Światowa premiera animacji VR „Kosmogonik” w Paryżu

Informacja prasowa, 9 czerwca 2022 roku

 

Światowa premiera animacji VR „Kosmogonik” w Paryżu

 

8 czerwca widzowie będą mogli zobaczyć premierową projekcję animacji VR pt. „Kosmogonik” w reżyserii Pawła Szarzyńskiego na festiwalu New Images w Paryżu. Przedpremierowa prezentacja odbyła się w maju
na 75. Festiwalu Filmowym w Cannes.

„Kosmogonik” to animacja zrealizowana w technologii VR Inspiracją do jej powstania była twórczość Stanisława Lema, znanego na całym świecie polskiego pisarza science-fiction i futurysty. Jest to adaptacja opowiadania „Uranowe uszy”
z 1965 roku przedstawiającego historię odległej planety, na której walka dobra ze złem jest równocześnie starciem zacofania i naukowego rozwoju. Paweł Szarzyński, reżyser animacji, tak mówi o „Kosmogoniku”:

„To historia uniwersalna i wielopoziomowa, nawiązująca do wyzwań współczesnych społeczeństw, opowieść o sile, jaką daje wspólnota i nauka. Mam nadzieję, że wykorzystana przez nas ujmująca umiejętność Stanisława Lema
do ukazywania problemów ludzkości z możliwej do przyjęcia, dalekiej perspektywy umożliwi nam spojrzenie na siebie samych bardziej obiektywnie”.

Światowa premiera „Kosmogonika” odbędzie się podczas Festiwalu New Images, na którym powalczy on również o nagrodę w konkursie. Organizowany od 2018 roku festiwal jest jednym z najważniejszych w Europie wydarzeń poświęconych projektom wykorzystującym elementy rozszerzonej rzeczywistości. Wyznacza nowe trendy w branży XR, a jego celem jest rozpowszechnianie nowych technologii i prezentowanie nowatorskich form twórczości. W okresie
od 8 do 12 czerwca New Images przyciągnie do Paryża kilkanaście tysięcy osób zainteresowanych rozwojem technologii i nowych mediów.

Podczas przedpremierowego pokazu „Kosmogonika” na Festiwalu Filmowym
w Cannes
stoisko przygotowane przez Kinhouse Studio we współpracy
z Instytutem Adama Mickiewicza, na którym prezentowano animację, cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno uczestników Marché du Film, jak i miłośników nowych technologii.   

Producentką animacji jest Marta Szarzyńska z Kinhouse Studio („Piosenki
o miłości”). Za reżyserię odpowiada Paweł Szarzyński. Drugim reżyserem jest Igor Żukowicz. Scenariusz napisali wspólnie Lauren Dubowski i Paweł Szarzyński. Za animację i development odpowiedzialne jest studio Locomotive. Identyfikacją wizualną projektu zajął się Robert Zając (kolektyw kilku.com). Muzykę skomponował Piotr Kurek.

„Kosmogonik” powstał w koprodukcji Kinhouse Studio z Instytutem Adama Mickiewicza, Narodowym Centrum Kultury, Mazowieckim i Warszawskim Funduszem Filmowym oraz Aura Films. Film współfinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kontakt dla mediów

Marta Sadurska

[email protected]

Opublikowano: 2022.06.14 12:50
Aktualizacja: 2022.06.14 12:54
Autor: Jerzy Ziemacki
Wprowadzenie: Jerzy Ziemacki