Wystawa fotografii Adama Bujaka w Rzymie

Wystawa fotografii Adama Bujaka w Rzymie

W Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z AkwinuAngelicum od 22 października mieszkańcy i pielgrzymi będą mogli oglądać wystawę pt. „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka”. Składa się na nią ponad 60 prac autora nazywanego osobistym fotografem św. Jana Pawła II.

Inauguracja wystawy, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, uświetnia obchody 101 urodzin papieża.

Na wystawie pokazano wyjątkowe momenty współczesnej historii Polski, którym towarzyszy wspólna euforia, a jednocześnie skupienie oraz jedność, będąca w tym czasie największą siłą Polaków. „Chciałbym, żeby tę siłę zobaczyli ludzie, którzy sobie nie zdają sprawy, że takie wielkie wydarzenia miały miejsce w Krakowie” – podkreśla Adam Bujak.

„Zdjęcia Adama Bujaka nie tylko dokumentują kapłańska drogę i pontyfikat św. Jana Pawła II, ale stanowią również niezwykły portret Polski w przełomowych momentach historycznych” – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Wystawa obejmuje okres od milenium Chrztu Polski w 1966 r., którego inicjatorem był kardynał Stefan Wyszyński, do ostatniej podróży apostolskiej papieża Jana Pawła II do ojczyzny w 2002 r. Autor zdjęć koncentruje się przede wszystkim na wątkach krakowskich w biografii papieża, fotografując go najpierw jako metropolitę, kardynała i wreszcie, jako Jana Pawła II goszczącego w Krakowie podczas pielgrzymek.

Fotografie Adama Bujaka skupiają się na emocjonalnym odbiorze przez publiczność. Autor nie unika w zdjęciach patosu. Wydarzenia związane z życiem religijnym pokazuje w sposób podkreślający ich wagę. Autor nigdy nie ukrywał poglądów religijnych i jako współuczestnik uroczystości kościelnych zawsze miał przy sobie aparat fotograficzny. Bardzo bliskie kadry starają się uchwycić sferę sacrum i towarzyszące wiernym poczucie wspólnoty. Duchowość i mistycyzm wybrzmiewa z przepełnionych kontemplacją ujęć.

„Prezentowane na wystawie fotografie są dla Adama Bujaka podróżą w przeszłość, okazją do ponownego spotkania z człowiekiem, który był dla twórcy duchowym przewodnikiem. Chęcią powrotu do wydarzeń szczególnych. Procesem, w którym chronologia schodzi na drugi plan, a najważniejsze staje się wspomnienie spraw, które autora poruszyły i zafascynowały” – mówi Magdalena Święch, kurator wystawy.

Rzymska wystawa została zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowe w Krakowie, gdzie była pokazywana w ubiegłym roku oraz Instytut Polski w Rzymie. Partnerami wydarzenia są Angelicum, Instytut Kultury św. Jana Pawła II, Fundacja św. Mikołaja (Teologia Polityczna).

Wystawa jest otwarta dla publiczności do 9 grudnia.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

Kontakt dla mediów:

Ewa Szandomirska

[email protected]

+48 692 494 061