koncert London Philharmonic Orchestra z premierą utworu Pawła Malinowskiego

W sezonie 2020/21 Instytut Adama Mickiewicza po raz szósty współpracował z London Philharmonic Orchestra przy LPO Young Composers Programme. W tym roku warsztaty prowadził  australijski kompozytor, Brett Dean. Poza brytyjskimi kompozytorami w warsztatach wziął udział jeden uczestnik z Polski, Paweł Malinowski. Został on wyłoniony
w drodze konkursu prowadzonego przez London Philharmonic Orchestra oraz Instytut Adama Mickiewicza.

„LPO Young Composers Programme to dla kompozytora okazja nie tylko do poszerzenia swojego doświadczenia i czerpania inspiracji, ale także szansa na nawiązanie międzynarodowych kontaktów i zaprezentowania swojej twórczości w Londynie. Dzięki współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z London Philharmonic Orchestra polski kompozytor może zaprezentować się wymagającej, ale też bardzo opiniotwórczej, londyńskiej publiczności” – mówi Barbara Krzeska, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.

Do udziału w warsztatach zostali zaproszeni kompozytorzy poniżej 35. roku życia. Podczas sesji zaplanowanych na przestrzeni  sezonu 2020/21 pracowali oni nad nowymi utworami. Dla polskiego uczestnika była to wyjątkowa możliwość współpracy ze światowej klasy kompozytorem Brettem Deanem. W trakcie warsztatów kompozytorzy zdobywali wiedzę nie tylko w zakresie komponowania, ale również promocji, prawa autorskiego oraz zarządzania własną karierą. Mieli szansę na nawiązanie nowych relacji biznesowych, zdobycia nowych kontaktów i doświadczenia.

„W programie LPO Young Composers niezwykły jest warsztatowy charakter projektu, w który od początku pracy nad kompozycją, wpisany jest kontakt z żywym dźwiękiem. Pierwsze szkice i pomysły realizowane były podczas zimowej sesji Composer Lab, zaś wiosenne warsztaty z pełną obsadą zespołu pozwoliły mi sprawdzić fragmenty kompozycji na kilka miesięcy przed jej premierą. W  procesie kształtowania kompozycji, niezwykle istotne było wsparcie mentorskie kompozytora i dyrygenta Bretta Deana,
a także kreatywna atmosfera współpracy z brytyjskimi twórcami biorącymi udział w projekcie” – opowiada Paweł Malinowski

Paweł Malinowski urodził się w 1994 roku w Olsztynie. Ukończył studia w klasie kompozycji Wojciecha Widłaka, a także teorii muzyki pod kierunkiem Agnieszki Draus w Akademii Muzycznej w Krakowie; uczyů sić takýe u Nielsa R¸nsholdta i Simona Steena-Andersena w Królewskiej Akademii Muzycznej w Aarhus. W 2016 roku zdobył I nagrodę na 58. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda. Jego utwory wykonywane były podczas festiwali: Sacrum Profanum, Ostrava New Music Days, Warszawska Jesień, Musica Electronica Nova, Örebro Contemporary Music Festival, Międzynarodowy Festiwalu Muzyki Organowej.

Utwór „Declined/restored\elapsed”, to ośmiominutowa kompozycja na orkiestrę 30 muzyków. Prace nad nim rozpoczęły się jesienią 2020 roku, a na jego ostateczny kształt bezpośrednio wpłynęła współpraca z muzykami London Philharmonic Orchestra, a także artystyczne wsparcie mentorskie Bretta Deana. Wraz z kompozycjami innych autorów zostanie zaprezentowany w Londynie, w Southbank Centre, 30 czerwca, podczas koncertu „Debut Sounds” wieńczącego sezon 2020/2021.

Pobierz materiały
Opublikowano: 2021.06.30 12:05
Aktualizacja: 2021.06.30 12:05
Autor: Anonim
Wprowadzenie: Anonim