Instytut Adama Mickiewicza rozstrzygnął nabór na współtworzenie polskiego stoiska wystawienniczego na Targach muzyki świata WOMEX 2024. Wyłoniono 12 delegatów, którzy otrzymali najwyższą punktację w każdej z trzech kategorii:
- artysta / zespół / self-manager;
- menadżerowie / wydawcy / promotorzy;
- festiwale / agencje koncertowe.
Na stoisku Instytutu Adama Mickiewicza na Targach muzyki świata WOMEX, wybrane osoby i zespoły będą reprezentowały nasz kraj od 23 do 27 października 2024 w Manchesterze w Wielkiej Brytanii.
- Zuzanna Baum – reprezentuje BamBam Label, wydawnictwo muzyczne, które wspiera młodych artystów rozpoczynających swoje kariery.
- Lila Bosowska – reprezentuje Laboratorium Pieśni, kobiecy zespół pieśniarek, który śpiewa i aranżuje tradycyjne pieśni polifoniczne: ukraińskie, bułgarskie, albańskie, bośniackie, polskie i wiele innych. Wykonują utwory zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie etnicznych instrumentów, wnosząc w pieśni tradycyjne nową aranżację.
- Karolina Cicha – polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i multiinstrumentalistka zafascynowana tradycyjną muzyką mniejszości północno-wschodniej Polski.
- Piotr Damasiewicz – reprezentuje Stowarzyszenie Sztuka i Teatr i Ethno Jazz Beskidy - festiwal, który łączy górską wędrówkę z uczestnictwem w premierowych koncertach muzyki ze styku tradycji górali beskidzkich, etnicznych brzmień świata i jazzu.
- Dagmara Gregorowicz – reprezentuje zespół Dagadana. Grupa od 16 lat łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. W swojej twórczości sięgają do pieśni obrzędowych przodków. Najważniejszym elementem brzmienia zespołu są wokale.
- Dominika Kiss–Orska – twórczyni i koordynatorka Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i Ludowej Ethniesy. Reprezentuje Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.
- Tomasz Kosiek – reprezentuje zespół Wernyhora, który przywraca pamięć o muzycznych tradycjach Bojków – dawnych mieszkańców Bieszczad i Gór Sanocko-Turczańskich. Aranżacje muzyczne zespołu wykorzystują muzykę źródeł w sposób pozwalający na zachowanie brzmień nieodległych od tradycji, przy jedoczesnym twórczym podejściu do ludowych nut.
- Piotr Pucyło – producent, menedżer, edukator, koordynator projektów. Reprezentuje Globaltica - Festiwal Kultur Świata, który odbywa się w Gdyni.
- Magdalena Sobczak–Kotnarowska – reprezentuje Agencję Koncertowo-Wydawniczą KARROT KOMMANDO, która zapewnia opiekę artystyczną zespołom, np. Kapeli ze Wsi Warszawa.
- Bożena Szota – współtwórczyni festiwalu Ethno Port w Poznaniu. W ramach Działu Programów Muzycznych i Performatywnych Centrum Kultury ZAMEK od dwudziestu lat organizuje koncerty polskich i zagranicznych wykonawców w przestrzeniach CK Zamek.
- Magdalena Tejchma – Przewodnicząca grupy ds. muzyki folk i tradycyjnej EBU (European Broadcast Union). Reprezentuje Radiowe Centrum Kultury Ludowej (organizatora Festiwalu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja") i Fundację Muzyka Zakorzeniona, która dokumentuje i promuje muzykę polskiej wsi przez wydawnictwa płytowe, wymianę doświadczeń i projekty artystyczne.
- Agata Weber – reprezentuje HrayBery, zespół, który przywraca zapomnianą muzykę powstałą na styku dwóch kultur – polskiej i ukraińskiej. W jego repertuarze znajdują się zrekonstruowane na podstawie archiwalnych źródeł utwory taneczne: kozaki, kołomyjki, mazurki, polki i walce z dorzecza Sanu i Galicji Wschodniej.
Instytut Adama Mickiewicza jest obecny na Targach muzyki świata WOMEX od 2009 roku. Pierwsze polskie stoisko współorganizowane przez IAM pojawiło się w Kopenhadze, byliśmy też w Salonikach, Santiago de Compostela, Katowicach, Las Palmas czy Budapeszcie. Od 2014 roku IAM jest odpowiedzialny za polską przestrzeń wystawienniczą stoiska, wspiera polskie zespoły, inicjuje i uczestniczy w spotkaniach sieciujących. Na przestrzeni lat IAM wsparł ok. 150 osób. Dzięki prowadzonym co roku naborom promotorzy muzyki źródeł i folk oraz artyści z Polski są regularnie obecni na największym wydarzeniu branżowym na świecie. Przyciąga ono za każdym razem kilka tysięcy odbiorców z krajów z całego świata.
Instytut Adama Mickiewicza dziękuje wszystkim za złożone wnioski i działania na rzecz polskiej muzyki sięgającej do korzeni!
***
WOMEX to targi, konferencja, przegląd muzyczny oraz platforma networkingowa muzyki świata. Wydarzenie gromadzi przedstawicieli wytwórni, agencji koncertowych, festiwali, a także muzyków oraz fanów nowych brzmień. To przestrzeń do twórczych spotkań, gdzie można nawiązać międzynarodową współpracę i niepowtarzalna okazja, by poznać wydawców, promotorów, menedżerów i artystów, którzy potrafią otworzyć drzwi do rozwoju kariery na międzynarodowych scenach.