Waste Not: School of Form na London Fashion Week

Na wystawę „Waste Not”, zorganizowaną przez Instytut Kultury Polskiej, Instytut Adama Mickiewicza i School of Form złożą się kolekcje dziewięciu młodych projektantów: Agaty Birek, Agnieszki Tomczak, Anny Kujawskiej, Jagody Frycy, Kasi Kwiatkowskiej, Michała Wiśniewskiego i Nataszy Rogozińskiej. Kuratorzy „Waste Not”, Wojciech Dziedzic i Agnieszka Jacobson-Cielecka, spośród prac dyplomowych i semestralnych School of Form wybrali te, które najcelniej odpowiadają na hasło tegorocznego International Fashion Showcase – Local/Global.

Młodzi, wrażliwi projektanci uważnie obserwują rynek mody. Ich zdaniem moda przeżywa obecnie kryzys związany z globalizacją, masową produkcją i nietycznymi zachowaniami marek. Traktują to jak wyzwanie i w swoich projektach wychodzą tym zjawiskom na przeciw. Są otwarci i odważni – światową modę traktują jako kontekst, masową produkcję jako zasób, ślady użytkowania przedmiotów to dla nich moment, w którym zyskują swój indywidualny charakter. Przerabiają stare i zużyte elementy, wykorzystują odpady nadając im nowe znaczenia i funkcje. Flirtują z estetyką kiczu. Równocześnie w tworzonych przez siebie bardzo zróżnicowanych kolekcjach poszukują własnej tożsamości i miejsca dla siebie na modowym rynku. Inspiracją jest dla nich unikalna polska kultura, czerpią również z niedawnej komunistycznej historii, odrzuconej i zanegowanej przez pokolenie ich  rodziców.

Wystawa „Waste Not” to wybór projektów studentów specjalności fashion design z ostatnich dwóch semestrów. „Dokonując selekcji prac do oceny jury festiwalowego, zauważyłem niezwykle często występującą w projektach fascynację starymi technikami: koronką, makramą, malowaniem na jedwabiu” – komentuje Wojciech Dziedzic, kurator wystawy i zarazem kierownik specjalności fashion design w School of Form – „Studenci odważnie korzystają z istniejących ubrań jako punktu wyjścia do tworzenia własnych kolekcji, manifestują lokalny patriotyzm, nie wahają się stawiać niewygodnych pytań”.

Unikalne spojrzenie na modę oraz stosowanie nieoczywistych rozwiązań i technik to efekt charakterystycznego dla School of Form podejścia do kształcenia przyszłych projektantów mody. W centrum zainteresowań stawiany jest osadzony w kontekście społecznym i kulturowym człowiek i jego potrzeby. Studenci poznają je, studiując antropologię i socjologię, filozofię i psychologię. Zgłębiają związki między ubiorem a ciałem, badają relacje wiążące modę ze społeczeństwem. Historia i tradycja, a także poznawane na zajęciach stare techniki rękodzielnicze są dla nich punktem wyjścia, inspiracją do poszukiwania nowych technik i materiałów, a przede wszystkim indywidualnego języka. Są świadomi, że tylko tą drogą mają szansę zaistnieć jako projektanci, czerpiący z lokalnych zasobów kulturowych doświadczeń , szukający dróg wyjścia  z kryzysu globalnego rynku mody.

WASTE NOT
Somerset House, West Wing, Londyn
17-21 lutego 2017

Projektanci:

Agata Birek, Agnieszka Tomczak, Anna Kujawska, Jagoda Fryca, Kasia Kwiatkowska, Michał Wiśniewski, Natasza Rogozińska

Kuratorzy: Wojciech Dziedzic, Agnieszka Jacobson-Cielecka

Projekt wystawy: Beton

Organizatorzy: Instytut Polski w Londynie, School of Form, Instytut Adama Mickiewicza, działający pod marką Culture.pl.  www.polishculture.org.uk  | www.sof.edu.pl | www.culture.pl    

Wystawa “Waste Not” jest częścią International Fashion Showcase 2017, wydarzenia organizowanego przez British Council, British Fashion Council I Mercedes-Benz we współpracy z London Fashion Week.

 

Więcej informacji:

Monika Wietrzyńska
p.o. dyrektora operacyjnego
School of Form
[email protected]
+48 694 441 743

Magdalena Mich
Rzecznik Prasowy
Instytut Adama Mickiewicza
[email protected]
+48 602 663 570

 

INFORMACJA O KURATORACH

Wojciech Dziedzic

Opiekun specjalności fashion design w School of Form, projektant mody i kostiumów, wykładał na wydziale mody Gerrit Rietveld Academie i Central St. Martin’s w Londynie. Pracował dla domu mody Jil Sanders. Zaprojektował kostiumy dla produkcji takich reżyserów, jak: Johan Simons, Pierre Audi, Ivo van Hove, Thomas Ostermeier, Mariusz Treliński i Grzegorz Jarzyna.

