Wystawa kolaży Wisławy Szymborskiej w Genui na 100-lecie rocznicy urodzin polskiej noblistki

Z okazji setnej rocznicy urodzin polskiej noblistki Instytut Adama Mickiewicza wraz z włoskimi instytucjami kultury i Fundacją Wisławy Szymborskiej organizuje wystawę słynnych kolaży poetki w stolicy regionu Liguria. 

Wisława Szymborska jest autorką nie tylko 13 tomów wierszy przetłumaczonych na ponad 40 języków. Uhonorowana Nagrodą Nobla w 1996 roku poetka pozostawiła po sobie również kolaże, wyklejanki – jak je sama nazywała, które powstały na przełomie lat 60. i 70., i przekazywane były przez artystkę przyjaciołom i znajomym.  

Dzięki współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej od 16 czerwca do 3 września 2023 roku zbiór 85 oryginalnych wyklejanek podziwiać można w Galerii Sztuki Współczesnej Villa Croce w Genui. 

Wystawa „Wisława Szymborska. La Gioira di scrivere” jest dla włoskiego odbiorcy zaproszeniem do zanurzenia się w świat poetki. Niektóre z kolaży noblistki odtworzone są na ścianach galerii, co nadaje odbiorowi immersyjnego wrażenia. Cała prezentacja wzbogacona została  100 maksym zaczerpniętych z wierszy Szymborskiej. 

Kuratorem wystawy jest reżyser i dyrektor Teatro Publicco Ligure – Sergio Maifredi. Konsultację naukową i literacką sprawują Andrea Ceccerelli – włoski tłumacz i literaturoznawca polski na Uniwersytecie Bolońskim i Luigi Marinelli – włoski literaturoznawca i polonista związany z Uniwersytetem „La Sapienza” w Rzymie.  

 

Współorganizatorzy wystawy: Instytut Adama Mickiewicza, Teatro Publicco Ligure, Galeria Sztuki Współczesnej Villa Croce w Genui, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Urząd Miasta Genui, Instytut Goethego w Geuni, Instytut Polski w Rzymie, Konsulat Generalny RP w Mediolanie.

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opublikowano: 2023.06.14 12:53
Aktualizacja: 2023.06.14 12:53
Autor: Instytut Adama Mickiewicza
Wprowadzenie: Ida Wrzesień