Wystawa "Przeczarowując świat" Małgorzaty Mirgi-Tas w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki 2022.

 

Warszawa, 20 kwietnia 2022 r. 

 

Wystawa Przeczarowując świat Małgorzaty Mirgi-Tas w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki 2022. 

 

Na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki Biennale w Wenecji zaprezentowany zostanie Pawilon Polski z projektem Przeczarowując świat stworzonym przez romską artystkę Małgorzatę Mirgę-Tas. Wystawę będzie można oglądać od 23 kwietnia do 27 listopada. Partnerem projektu jest Instytut Adama Mickiewicza. 

Instalacja składać się będzie z dwunastu wielkoformatowych trójdzielnych tkanin nawiązujących do słynnego „kalendarzowego” cyklu fresków
z Palazzo Schifanoia w Ferrarze. Fundamentalne dla europejskiej historii sztuki obrazy przedstawiające bogów olimpijskich, znaków zodiaku czy sceny z życia dworu w Ferrarze wykorzystywane są przez artystkę do opowiedzenia o specyficznej polsko-romskiej tożsamości. Dokonuje ona przemiany tych obrazów i motywów poprzez włączenie do nich elementów kultury polsko-romskiej oraz „odczarowanie” stereotypowych narracji
o Romach.

Dzieło Małgorzaty Mirgi-Tas jest próbą poszerzenia polskiej oraz europejskiej ikonosfery i historii sztuki o przedstawienia kultury romskiej. W nawiązaniu do tytułu tegorocznej edycji Biennale Sztuki – Mleko snów, artystka stworzy świat nieustannie poddawany „przeczarowywaniu”, który stanie się dla odbiorców rodzajem schronienia oferującego nadzieję
i wytchnienie.  

Obok wystawy stworzony został katalog w polskiej i angielskiej wersji językowej. Znajdą się w nim teksty kuratorów oraz eseje zaproszonych pisarzy — Ali Smith i Damiana Le Basa, uczonej Ethel Brooks, a także wiersze Teresy Mirgi i Jana Mirgi. Współwydawcą publikacji jest Archive Books w Berlinie.

Powstaje również film dokumentalny poświęcony Małgorzacie Mirdze-Tas w reżyserii Anny Zakrzewskiej (produkcja: Kijora Film i Zachęta). Będzie on okazją do przybliżenia sylwetki artystki oraz romskich tradycji, jak również zapisem kolektywnego procesu powstawania wystawy Przeczarowując świat. Premiera filmu planowana jest na jesień 2022 roku.

Organizatorem wystawy jest Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki. Kuratorami – Wojciech Szymański i Joanna Warsza. Partnerzy: Instytut Adama Mickiewicza oraz Europejski Instytut Sztuki i Kultury Romskiej (ERIAC), we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie.

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której misją jest budowa trwałych relacji z partnerami zagranicznymi pozwalających na prezentację polskiej kultury oraz inicjowanie międzynarodowej wymiany kulturalnej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. Instytut zaprezentował dotychczas 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.