Kolejna porcja sampli ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia już dostępna!

Szalone, vintage’owe sample z pionierskiego warszawskiego ośrodka muzyki eksperymentalnej udostępnia Ableton. Tym razem w doborowym towarzystwie słynnego amerykańskiego duetu Matmos, który wziął na warsztat kompozycje Bogusława Schaeffera – jednego z pierwszych polskich twórców muzyki elektronicznej.

 

Instytut Adama Mickiewicza tworzy biblioteki sampli Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia od 2018 roku. Dźwięki z kompozycji Elżbiety Sikory, Krzysztofa Knittla oraz Ryszarda Szeremety wykorzystało dotychczas ponad 20 tysięcy artystów z całego świata, wśród nich Mouse on Mars, Jlin i Matmos, a informacja o Studiu Eksperymentalnym dotarła do blisko 100 tysięcy fanów nowej elektroniki. 

Spośród twórców związanych ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, to właśnie Bogusław Schaeffer jest postacią najbardziej wszechstronną. Nawet
u szczytu pracy z SEPR-em, korzystał z różnych stylów muzycznych. Począwszy od muzyki konkretnej, przez elektroniczne symfonie, po niezwykłe wariacje jazzowe, od konstrukcji własnych instrumentów po wykorzystanie komputerów - to wszystko wskazuje na jego niegasnącą ciekawość i potrzebę sonicznych eksperymentów. 

„Tworzone w erze przedinternetowej utwory, nie tracą na aktualności. Dorobek SEPR ma wciąż ogromne znaczenie dla twórców współczesnej muzyki elektronicznej.” – mówi Barbara Schabowska, Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Biblioteka sampli Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia stała się źródłem inspiracji m.in. dla Drewa Daniela i Martina Schmidta z Matmos. Duet słynący z zamiłowania do eksperymentów, szczególnie upodobał sobie muzykę Bogusława Schaeffera. Artyści, znani ze współpracy z Björk, postanowili wydać cały album oparty wyłącznie na stworzonych przez niego dźwiękach. Płyta ukaże się w drugiej połowie 2021 roku. 

Bibliotekę sampli można znaleźć pod adresem: https://www.ableton.com/en/blog/matmos-making-their-free-sample-pack/ 

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Mitrovič

[email protected]

+48 601 800 268

 

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.