obywateli, którzy zostali na Ukrainie. Działania wspierają akcje  prowadzoną przez Polski Czerwony Krzyż na rzecz ofiar dotkniętych wojną.

Kontakt dla mediów:

Ewa Szandomirska

[email protected]

+48 692 494 061

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której misją jest budowa
i komunikacja wymiaru kulturalnego marki Polska poprzez aktywny udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach
na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. 
W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Instytut Adama Mickiewicza został powołany 1 marca 2000 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych.

Culture.pl prowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza największy i najbardziej wszechstronny portal o polskiej kulturze, wspólnym dziedzictwie kulturowym regionu Europy Środkowo-Wschodniej angażujący się w budowanie więzi i pogłębianie więzi z sąsiadującymi narodami. To wiarygodne źródło informacji o wydarzeniach organizowanych w Polsce i za granicą, sylwetki artystów, recenzje, eseje, opisy oraz informacje o instytucjach kultury i wymianie międzynarodowej. Culture.pl prowadzony jest w trzech językach podstawowych: polskim, angielskim i rosyjskim oraz od marca 2022 roku w języku ukraińskim. Dodatkowo wybrane  materiały zamieszczane są również w językach japońskim, koreańskim, chińskim uproszczonym oraz chińskim tradycyjnym.