Instytut Adama Mickiewicza solidarny z Białorusią

Akcja #LightForBelarus oraz specjalne wydanie portalu Culture.pl w trzech językach – Instytut Adama Mickiewicza włączył się w obchody Dnia Wolności Białorusi, święta nieuznawanego przez rząd Aleksandra Łukaszenki. Obchodzone jest ono przez niezależne środowiska 25 marca na pamiątkę proklamowania niepodległego państwa białoruskiego po pierwszej wojnie światowej.

„25 marca wszyscy myślimy o naszych przyjaciołach na Białorusi. W strategii Instytutu Adama Mickiewicza najważniejsze są relacje. Przez lata, realizując projekty promujące polską kulturę, poznaliśmy na Białorusi wiele otwartych osób, z którymi łączy nas przyjaźń. Wiemy, że nasz głos wsparcia jest dla nich ważny.”– mówi Barbara Krzeska, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza. 

 

Światło dla Białorusi

Już po raz drugi, wspólnie z Narodowym Centrum Kultury, Instytut Adama Mickiewicza organizuje akcję #LightForBelarus, zapraszając krajowe i zagraniczne instytucje kultury do oświetlenia gmachów kolorami tradycyjnej białoruskiej flagi. W ubiegłym roku, 12 i 13 września, biało-czerwono-białe barwy przybrała także siedziba Instytutu Adama Mickiewicza przy ul. Mokotowskiej w Warszawie. W akcji wzięło też udział kilkadziesiąt instytucji kultury, w tym wybrane instytucje za granicą.

Wieczorem 25 marca, w Dniu Wolności Białorusi, kolorami białoruskiej flagi oświetlą swoje gmachy instytucje z Polski, a także z Litwy, Łotwy i Czech. Do akcji mogą przyłączyć się również indywidualne osoby - wystarczy wywiesić białoruską flagę w oknie lub nakleić w oknie jej wydruk.

Biało-czerwono-białe barwy od kilkunastu lat są symbolem walki o wolną
i demokratyczną Białoruś. Flaga w takich barwach wprowadzona została w 1918 roku,
a w latach 1991-1995 roku była oficjalną flagą państwową Republiki Białorusi. 

 

Specjalne wydanie Culture.pl w trzech językach

W tym tygodniu, z okazji Dnia Wolności Białorusi, na portalu Culture.pl po raz pierwszy w języku polskim ukażą się eseje Volhy Babkowej „Lato, w którym nie spróbowałam leśnych poziomek”, Andreja Chadanowicza „Białoruś: #kulturalnyprotest” oraz Artura Klinaua „Siedem dni rewolucji”, a także wywiad, jakiego Alhierd Bacharevic udzielił Radiu Swoboda. To już kolejny raz, gdy Instytut Adama Mickiewicza na łamach Culture.pl oddaje głos białoruskim autorom. We wrześniu 2020 roku w cyklu „Białoruś – droga do wolności” przedstawiali oni swoje spojrzenie na protesty po sfałszowanych wyborach.

Culture.pl to największy portal o polskiej kulturze wydawany w trzech wersjach językowych. Teksty białoruskich autorów ukażą się w tym tygodniu po polsku, angielsku
i rosyjsku. Uzupełnieniem tych specjalnych wydań będzie cykl wywiadów Michała Dąbrowskiego z pionierami kultury, działającymi na pograniczu polsko-białoruskim. 

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Mitrovič

[email protected]

+48 601 800 268

 

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje
z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu
z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut zrealizował
i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.