Agnieszka Jacobson-Cielecka

Dyrektor artystyczna School of Form. Kuratorka licznych wystaw, dziennikarka, animatorka wydarzeń promujących wzornictwo. Założycielka i wieloletnia redaktor naczelna polskiej edycji „Elle Decoration”. W latach 2008-2012 dyrektor artystyczna Łódź Design Festival. Współautorka programu nauczania w School of Form.

 

INFORMACJA O ORGANIZATORACH

Instytut Kultury Polskiej w Londynie

Instytut Kultury Polskiej (Polish Cultural Institute) z siedzibą w Londynie jest częścią polskiej misji dyplomatycznej w Wielkiej Brytanii. Instytut ma na celu rozwijanie i wspieranie więzi kulturalnych między Wielką Brytanią i Polską poprzez promocję osiągnięć kulturalnych oraz inicjowanie i realizację wydarzeń w tym zakresie, przyczyniając się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski. Instytut Kultury Polskiej w Londynie już po raz trzeci wspólpracuje z International Fashion Showcase.  W poprzednich latach zaprosił do udziału w IFS  polską markę La Mania oraz Katedrę Mody przy ASP w Warszawie. W efekcie tej współpracy powstała wystawa prac absolwentów pt. „Warsaw Calling”. Ekspozycje spotkały się z uznaniem międzynarodowych krytyków mody, a polscy projektanci znaleźli się na stronach prestiżowych pism i dzienników takich, jak Vogue Italia, The Guardian, Glamour, Women’s Wear Daily, Business of Fashion i wielu innych.

Twitter

Facebook
 

School of Form

School of Form to katedra wzornictwa Uniwersytetu SWPS, która w październiku 2011 roku przyjęła pierwszych studentów. Studia stacjonarne trwają 4 lata, a po ich ukończeniu absolwenci uzyskują tytuł licencjata Uniwersytetu SWPS na kierunku wzornictwo. Nad unikalnym programem nauczania, który łączy w sobie elementy edukacji projektowej i humanistycznej, pracował zespól ekspertów pod przewodnictwem Lidewij Edelkoort, wieloletniej szefowej Design Academy Eindhoven, która jest dyrektorem strategicznym i mentorem School of Form. Tak przygotowany program studiów z zakresu wzornictwa otrzymał najwyższą punktację w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kierunki zamawiane. Studenci mają do wyboru cztery specjalności w języku polskim: domestic design, fashion design, communication design oraz industrial design. Dla studentów anglojęzycznych przygotowane zostały dwie specjalności: product design i visual communication design. Obok zajęć projektowych, studenci uczestniczą w zajęciach humanistycznych i społecznych: antropologii, filozofii, psychologii i socjologii. Jedną, wybraną dziedzinę humanistyki wykorzystują w przygotowaniu projektu dyplomowego.

Instytut Adama Mickiewicza

Instytut Adama Mickiewicza (IAM) jest narodową instytucją kultury, której misją jest budowa i komunikacja wymiaru kulturalnego marki POLSKA poprzez aktywny udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. Instytut działa na rzecz upowszechnienia współczesnej kultury polskiej wśród międzynarodowych odbiorców poprzez prezentację wysokiej jakości inicjatyw i wydarzeń z zakresu muzyki, filmu, teatru, sztuki czy designu. Flagową marką, sygnującą działania IAM jest Culture.pl. Dotychczas zorganizowano blisko 5 500 wydarzeń w 70 krajach dla blisko 52 milionów odbiorców na 5 kontynentach.                                                                                                                             

Culture.pl to portal, który codziennie informuje o najciekawszych wydarzeniach związanych z polską kulturą na całym świecie. To także największe i najbardziej wszechstronne źródło wiedzy o tej kulturze. Specjalna zakładka poświęcona designowi prezentuje najnowsze trendy we współczesnym polskim designie i najnowsze projekty polskich projektantów – zarówno tych młodych jak, i już uznanych. Zakrojona na szeroką, ogólnoświatową skalę promocja polskiego wzornictwa to jeden z priorytetów operacyjnych IAM. Design służy jako platforma do prezentacji współczesnej polskiej kultury i promocji polskiej kreatywności. Od 2017 roku aktywność IAM w tej dziedzinie rozbudowana zostanie o nowy obszar – modę.

O International Fashion Showacase, London

International Fashion Showcase (IFS) to festiwal młodych projektantów organizowany przez British Council i British Fashion Council podczas London Fashion Week. Wydarzenie jest koordynowane we współpracy z ambasadami i instytutami kultury zaproszonymi do zaprezentowania na wystawie najbardziej interesujących współczesnych projektantów.

Zorganizowany po raz pierwszy w 2012 roku, festiwal aktywnie promuje i wspiera nowych projektantów, angażuje i zachęca do udziału szereg osób zainteresowanych modą, w tym dziennikarzy, blogerów, kupców i szeroką publiczność. Co roku, w ramach International Fashion Showacase przyznawana jest nagroda dla najlepszej wystawy. Ekspozycje ocenia panel ekspertów, któremu przewodniczy Sarah Mower.

 

Pobierz materiały