Wystawa „Landscapes of Leisure” na EXPO 2020 w Dubaju.

       Informacja prasowa 15 marca 2022 r.

 

 

Wystawa  „Landscapes of Leisure” poświęcona polskiej architekturze wypoczynkowej od 16 marca na EXPO 2020 w Dubaju.  Opowieść o relacji architektury z krajobrazem wzbogacą obiekty modelowe i fotografie miejsc służących wypoczynkowi powstałe w różnych częściach Polski na przestrzeni XX i XXI.

 

Na zakończenie Wystawy Światowej EXPO 2020 Instytut Ada­ma Mickiewicza zaprasza na wystawę „Land­scapes of Leisure", przygotowaną we współpracy
z Muzeum Architektury we Wrocławiu. To wizualna opo­wieść o uniwersalnej po­trzebie odpoczynku w kon­tekście historii polskiej architektury.

Na wystawie “Landscapes of Leisure" zostaną zaprezentowane specjalnie wykonane modele oraz fotografie przedstawiające polskie obiekty architektonicze służące wypoczynkowi na przestrzeni XX i XXI wieku. Jej głównym celem jest podkreślenie wartości relacji człowieka z naturą i architekturą.

“Obiekty prezentowane na wystawie: schronisko nad Morskim Okiem, sanatorium Wiktor w Żegiestowie, pływalnia solankowo-termalna w Ciechocinku, oficerski Yacht Club w Augustowie i wiele innych, oddają walory architektoniczne, często wyprzedzające swoją epokę, ducha miejsca, odczucia płynące zarówno
z kontaktu z materialnością miejsca, jak i z jego historią” – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Michał Duda, zastępca dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu i jeden
z kuratotów wystawy, przybliża jej założenia: Ośrodki wypoczynkowe, sanatoria, domy wczasowe, urlopowe kurorty, górskie schroniska i wodne stanice – architektura tych miejsc okazuje się niezwykle różnorodna. Niezależnie od czasu, stylu i estetyki kluczowa jest więź tych obiektów z naturalnym krajobrazem, zaś największym wyzwaniem podejście do relacji na linii człowiek–architektura–natura”.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w Dubaju od 16 do 31 marca, następnie w lecie bieżącego roku zostanie zaprezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

 

Na portalu Culture.pl został opublikowany artykuł Anny Cymer, „Krajobraz wypoczynku. Architektura dająca wytchnienie”.

https://culture.pl/pl/artykul/krajobraz-wypoczynku-architektura-dajaca-wytchnienie

 

“Landscapes of leisure”

Organizacja: Instytut Adama Mickiewicza

Współorganizacja i produkcja: Muzeum Architektury we Wrocławiu

Kuratorzy: Małgorzata Devosges-Cuber, Michał Duda, Adrian Krężlik

Współpraca: Dorota Pikulska, Barbara Szczepańska, Joanna Majczyk, Wiktoria Litwinowicz, Jolanta Gromadzka

Architektura wystawy: Dominika Janicka

Identyfikacja wizualna: Marian Misiak

Fotografie: Jakub Certowicz

 

Za koordynację udziału Polski podczas EXPO 2020 odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

 

Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju to największe wydarzenie promocyjno-gospodarcze
na świecie, które trwa od 1 października 2021 do 31 marca 2022 roku.  Areną wielowymiarowej polskiej prezentacji jest Pawilon Polski, którego narrację łączy hasło „Poland. Creativity inspired by nature”. W trakcie sześciu miesięcy Wystawy, Polska organizuje ponad 1000 wydarzeń o charakterze biznesowym, kulturalnym oraz popularnonaukowym. W programie gospodarczym towarzyszącym udziałowi Polski w Expo 2020 Dubai udział bierze prawie 2500 polskich firm. Więcej informacji: www.expo.gov.pl oraz w kanałach społecznościowych „Poland at Expo”:  LinkedIn, Youtube, Facebook, Instagram, Twitter.

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której misją jest budowa trwałych relacji z partnerami zagranicznymi pozwalających na prezentację polskiej kultury oraz inicjowanie międzynarodowej wymiany kulturalnej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. Instytut zaprezentował dotychczas 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

Kontakt dla mediów:

Ewa Szandomirska

[email protected]

+48 692 494 061