Polski program w Royal Scottish National Orchestra

Polska Scotland to nie tylko koncerty, lecz także liczne wydarzenia towarzyszące, w tym warsztaty kompozytorskie, panele dyskusyjne i projekty angażujące lokalną społeczność. 4 grudnia odbędzie się inauguracja programu, który obejmuje prezentację muzyki polskiej podczas sezonu koncertowego 2020/2021 Royal Scottish National Orchestra.

 

Program Polska Scotland skupia się przede wszystkim na prezentacji polskiej muzyki współczesnej. Podczas kilkunastu koncertów sezonu artystycznego 2020/2021 w repertuarze Royal Scottish National Orchestra pojawią się utwory najważniejszych polskich kompozytorów minionego stulecia: Pendereckiego, Szymanowskiego, Bacewicz, Lutosławskiego, Kilara czy Wajnberga. Zaprezentują je znakomici wykonawcy - Thomas Søndergård, Nicola Benedetti czy Benjamin Grosvenor - tegoroczny laureat nagrody The Gramophone za interpretacje koncertów Chopina. 

„To projekt łączący muzykę współczesną i historię, który buduje kulturalne mosty między Polską i Szkocją” – mówi Barbara Schabowska, Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Nie bez znaczenia dla programu Polska Scotland są właśnie kwestie historyczno-społeczne tworzące pretekst do poszukiwania nowych kontekstów do współpracy między RSNO a Instytutem Adama Mickiewicza. W projekt wpisują się także liczne wydarzenia towarzyszące, które mają szansę trafić w gusta szerokiego grona odbiorców. 

Podczas transmitowanego online koncertu inaugurującego program Polska Scotland, obok dzieł Beethovena i Wagnera, zaprezentowane zostanie Adagio na smyczki Krzysztofa Pendereckiego. 

Koncert dostępny będzie pod adresem: https://www.facebook.com/events/702908973907041

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Mitrovič

[email protected]

+48 601 800 268

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.