Porcelana z Ćmielowa na wystawie w Berlinie

Porcelana z Ćmielowa na wystawie w Berlinie

Wystawa Ludzie z fabryki porcelany zostanie zaprezentowana od 27 kwietnia Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie. Publiczność będzie miała okazję nie tylko zapoznać się z produktami polskiej ceramiki, ale też niezwykłym procesem jej ręcznego wytwarzania. Projekt organizowany jest we współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z Muzeum Kultur Europejskich i Instytutem Polskim w Berlinie.

Na wystawie zaprezentowany zostanie serwis porcelanowy Ślad człowieka. Wykonujący go robotnicy pracowali w rękawiczkach, których palce zanurzono w solach kobaltu. Ślad ich dotyku był niemal niewidoczny aż do czasu wypału, gdy kobalt stał się ciemnoniebieski. W ten sposób porcelana stołowa zachowała dotyk rąk pracownika, ujawniając rolę „czynnika ludzkiego” w produkcji przemysłowej.

„Ludzie z fabryki porcelany to projekt, który budzi zainteresowanie publiczności w całej Europie. Wystawa była pokazywana m.in. w Islandii, Czechach, Słowenii i Finlandii, a serwis porcelanowy Ślad człowieka mogli podziwiać zwiedzający londyńskie Victoria & Albert Museum. Interesujące jest nie tylko samo piękno ceramiki, ale także rola człowieka. Nie tylko projektanta, ale również robotnika naznaczającego ceramikę trwałym odciskiem palca” – mówi Barbara Krzeska, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.

Wystawa została stworzona przez antropolożkę dr Ewę Klekot i ceramika Arkadiusza Szweda i stanowi część projektu badawczego o tym samym tytule. Fabryka w Ćmielowie, która od 1838 zajmuje się produkcją porcelany, jest jedną z najstarszych fabryk ceramicznych w Polsce.

Będzie ją można oglądać do 12 września.

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Mitrovič

[email protected]

+48 601 800 268

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.