Światło dla Białorusi

Światło dla Białorusi

Instytut Adama Mickiewicza solidaryzuje się z Białorusią. Zainicjował akcję #LightForBelarus i we współpracy z Narodowym Centrum Kultury namówił instytucje kultury do podświetlenia swoich budynków w biało-czerwono-białych barwach. Oddaje też łamy portalu Culture.pl najlepszym białoruskim autorom, których teksty będzie można przeczytać po polsku, rosyjsku i angielsku.

Light for Belarus

W sobotę i niedzielę, 12 i 13 września, na budynkach instytucji kultury w Polsce pojawi się iluminacja w kolorach historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Akcja #LightForBelarus jest otwarta  - może wziąć w niej udział każda instytucja i osoby prywatne.

Biało-czerwono-białe barwy od kilkunastu lat są symbolem walki o wolną i demokratyczną Białoruś. Manifestacjom i wiecom towarzyszą również teraz. Po raz pierwszy wprowadzone zostały oficjalnie w 1918 roku, a w latach 1991-1995 roku były oficjalną flagą państwową Republiki Białorusi.

Dla Instytutu Adama Mickiewicza budowanie relacji jest szczególnie ważne.  Białoruś jest bliskim partnerem, nie tylko z powodu kulturowej wspólnoty i sąsiedztwa. Z kluczowymi białoruskimi instytucjami kulturalnymi, festiwalami, artystami i menadżerami kultury IAM pracuje od 10 lat.

W inicjatywie #LightForBelarus weźmie udział wiele polskich i międzynarodowych instytucji kulturalnych, ale może się do niej przyłączyć każdy. Wystarczy wykonać drobny gest – wywiesić nasz plakat lub flagę, nakleić w oknie jej wydruk, lub podświetlić okno w barwach biało-czerwono-białych. Materiały do ściągnięcia poniżej.

 

Białoruscy Autorzy na Culture.pl

 

Również od soboty, 12 września, na portalu Culture.pl będą publikowane teksty białoruskich autorów. Zaproszenie do współpracy przy cyklu „Białoruś – droga ku wolności” przyjęli m.in. poeta i tłumacz Andrej Chadanowicz, tłumacz i językoznawca Lawon Barszczeuski oraz dziennikarz i pisarz Siarhiej Dubaviec. Autorzy przedstawią swoje spojrzenie na  relacje i wzajemne przenikanie się kultur polskiej i białoruskiej, rolę, jaką ludzie kultury i inteligencja odgrywają w bieżących wydarzeniach, oraz podział białoruskiego społeczeństwa.

 

Andriej Chadanowicz opowie o swojej fascynacji Jackiem Kaczmarskim i o tym, jak „Mury” stały się hymnem białoruskich protestów. Lawon Barszczeuski przybliży dwa budynki, z których jeden symbolizuje dążenia niepodległościowe, a drugi – totalitaryzm. Iryna Halip w rozmowie z Anną Gawiną opowie o udziale białoruskiej inteligencji i roli kobiet w protestach.

Pierwsze teksty cyklu „Białoruś – droga ku wolności” już w sobotę, 12 września, dostępne będą na portalu Culture.pl. Wybrane opublikuje także dziennik Rzeczpospolita, który jest partnerem cyklu.

Pobierz materiały