,MONIUSZKO 150. W rocznicę 150-lecia śmierci Stanisława Moniuszki’’ – cykl koncertów w Wilnie i Berlinie
W 150. rocznicę śmierci Stanisława Moniuszki, w Wilnie i Berlinie, miejscach związanych z jego życiorysem, zaprezentowana zostanie twórczość sakralna kompozytora w formie koncertów z międzynarodową obsadą. Koncerty będą zarejestrowane i zdigitalizowane, a następnie wydane na płycie jesienią br. Muzykę Moniuszki będzie można usłyszeć w Wilnie już 26 i 27 maja 2022 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wilnie, oraz 3 i 4 czerwca 2022 w Kościele Alte Marienkirche w Berlinie. Nagrania realizowane będą w Centrum Św. Jana w Gdańsku.
Podczas koncertów upamiętniających rocznicę 150-lecia śmierci polskiego kompozytora, twórcy oper narodowych Stanisława Moniuszki wybrzmi nieco zapomniana część jego twórczości – kompozycje sakralne, które powstawały z najgłębszej potrzeby wewnętrznej kompozytora. Dla Moniuszki sfera religijna była bardzo ważnym i nieodłącznym elementem życia. To właśnie te utwory są też najbardziej uniwersalnymi w odbiorze ze względu na wykorzystanie języka łacińskiego, nieco bliższego zagranicznemu odbiorcy niż język polski.
To, co wyróżnia koncerty realizowane w ramach projektu MONIUSZKO 150, to próba zaprezentowania twórczości kompozytora w możliwie oryginalnej formie, przy maksymalnym zbliżeniu do brzemienia z czasów powstania utworów. Wykorzystana zostanie do tego przestrzeń kościołów w Wilnie i Berlinie, które zachowały się niezniszczone od czasów Moniuszki, a także oryginalne instrumenty oraz praktyki wykonawcze z epoki, jak również autentyczny tekst muzyczny kompozycji. Projekt zwieńczy także rejestracja koncertów i ich digitalizacja. Płyta ukaże się jesienią tego roku.
Wśród artystów, którzy podejmą się realizacji muzyki Stanisława Moniuszki, znajdą się wybitni europejscy muzycy: sopranistka Ingrida Gapova, alcistka Marion Eckstein, tenor Sebastian Mach oraz bas Maximilian Argmann. Oprawę muzyczną zapewnią: orkiestra Goldberg Baroque Ensemble grająca na instrumentach z epoki oraz zespół Goldberg String Quintet. Elementy wokalne wykona chór kameralny Gellert Ensemble. Dyrygentami, którzy poprowadzą muzyków, będą Andreas Mitschke oraz Andrzej Szadejko.
Organizatorem koncertu jest Instytut Adama Mickiewicza. Wśród partnerów projektu znajdują się: Instytut Polski w Berlinie, Wileńskie Centrum Kultury i Duchowości, Klasztor Franciszkanów w Wilnie, Stowarzyszenie Sächsischer Kammerchor oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Stowarzyszenie Artystyczne Porta Musicae, Fundacja Per4m. Projekt ten realizowany jest w ramach dotacji celowej finansowanej z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.