London Philharmonic Orchestra wykona „Pasję wg Świętego Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego

4 marca  w Royal Festival Hall w Londynie Filharmonicy londyńscy po raz pierwszy wykonają „Pasję wg Świętego Łukasza”, jeden z najważniejszych utworów w twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Jest to kolejne ważne wykonanie tego utworu z inicjatywy i w ramach programów Instytutu Adama Mickiewicza – w 2009 roku „Pasja” powróciła na Wyspy Brytyjskie po blisko 30 latach w ramach Polska Year! Wykonana została wówczas na Festiwalu Sounds  New Music. Publiczność zgromadzona w Katedrze Canterbury nagrodziła koncert, poprowadzony przez samego kompozytora,  20-minutową owacją na stojąco, a The Independent wyróżnił wydarzenie 5 gwiazdkami:

„Podobnie jak wielkie dzieła chóralne Berlioza czy „Requiem” Verdiego jest w tym tyle teatru, że równie dobrze mogłaby to być opera – gdyby nie to, że do tego stopnia pobudza wyobraźnię, iż już jest dziełem skończonym.”

a The Guardian podkreślał:

„Trudno sobie wyobrazić (…) lepsze wykonanie. Wykonawcy mają tę muzykę we krwi. Wokaliści Warszawskiego Chóru Chłopięcego i Męskiego w większości śpiewali nie korzystając z partytury, co wskazuje na bliską znajomość dzieła, które do niedawna uchodziło za niemożliwe do zaśpiewania. Ich starsi koledzy z Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia i Chóru Polskiego Radia w Krakowie wykonali muzykę z uderzającą pasją […]”

Kilkuletnia, regularna współpraca Instytutu Adama Mickiewicza i London Philharmonic Orchestra  zaowocowała licznymi prezentacjami twórczości polskich kompozytorów, m.in. K. Szymanowskiego, W. Lutosławskiego, K. Pendereckiego, H.M. Góreckiego oraz A. Panufnika. „Pasja wg Świętego Lukasza” to kolejna pozycja na tej szczególnej liście.  Utwór, którego sakralny charakter zaznaczony jest nawet w układzie partytury, znalazł się w programie festiwalu „Belief and Beyond Belief”. Festiwal to nowe, interdyscyplinarne  przedsięwzięcie zainaugurowane przez Southbank Centre w tym roku. Łączy on prezentację muzyki, sztuki, kultury, nauki, rytuałów i tradycji, które wyrosły z religii w różnych jej przejawach.

4 marca orkiestrę London Philharmonic Orchestra (LPO) poprowadzi Vladimir Jurowski, jej Pierwszy Dyrygent. Partie solowe wykonają: Elizabeth Atherton (sopran), Dietrich Henschel (baryryton), Tomasz Konieczny (bas-baryton) oraz Omar Ebrahim (narrator).  London Philharmonic Orchestra towarzyszyć będą połączone siły chórów: Chóru Polskiego Radia (przygotowanie: Szymon Wyrzykowski), Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” (przygotowanie: Anna Szostak) oraz Warszawskiego Chóru Chłopięcego przy Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina (przygotowanie: Krzysztof Kusiel-Moroz). Koncert poprzedzi spotkanie z kompozytorem, które poprowadzi Gillian Moore, Dyrektor Muzyczna Southbank Centre.

Dzień wcześniej, 3 marca, w Ambasadzie Polskiej w Londynie odbędzie się panel poświęcony wpływowi chrześcijaństwa na współczesną sztukę polską i europejską "THE PASSION: Faith as inspiration in Polish and European art”. Wezmą w niej udział prof. Gerard Kilroy - literaturoznawca z UCL, University of Oxford, Jesuit University Ignatianum w Krakowie, dr Dariusz Karłowicz – filozof i publicysta, dr Alison Milbank - literaturoznawca z University of Nottingham i Jude Kellly – dyrektor artystyczna Southbank Centre.

„Pasja wg Świętego Łukasza” to arcydzieło współczesnej sztuki sakralnej, które według powszechnej opinii wywarło ogromny wpływ na dalszy bieg historii muzyki XX wieku. Monumentalny utwór powstał pół wieku temu na zamówienie radia Westdeutscher Rundfunk z okazji siedemsetlecia katedry w Münster, w której 30 marca 1966 roku odbyło się prawykonanie utworu pod dyrekcją Henryka Czyża. Kompozytor sięgnął po klasyczny gatunek muzyczny, nawiązując nie tylko do twórczości Bacha, ale także do średniowiecznego misterium, chcąc, jak sam mówi, „odejść od relacji statycznej, od opowiadania wydarzeń ewangelicznych. Pasja w zamyśle jest dynamicznym, a niekiedy nawet drapieżnym przeżyciem''. Ważny kontekst dla Krzysztofa Pendereckiego podczas pracy nad kompozycją stanowiła przypadające w 1966 roku tysiąclecie Chrztu Polski. Polska premiera „Pasji” odbyła się 22 kwietnia 1966 roku w Filharmonii Krakowskiej.

Koncert w Londynie odbędzie się w wigilię ogłoszenia przez Polskę Programu Niepodległa, którego jednym z głównych filarów będą najznakomitsi twórcy pokolenia Niepodległej, do którego również należy Krzysztof Penderecki.

Program Polska Music, prowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza,  aktywnie wspiera wykonania polskiej muzyki klasycznej na świecie przez wybitnych artystów zagranicznych. Jest pomysłodawcą produkcji scenicznych i koncertów, promotorem muzyki współczesnej, inicjatorem nowych zamówień kompozytorskich, patronuje również licznym wydawnictwom książkowym i fonograficznym.

Polska Music regularnie współpracuje z wieloma renomowanymi instytucjami z całego świata, takimi jak: BBC Symphony Orchestra, Berliner Philharmoniker, Bregenzer Festspiele, Chandos Records, Chicago Symphony Orchestra, Philharmonie de Paris-Cité de la Musique, Ensemble Musikfabrik, Huddersfield Contemporary Music Festival, Klangforum Wien, Lincoln Center Festival, London Philharmonic Orchestra, London Symphony Orchestra, Los Angeles Philharmonic, Lyric Opera of Chicago, Philharmonia Orchestra, Philharmonie de Paris-Cité de la Musique, Rambert Dance Company, Royal Opera House oraz 59 Productions.

Program Polska Music powstał w 2011 roku z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza – narodowej instytucji kultury, której zadaniem jest promocja polskiej kultury na świecie i aktywny udział w międzynarodowej współpracy kulturalnej. Więcej informacji o programie Polska Music – na stronie www.polskamusic.iam.pl