Projekt „Messages to a Post Human Earth” zainspirowany koncepcją Stanisława Lema.

Informacja prasowa, 21.07.2022.

 

Już od dziś w Londynie można ponownie doświadczyć immersyjnego projektu „Messages to a Post Human Earth” zainspirowanego koncepcją Stanisława Lema. Pokazy odbędą się w St George’s Gardens i będą trwały do 24 lipca 2022 roku.

„Messages to a Post Human Earth” nawiązuje do koncepcji Stanisława Lema tzw. Information Plants, czyli roślin sadzonych na terenach składowania szkodliwych odpadów radioaktywnych, które to rośliny w swoim DNA miałyby zapisaną informację o miejscu zagrożenia. Projekt przybiera formę interaktywnego doświadczenia: spaceru po ogrodzie, parku czy innym terenie zielonym, podczas którego opowieść audio, wykorzystując rozszerzoną rzeczywistość, zachęca słuchającego do przewartościowania jego relacji ze światem natury.

Narracja zapoznaje słuchacza z postacią Moniki Gagliano, ekolog ewolucyjnej, która bada inteligencję roślin oraz z esejem Stanisława Lema, w którym zaproponował on kodowanie informacji w DNA roślin jako sposób na przekazanie wiadomości przyszłemu światu – być może bez ludzi.

Projekt swoją pierwszą odsłonę miał w 2021 roku i jak dotąd zaprezentowano go podczas festiwalu Patchlab w Krakowie, w Orleans House w Londynie oraz w trakcie International Documentary Filmfestival Amsterdam, gdzie dostał się do selekcji konkursowej IDFA DocLab Competition for Immersive Non-Fiction. Pokazy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – bilety w większości zostały wyprzedane, a projekt był prezentowany na wydarzeniach branżowych jako case study. Planowane są kolejne jego międzynarodowe prezentacje.

Film, który powstał po prezentacji projektu w Krakowie, można zobaczyć na kanale YouTube Instytutu Adama Mickiewicza: https://www.youtube.com/watch?v=w4mP6QDA7Ak

Twórcą projektu jest brytyjskie studio kreatywne We Are Anagram.

Projekt jest współfinansowany przez Instytut Adam Mickiewicza, którego organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kontakt dla mediów

Marta Sadurska

[email protected]

Opublikowano: 2022.07.21 12:27
Aktualizacja: 2022.07.21 12:27
Autor: Jerzy Ziemacki
Wprowadzenie: Jerzy Ziemacki