Legendarne gobeliny Zygmunta II Augusta na Litwie

Instytut Adama Mickiewicza zaprasza do podziwiania kolekcji arrasów króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego Zygmunta II Augusta w Wilnie od 3 maja. Wystawa odbędzie się pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Republiki Litewskiej Gitanasa Nausėda.

Do stolicy Litwy sprowadzono prawie 40 gobelinów z kolekcji, reprezentujących wszystkie serie, wśród których znajduje się aż 9 wielkoformatowych. Goście będą mogli zobaczyć 10 tkanin z herbami Litwy i Polski, 10 arrasów o tematyce roślinnej, 9 ze scenami biblijnymi, między innymi z Noem i budową wieży Babel, 6 z inicjałami władcy oraz 2 mniejsze gobeliny.

Stworzenie całej kolekcji arrasów zajęło Zygmuntowi Augustowi około dziesięciu lat począwszy od 1550r. Spośród istniejących 140 tkanin większość przechowywana jest na Wawelu. O wyjątkowości wystawy świadczy fakt, że w tej skali nigdy wcześniej nie była eksponowana poza murami Zamku Królewskiego. Kolekcja gobelinów składa się z dzieł dużego formatu przedstawiających sceny biblijne, a także tkaniny z inicjałami władcy i herbami Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego – Orzeł Biały i Pogoń, zieleń z motywami zwierzęcymi i roślinnymi, a także inne tekstylia do dekoracji otworów okiennych, drzwi i mebli.

Zbiór uważany jest za jedną z najcenniejszych kolekcji tkanin artystycznych na świecie.   Stanowi też przypomnienie okresu prawdziwego rozkwitu Krakowa i Wilna w czasie renesansu i doskonałą reprezentacją tej epoki w kulturze europejskiej.

W programie wydarzeń towarzyszących wystawie jest zaplanowane wydanie, we współpracy z Litewskim Instytutem Literatury i Folkloru, "Fraszek” Jana Kochanowskiego oraz czytanie sceniczne ich litewskiego przekładu. Wydarzenie reżyseruje Jarosław Kilian, oprawa muzyczna Maria Pomianowska, wystąpią: Birute Mar oraz Vladas Bagdonas. Czytanie odbędzie się w Muzeum Narodowym Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie w przestrzeni wystawy.

Organizatorzy wystawy - Instytut Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowe, Pałac Władców Wielkiego Księstwa Litewskiego, Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki. Partnerami wystawy są Ambasada RP w Republice Litewskiej, Instytut Polski w Wilnie. Sponsorem wystawy jest Kancelaria Rządu Republiki Litewskiej.

 

Kontakt dla mediów

Klaudiusz Gomerski 

[email protected]

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opublikowano: 2023.05.05 13:39
Aktualizacja: 2023.05.05 13:40
Autor:
Wprowadzenie: Ida Wrzesień