Instytut Adama Mickiewicza uruchomił ukraińską odsłonę portalu Culture.pl

Informacja prasowa, 14.04.2022r.

 

Instytut Adama Mickiewicza uruchomił ukraińską sekcję portalu Culture.pl

 

Prace nad powstaniem sekcji ukraińskiej Culture.pl Instytut Adama Mickiewicza rozpoczął na długo przed rosyjską inwazją, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku.

Sam fakt wypowiedzenia wojny Ukrainie, a następnie szokująca brutalność i bestialstwo dokonywane przez armię rosyjską na ludności cywilnej, spowodowały podjęcie przez Dyrekcję Instytutu decyzji m.in. o przyspieszeniu prac nad opublikowaniem ukraińskiej wersji portalu.

Instytut Adama Mickiewicza stojąc na stanowisku, że ogólnodostępna strona internetowa w języku ukraińskim jest najlepszym medium kulturalnym dostarczającym wiedzy i wytchnienia naszym ukraińskim Gościom, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju i skorzystali ze schronienia w Polsce, uruchomił 14 kwietnia 2022 roku stronę pod adresem https://culture.pl/ua.

 

Celem  ukraińskiej odsłony portalu jest opowiadanie o naszym wspólnym dziedzictwie kulturowym oraz informowanie czytelników ukraińskich o najważniejszych postaciach, wydarzeniach, zjawiskach i trendach dotyczących szeroko pojętej polskiej kultury, sztuki i duchowości. Czytelnicy znajdą na stronie eseje historyczne i metafizyczne, rozprawy historyczne i filozoficzne, wywiady z ludźmi kultury i sztuki, sylwetki artystów i bohaterów narodowych, polemiki i krytyki, recenzje książek, wystaw, koncertów, albumów muzycznych, filmów i sztuk teatralnych. Ich autorami są zarówno Polacy, jak i Ukraińcy, wśród tych ostatnich m.in. pisarze i poeci: Lubow Jakymczuk, Ołeksandr Irwaneć i Andrij Lubka, tłumacze Ołeksandr Bojczenko i Ostap Sływyński, reżyserka Switłana Ołeszko, badaczka folkloru miejskiego Olha Charczyszyn.

 

W pierwszym wydaniu „Sercem kultury ukraińskiej jest umiłowanie wolności” mówi dziennikarka Bogumila Berdychowska w wywiadzie udzielonym Zuzannie Liszewskiej-Soloch. Andrij Lubka przybliża sylwetkę pisarza-tułacza Czesława Straszewicza, o związkach Andrzeja Seweryna z Ukrainą pisze Switłana Ołeszko, Culture.pl przedstawia również poetycką odpowiedź na wydarzenia w Buczaczu autorstwa Bohdana Boiczuka.

 

Informacje o dostępnych treściach komunikowane są na bieżąco w mediach społecznościowych na Facebooku, na profilu w języku ukraińskim: https://www.facebook.com/culturepl.ua. Czytelnicy mają również bezpośredniego kontaktu z redakcją ukraińską za pośrednictwem adresu email [email protected].      

 

 

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Ryszka

[email protected]

 

Opublikowano: 2022.04.14 18:09
Aktualizacja: 2022.04.14 18:09
Autor: Jerzy Ziemacki
Wprowadzenie: Jerzy Ziemacki