Pawilon Miesa van der Rohe rozbrzmiewa słowami świata

Katarzyna Krakowiak tworzy instalację architektoniczno-dźwiękową dla Pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie. Ideą projektu “Na początku było słowo. Wybierz swoje!” jest stworzenie zbioru składającego się
z najważniejszych słów współczesnego świata.

Od 22 lipca do 23 sierpnia 2020 w ikonicznym Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie będzie można obejrzeć instalację architektoniczno-dźwiękową Katarzyny Krakowiak. 

Polska artystka zamienia Pawilon w przestrzeń badań nad językiem architektury
i architekturą języka. Polifoniczna kompozycja powstała z nadesłanych, w ramach otwartego naboru, słów – opisanych i przetłumaczonych – które będą  użyte w celu znalezienia wspólnego mianownika, podstawy dającej początek nowej strukturze. Słowa codzienne, poważne i urzekająco piękne, wypowiadane w czternastu różnych językach, m.in. polskim, chińskim, hebrajskim, japońskim, włoskim, angielskim, hiszpańskim, rosyjskim, stały się kanwą do stworzenia polifonicznej kompozycji. Melodii, która stanowi odpowiedź na pytanie o obecny stan globalnej wspólnoty i możliwości jej przetrwania.

„Katarzyna Krakowiak ze słów ważnych dla pojedynczych osób  formuje uniwersalne pytania, tak ważne w obecnej sytuacji na świecie. Jako pierwsza  polska artystka  prezentuje swoją twórczość w słynnym barcelońskim pawilonie. Miejsce wystawy jest nieprzypadkowe. Praca Katarzyny Krakowiak wchodzi w dialog z przestrzenią mocno zakorzenioną w modernistycznej tradycji myślenia o architekturze” - mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Czy istnieje słowo, które jest dla nas na tyle ważne, że chcemy ocalić je dla przyszłości? Jakie słowo dodalibyśmy do polifonicznej symfonii wielu głosów z całego świata? Za jakie słowo chcemy wziąć odpowiedzialność? Jakie słowo wprowadzilibyśmy do miejsca, w którym łączą się różne języki i stykają się odmienne kultury? Te pytania Krakowiak postawiła w momencie, w którym świat zatrzymał się z powodu pandemii. Artystka nawołuje, by nie odkładać życia na później, bo czas, „w którym to wszystko się skończy", nie nadejdzie. Nasze losy to ciągłość, więc koniec pandemii nie przywróci nam tego, co już minęło. 

Instalacja artystyczna zaprezentowana zostanie w barcelońskiej przestrzeni wystawienniczej oraz w formie specjalnego dokumentu filmowego dostępnego online, na stronie Fundacji Mies van der Rohe. 

Współorganizatorem projektu jest  Instytut Adama Mickiewicza. Kuratorami wystawy, realizowanej we współpracy z Fundació Mies van der Rohe, są Marcin Szczelina i Ivan Blasi.

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której misją jest budowa i komunikacja wymiaru kulturalnego marki Polska poprzez aktywny udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów.

 

Kontakt dla mediów:

Ewa Szandomirska

Główny specjalista ds. komunikacji

[email protected]

+48 692 494 061